Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 7672
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki – to ulica Bankowa…

Wtorek, 28 października 2008, 18:21
Aktualizacja: 18:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki – to ulica Bankowa…
Fot. Kazimierz Piotrowski
… a w zasadzie Promenade, bo pocztówka, którą przedstawiliśmy rano, pochodzi z czasów przed 1933 roku. Czytelnicy przysłali sporo odpowiedzi, ale zagadka okazała się dla niektórych za trudna. Los uśmiechnął się do pani Ewy Mazur. Gratulujemy.

Fotografia na pierwszym planie przedstawia nieistniejący już dzisiaj budynek przy wylocie z dzisiejszej ul. Krótkiej (Alte Herrenstrasse, Herrenstrasse) na ul. Bankową (Promenade) w stronę ulicy Szkolnej (Judengasse, Schulstrasse), z ówczesnym nr 5, w którym mieściła się restauracja, a później winiarnia, zburzony w latach 70-tych XX w. Dzisiaj na jego miejscu mieści się kamienica nr 22 (m.in. z zakładem fotograficznym, pasmanterią i pracownią urbanistyczną), zbudowana w latach 80-tych ubiegłego wieku – pisze do nas Małgorzata Soból.

– Ta zagadka była trudniejsza i chwilę trwało, zanim skojarzyłem na fotografii po prawej stronie szpaler drzew i linię tramwajową, potem już było łatwiej.
Zdjęcie przedstawia Bankową a konkretnie widok banku po lewej na przeciwko wylotu, po prawej, ul. Sudeckiej dawniej Świerczewskiego, ten budynek na pierwszym planie już chyba, a raczej na pewno, nie istnieje! Sporo się zmieniło, nie wszystko wiem, co było po 1968 roku, kiedy wyjechałem – pisze do nas pan Edward Słowiński, były jeleniogórzanin.

Bardzo szczegółowo – jak zwykle – dzieli się swoim opisem Michał Gańka. – Pocztówka przedstawia obecną ulicę Bankową z widokiem w kierunku jej zakończenia przy kościółku św. Anny (widać wystający kawałek jego półkolistej ściany). Widoczny wóz konny stoi dokładnie u wylotu ul. Szkolnej, można dostrzec nawet skrawek narożnego budynku z Murzynkiem.

– Po lewej stronie budynek nr 5, to miejsce obecnej „plomby” wybudowanej kilka lat temu po poprzednim wyburzeniu. Dalej pusta przerwa po lewej stronie zostanie wkrótce zabudowana i będzie stanowić całość z następnym okazałym budynkiem byłego N.B.P., a jeszcze wcześniej Schlesischer Bankverei (narożnik ul. Szkolnej i Bankowej). Obecnie siedziba Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.

Warto też dodać, że budynek z „piątką” można było uratować, ale łatwiej było go zburzyć. W jego miejscu przez kilkanaście lat – jeszcze przy al. 15 Grudnia mieściły się parterowe pawilony rzemieślników z pamiątkami oraz kwiaciarnia. A w 1988 roku powstał tu pierwszy legalny kantor wymiany walut! Później grunt wykupiło dwóch przedsiębiorców. Działkę zabudowano pierwszą w Jeleniej Górze stylizowaną plombą, która była pierwszą „jaskółką” zmian w podejściu urbanistów do śródmiejskiej zabudowy stawianej w miejscu budynków zżartych przez ząb czasu i niedbalstwo.

Panią Ewę Mazur zapraszamy po odbiór nagrody do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 od środy w godz. 12 – 16. Wszystkim Czytelnikom gratulujemy poprawnych odpowiedzi i dziękujemy za odzew. Następna fotozagadka za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
438
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group