Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8029
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki: to świątynia adwentystów

Wtorek, 15 grudnia 2009, 20:27
Aktualizacja: 21:12
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki: to świątynia adwentystów
Fot. Archiwum/tejo
W 80. rocznicę konsekracji kościoła luterańskiego przy dzisiejszej ulicy Panieńskiej możemy zobaczyć projektowany wygląd świątyni, która do tej pory pozostaje nieukończona. Nagrodę od wydawnictwa „Oferta” w dzisiejszym konkursie wylosował pan Patryk Simoniuk, gratulujemy!

- To kościół Adwentystów Dnia Siódmego na ul. Panieńskiej 36 (Cunnersdorf, Triftweg). Pierwotnie kościół ewangelicki – pisze pani Teresa Witusiak. Dodajmy, że była to świątynia zbudowana dla potrzeb wiernych luteranów z Cunnersforfu a także z powstającej tu dzielnicy robotniczej, gdzie osiedlano robotników rozbudowywanej fabryki celulozy.

– Po opracowaniu projektu wydawano kilkunastofenigowe cegiełki na budowę z wizerunkiem projektu kościoła. Zamieszczona reprodukcja jest prawdopodobnie taką cegiełką. Ostatecznie wieży nie zbudowano. Budowli nie pokryto także zewnętrznym tynkiem, o czym informuje napis na obrazku.– Nieukończony kościół konsekrowano w trzecią niedzielę adwentu 1929 roku - równo 80 lat temu! – podkreśla Teresa Witusiak.

Trudno dotrzeć do danych dotyczących historii tego obiektu po 1945 roku. Świątynię oraz przyległy teren przejął Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Dziś budowla, stojąca zupełnie na uboczu, stanowi dość tajemniczy zakątek naszego miasta, a dzięki starej cegiełce możemy się dowiedzieć, że według zamierzeń miała wyglądać zupełnie inaczej.

Panu Patrykowi gratulujemy wiedzy i szczęścia. Zapraszamy po odbiór nagrody od Wydawnictwa „Oferta” do naszej redakcji (Skłodowskiej-Curie 13/1) w godz. 12 – 16 od poniedziałku do piątku. Dziękujemy Państwu za udział w naszej zabawie. Kolejna – za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
54
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
Rozmowy Jelonki
Można posadzić własne drzewo
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
 
Polityka
Zmiana u steru władzy w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group