Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 11493
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ruszył Rajd na Raty

Środa, 27 lutego 2019, 6:04
Aktualizacja: Czwartek, 28 lutego 2019, 12:05
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Ruszył Rajd na Raty
Fot. Archiuwm K. Tęczy
W niedzielę (24.02) rozpoczęto nowy sezon turystyczny. Turyści zostali zaproszeni na pierwszą w tym roku wycieczkę 49. edycji Rajdu na Raty, organizowanego przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

Rajd na Raty wymyślono prawie pół wieku temu jako konkurencję dla wycieczek typowo górskich. Z założenia miała to być impreza propagująca krótkie kilkunastokilometrowe wycieczki po terenach przede wszystkim Kotliny Jeleniogórskiej i otaczających ją pasm górskich. Nie zakładano wtedy możliwości wyruszania w górne partie Karkonoszy. Pomysłodawcą Rajdu był nieżyjący już Teofil Ligenza vel Ozimek.

Impreza ta, mimo początkowego słabego zainteresowania, wrosła niejako w krajobraz i dzisiaj często ilość biorących w poszczególnych wycieczkach uczestników sprawia wiele trudności prowadzącym. Chodzi tutaj oczywiście o możliwości komunikacyjne. Nie zawsze bowiem wszyscy mogą zmieścić się do autobusu. Dzisiaj formuła Rajdu nieco odbiega od pierwotnej. Czasami organizowane są wycieczki powyżej dwudziestu kilometrów a i zdarza się, że ich trasa przebiega górnymi partiami Karkonoszy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że dzisiejsi turyści są bardziej wyedukowani jeśli chodzi o zasady poruszania się po górach. Są także lepiej wyposażeni, a i ich kondycja jest coraz lepsza. Świadczy o tym chociażby fakt, że uczestnicy wycieczek często są osobami bardzo dojrzałymi.

Zasady uczestniczenia w wycieczkach Rajdu na Raty są bardzo proste. Wystarczy tylko przeczytać komunikat zamieszczany na stronie internetowej PTTK i przybyć na wyznaczone miejsce spotkania. Wycieczki są bezpłatne, tzn. nikt nie pobiera żadnych opłat za uczestnictwo w nich ani za przewodnika, który je prowadzi. Osoby prowadzące wycieczki to z reguły doświadczeni przewodnicy sudeccy lub przodownicy GOT, którzy zarówno znają teren jak i zasady poruszania się w nim. Przewodnicy za swoją pracę otrzymują tylko zwrot kosztów i nic ponadto. Ponieważ w sezonie organizowane jest ponad czterdzieści wycieczek pieszych ważnym jest pozyskać sponsorów mogących zapewnić ich ciągłość. Nasz Oddział ma takich strategicznych partnerów pomagających od lat organizować wycieczki przeznaczone w końcu dla mieszkańców regionu, jak i przyjezdnych. Takimi sponsorami, jeśli chodzi o Rajd na Raty, są: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze oraz Miasto Jelenia Góra. Przekazywane przez nich pieniądze zabezpieczają także symboliczne nagrody przyznawane na zakończenie sezonu zarówno turystom najczęściej biorącym udział w wycieczkach jak i prowadzącym. Są to jednak upominki bardzo symboliczne. Większość środków przeznaczane jest na to by mogła odbyć się kolejna wycieczka.

W ramach Rajdu na Raty organizowane są także wycieczki autokarowe po Dolnym Śląsku jak i w inne regiony kraju czy za granicę. Są to wycieczki jedno lub wielodniowe. Te jednak są organizowane na innych zasadach i tutaj uczestnicy płacą za siebie, z tym że są one organizowane po kosztach. Warto zatem uczestniczyć w proponowanych przez Oddział PTTK wycieczkach. Zarówno dla ruchu na świeżym powietrzu jak i dla spotkań z innymi pasjonatami. Jest to świetna forma spędzania wolnego czasu.

Pierwsza tegoroczna wycieczka powiodła turystów z Wojanowa, gdzie obejrzeli przepiękny acz zniszczony pałac, do Karpnik. Tam mogli zobaczyć obiekt zupełnie inny. Przede wszystkim jednak pięknie odremontowany pełniący obecnie funkcję hotelarską. Punktem docelowym trasy była miejscowość Bukowiec, w której to znajduje się rozległe założenie romantyczne z elementami małej architektury, jak i pałac właścicieli miejscowości Fryderyki i Fryderyka von Reden. Po nacieszeniu się widokami z kamiennej wieży i krótkim odpoczynku w Herbaciarni uczestnicy wycieczki mieli możliwość obejrzenia odbudowanego Domu Rybaka. Jest to obiekt, który spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. Teraz nowy budynek będzie wykorzystywany przez właściciela terenu Fundację Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej jako miejsce przeznaczone zarówno do celów wystawienniczych jak i wypoczynkowych. Tuż obok na cypelku wchodzącym w największy staw znajduje się przygotowane bezpieczne miejsce na rozpalenie ogniska. Tam też, nad Kąpielnikiem, upieczono przyniesione kiełbaski, i tam oficjalnie otwarto nowy sezon turystyczny.

Następnie turyści przeszli wzdłuż potoku Jedlica do Mysłakowic gdzie zakończono pierwszą wycieczkę.
Dodam, że wycieczkę poprowadził Wiktor Gumprecht, komandor Rajdu.

Twoja reakcja na artykuł?

18
95%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
652
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group