Wtorek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 5797
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki – to ulica Górna

Wtorek, 13 stycznia 2009, 17:57
Aktualizacja: 17:58
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki – to ulica Górna
Fot. TEJO
Paweł Lemański dostanie paczkę od wydawnictwa „Plan” po podaniu prawidłowej odpowiedzi w naszym dzisiejszym konkursie. Czytelnicy bardzo licznie wzięli im udział i prawie wszyscy zgadli. Gratulujemy!

Na zdjęciu widzimy "tyły" budynku, położonego przy ul. 1 Maja 3 - widok z ulicy Górnej. Budynek, wpisany do rejestru zabytków, wyremontowany ostatnio przez włoską spółkę "Altissimo" przez wiele lat straszył przechodniów swoim wyglądem – pisze do nas pani Beata. – Przed rozpoczęciem remontu, który ciągnął się wiele lat, na parterze działał sklep, jeśli dobrze pamiętam najpierw branży matalowej, potem - odzieżowy o wdzięcznej nazwie "Image".

Zbigniew Iwański zauważa też, że była tam swego czasu siedziba Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. – Zamieszczona fotografia przedstawia ul. Górną której nazwa obowiązuje od dnia 27.07.1945 roku wcześniej nosiła nazwę Boberberg. – wyjaśnia z kolei Jerzy Musiał. – Ta rudera popodpierana drewnianymi palami to obecnie nieużywany, chociaż wyremontowany budynek przylegający do budynku Pizzy Hut oraz mieszczącego się nad pizzerią hotelu Jelonek.

– Budynek ten był uważany za samowolę budowlaną. Nie wiem, jaki w tej chwili jest jego status prawny. Dawniej w latach 70. i 80. na parterze w tym budynku był sklep z art. metalowymi, elektrycznymi oraz odzieżą roboczą, gdzie będąc zaopatrzeniowcem robiłem zakupy. Obecnie ul. Górna jest ulicą bez przejazdu od strony ul. 1 Maja – kontynuuje pan Jerzy. – Żałuję, że nie brałem udziału w fotozagadce w tamtym tygodniu, ponieważ budynek, który był pokazany na fotografii, znałem doskonale z racji tego, iż mieszkała tam moja babcia – dodaje.

Jest to budynek u wylotu ul. Górnej w kierunku ul.1 Maja.Prócz funkcji mieszkalnej od frontu mieścił się w nim sklep z artykułami żelaznymi, a następnie galeria. Sam budynek jak również jego podwórko były jednym z kultowych miejsc w mieście, gdzie piło się wino na szybko. Dobrze, że nie został wyburzony, a doczekał się gruntownego remontu i wygląda niezwykle okazale – napisał Ryszard Szmitkie.

Zdjęcie powstało w roku 1994, w styczniowy dzień podobny do dzisiejszego. Przemiany związane z przekształceniami ustrojowymi były już zaawansowane. Jednym z symptomów nowych czasów było uwolnienie handlu alkoholem, a piwem zwłaszcza. Pijalnia piwa „Hit” była jednym z pierwszych lokali gastronomicznych, czymś w rodzaju pubu, choć jeszcze z elementami lokalnego folkloru, pamiętanego przez bywalców już wtedy nieczynnego baru Jelonek. „Hit” reklamował się takimi właśnie strzałkami, których w okolicy namalowano mnóstwo. Można było odnieść wrażenie, że wszystkie drogi prowadzą do piwa. A sam budynek, na starym zdjęciu podparty stemplami, to jeden z najstarszych obiektów w Jeleniej Górze – zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku.

Naszemu Czytelnikowi, Pawłowi Lemańskiemu, gratulujemy nagrody ufundowanej przez wydawnictwo „Plan”. Po jej odbiór zapraszamy do naszej redakcji w godz. 12 – 16, na ul. Skłodowskiej-Curie 13/2. Dziękujemy Państwu za udział w konkursie. Następna Fotozagadka – za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group