Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 3228
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki: to ulica 1 Maja i Kamienne Schodki

Wtorek, 30 grudnia 2008, 19:02
Aktualizacja: 19:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki: to ulica 1 Maja i Kamienne Schodki
Fot. TEJO
Prościej być nie mogło: przez to miejsce większość z Państwa przechodzi bodaj codziennie. Z odgadnięciem zagadki kłopotów nie było. Szczęście uśmiechnęło się do Stefana Jakubowskiego, który otrzymuje noworoczną paczkę od wydawnictwa Plan.

– Zdjęcie przedstawia zabudowania przy ul. 1-go Maja. Po prawej stronie róg budynku "Handlówki". Tam w dół między budynkiem, a kioskiem są schody, uliczka nosiła i nosi nazwę Kamienne Schodki. Jako dziecko często tamtędy schodziłem do cioci, która mieszkała na Osiedlu Robotniczym. Mówiłem wtedy: - kamienne schodki do mojej ciotki. W środku zdjęcia, kiosk "RUCH" - to on zapoczątkował tam handel, później w głębi pojawiła się buda handlowa o profilu gastronomicznym, chyba były tam kurczaki z rożna, hamburgery, itp. fast foody. Na przeciw tego zaułka z kioskiem znajduje się cerkiew prawosławna. Po lewej stronie zdjęcia widoczny tył wyremontowanych kamienic - coś na styl remontu kamieniczek przy Placu Ratuszowym - front zostaje, a wszystko z tyłu do rozwałki – napisał pan Stefan.

Oprócz tego dostaliśmy ponad 100 maili z poprawnymi odpowiedziami. Były też telefony – choćby od pana Wojciecha Hanczarka, który bez kłopotu odgadł zagadkę.

Na zdjęciu jest placyk naprzeciw wylotu ul. Klonowica przy cerkiewce. Po prawej stronie znajdują się schodki prowadzące na dawny plac targowy przy ul. Kilińskiego i budynek dawnego Technikum Handlowego, a jeszcze wcześniej dyrekcję Zakładów Terenowych Przemysłu Drzewnego. Odbywały się tam przyjęcia choinkowe z Mikołajem dla dzieci pracowników – to odpowiedź pani Danuty.
– Fotografia pokazuje wejście na ulicę Kamienne Schodki. Po prawej był (i jest do dziś) sklep mięsny w którym pracowała moja babcia. Nawet czasem mieli tam mięso :))) – czytamy w korespondencji od pana Piotra.

– Zagadka dla mnie jest łatwa bo to są moje czasy a tory tramwajowe mnie tylko upewniły co do miejsca. Otóż, jest to widok na Kamienne schodki, po lewej są, były, sklepy, Staropolanka, kino Marysieńka a po prawej sklep mięsny i inne oraz zespół szkół gastronomiczno-handlowych. Z tyłu, jakby za plecami jest kościółek prawosławny a całość na ul. 1 Maja, dawna ul. Kolejowa! Dodam, że urodziłem się na ul. Pańskiej – pisze Edward Słowiński.

Jeszcze list od pana Ryszarda Szmitke: – Jest to charakterystyczny zakątek miasta podejrzewam początku lat 70 ubiegłego stulecia. Widzimy fragment ul. 1 Maja róg budynku ,,handlówki''. Mężczyzna podążający szybkim krokiem do mięsnego (chyba coś rzucili bez kartek).

Wzdłuż muru zawsze stały handlarki z nabiałem,świeżą zieleniną i kwiatami. Dalej zejście ul. Kamienne Schodki w kierunku ul. Kilińskiego. Nie istniejący kiosk ruchu z tworzącą się kolejką „za” papierosami. Nie pamiętam, czym handlowała babina w tej budzie na kółkach. Obydwa budynki po lewej stoją do dzisiaj. Ich charakterystyczną cechą były i są śmietniki stojące od frontu. Osobliwe sąsiedztwo z odwiedzaną przez turystów cerkwią. Obecnie trochę przysłonięte przez kiosk i punkty gastronomiczne – napisał pan Ryszard.

Cóż tu jeszcze dodać? Fragment budynku dzisiejszej handlówki to zabytkowa szkoła ewangelicka wzniesiona niemal 300 lat temu przy okazji budowy Kościoła Łaski (dziś garnizonowego, Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego). Warto wiedzieć, że przez jakiś czas w salach budynku mieściło się muzeum regionalne (pod koniec XIX wieku).

Sklep spożywczy istniał tam chyba „od zawsze”. Przynajmniej w pamięci większości jeleniogórzan. W czasach PRL były tam jedne z lepiej zaopatrzonych delikatesów słynące z potężnych kolejek, zwłaszcza w świątecznym okresie. Wiele można było wówczas załatwić (nie kupić!) mając tam znajomości. Szczęśliwcy wcześniej widzieli o dostawie towaru. Gdybyśmy przenieśli się w czasie o te 30 lat, zobaczylibyśmy pewnie ogonek po radzieckie wino gazowane: sovietskoje igristoje!

Dziękujemy Państwu za udział w tegorocznych edycjach Fotozagadki z Jelonki! Dziękujemy z serca za życzenia noworoczne, które dołożyli Państwo do odpowiedzi. Panu Stefanowi gratulujemy wygranej (paczka od Wydawnictwa Plan) i zapraszamy po odbiór nagrody jutro w godz. 12- 14 lub w piątek (12-16) oraz od przyszłego poniedziałku w godz. 12- 16. A Czytelników, życząc im samych trafnych odpowiedzi w przyszłym, Nowym Roku 2009, zapraszamy do kolejnej zgadywanki za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group