Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 11312
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Ruszyła odbudowa mostu na Izerą

Sobota, 20 listopada 2021, 6:40
Autor: WAC
Powiat: Ruszyła odbudowa mostu na Izerą
Fot. UM Szklarska Poręba/Arkadiusz Lipin
W ostatnich dniach ruszyły prace przy odbudowie mostu granicznego nad rzeką Izerą, na szlaku ze stacji turystycznej Orle do czeskiej wsi Jizerka.

Drewniana konstrukcja mostu oddana do użytku w 2005 roku znajdowała się w fatalnym stanie technicznym i decyzją nadzoru budowlanego w ubiegłym roku została zamknięta. Jako, że turyści wędrujący w tym rejonie Gór Izerskich nie respektowali zakazu wstępu na uszkodzony most, zapadła wtedy decyzja o jego pilnym rozebraniu.

Nowy most ma być dużo bardziej trwały. W ostatnich dniach przy użyciu śmigłowca zostały dostarczone ważące po 2 tony każdy trzy stalowe elementy nośne kładki. Teraz zostaną one zmontowane w jedną całość, na której będzie położona nawierzchnia i umieszczone barierki. Nowy most ma być gotowy wiosna przyszłego roku.

W miejscu, w którym stanie nowy most nad Izerą, już w XVII wieku przeprawiali się przez rzekę czescy protestanci (bracia czescy), prześladowani na tle religijnym, którzy szukali schronienia w górach. W kolejnych wiekach ze szlaku z Orla do Jizerki korzystali pracownicy okolicznych hut szkła. W związku z coraz większą popularnością tego traktu także wśród turystów, na początku XX wieku zdecydowano o wybudowaniu tam solidnego mostu. Postała wtedy nowoczesna, lekka z wyglądu i smukła konstrukcja żelbetowa. To było jedno z pierwszych zastosowań mostowych nowej techniki budowlanej na Śląsku. Po roku 1945 w wyniku poprowadzenia korytem Izery granicy polsko-czechosłowackiej, most był niedostępny i stracił swoje znaczenie turystyczne. Niekonserwowany i praktycznie nie użytkowany przez kilkadziesiąt lat, prawdopodobnie w roku 1982 został wysadzony w powietrze.

Twoja reakcja na artykuł?

6
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
822
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Radni główkują
 
Aktualności
Debatują o pieniądzach
 
Piłka nożna
Barycz za mocna [WYNIKI/TABELA]
 
Aktualności
Policjanci z sąsiedztwa
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group