Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 3527
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rozmowa z Robertem Kwiatkowskim, liderem listy Europa+

Czwartek, 8 maja 2014, 15:40
Aktualizacja: Piątek, 9 maja 2014, 7:45
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rozmowa z Robertem Kwiatkowskim, liderem listy Europa+
Fot. Przemo
Były szef TVP, obecnie przedsiębiorca i lider listy Europa Plus Twój Ruch Robert Kwiatkowski po raz kolejny spotkał się z mieszkańcami Jeleniej Góry. Jakie ma poglądy i jak zamierza przekonać mieszkańców naszego miasta, by oddać na niego głos?

Robert Kwiatkowski: Program koalicji Europa Plus to państwo prostych podatków, świeckie państwo, to jest państwo emerytury obywatelskiej i co najważniejsze w tych wyborach. to jest państwo, które jest częścią silnej Unii Europejskiej. Chcemy więcej Europy, chcemy żeby europejskie standardy obowiązywały w coraz większym stopniu w Polsce. Mam tu na myśli poziom życia, ale i sposób prowadzenia polityki - bez agresji, bez jałowych sporów, służący ludziom, rozwiązujący najbardziej palące ludzkie potrzeby. Ja takie potrzeby zdefiniowałem, tj. po pierwsze praca, po drugie praca i po trzecie praca, bo wychodzę z założenia, że nie ma większej bolączki dzisiaj niż brak pracy. Opowiadam się za taką polityką, która gwarantuje miejsca pracy i to nie na umowach śmieciowych, a dobre miejsca pracy. Uważam, że wszystkie cele cząstkowe, np. politykę energetyczną, politykę klimatyczną, wysiłek obronny (przemysł zbrojeniowy zatrudnia setki tysięcy ludzi w całej Europie) - trzeba także podporządkować tworzeniu miejsc pracy - powiedział polityk Europy Plus Twój Ruch.

- Jelenia Góra ma fantastyczne walory nie tylko turystyczne i nie tylko komunikacyjne - możemy tu mówić jaką szansą dla rozwoju centrum logistyki byłaby droga S3, ale także spore tradycje przemysłowe. Być może należałoby stawiać na przemysł meblarski, drzewny i pochodny - tworzyć na bazie tego surowca (to jest ziemia bogata w lasy) wartość dodaną, żeby jak najwięcej pieniędzy zostawało tutaj. Takim złym przykładem jest działalność KGHM-u, który jest potentatem miedziowym, ale co z tego, jak ten potentat eksportuje głównie półsurowiec - produkty mało przetworzone, a marża i pieniądze są na wysokim stopniu przetworzenia tego surowca i to powinno nam przyświecać - dodał Robert Kwiatkowski.

Przemek Kaczałko: W którym kierunku powinna iść Unia Europejska? Stanów Zjednoczonych Europy?

Tak. Jestem euroentuzjastą i dziwię się wszystkim, którzy po 10 latach Polski w UE opowiadają "banialuki" na temat tego, co to Unia złego z nami zrobiła, jak to z nas krew i pieniądze wysysa. Widać gołym okiem jak bardzo zmieniliśmy się na lepsze. Rządzącej koalicji mogę zarzucić to, że te zmiany są niekonsekwentne. Widać to po siatce polskich dróg, bo wybudowano sporo dróg ekspresowych i autostrad, ale one w wielu miejscach są niepołączone. S3 jest takim przykładem. Co z tego, że od Gorzowa jest dobrze, jak w okolicach Jeleniej Góry i do granicy jest do niczego. Z tego chleba nie będzie. "Trójka" musi od granicy czeskiej do polskiego wybrzeża być drogą o standardzie podwyższonym - w ten sposób możemy konkurować z portami wschodnich Niemiec. Skrzyżowanie "trójki" z "czwórką" jest 50-60 km stąd - tutaj mogą powstawać olbrzymie centra logistyczne tak jak przy skrzyżowaniu A1 i A2 (w okolicach Strykowa) i tak zaczyna się dziać w okolicach Rzeszowa. Chciałbym ten przykład przenieść tutaj.

Rośnie poparcie dla eurosceptyków, to zagrożenie dla Unii Europejskiej?
Fala eurosceptycyzmu rośnie w całej Europie. Jesteśmy państwem europejskim i nie ma powodu, żeby przy tak wysokim bezrobociu przybywało eurosceptyków we Francji czy Grecji, a nie
przybywało w Polsce. Po drugie takiej brunatnej fali towarzyszy kompletna bezradność rządu - słynne "kibole, idziemy po was" ministra Sienkiewicza to raczej powód do śmiechu i drwin, niż do szacunku - poza słowami, rząd nic w tej sprawie nie zrobił. Nie wszystko też przelicza się na pieniądze, poczucia bezpieczeństwa nie przeliczymy w bezpośredni sposób, ale przeliczymy w zaufaniu, czy perspektywach stabilności danego regionu. Moskwa nie jest zagrożona atakiem ze strony Ukrainy, a kapitał ucieka z Rosji drzwiami i oknami. Rosja ma rating BB-. My mamy dobre ratingi i nasza przynależność do strefy euro podwyższy nam te ratingi, co się przełoży na dwukrotny spadek kosztów obsługi długu. Zyskujemy, zyskaliśmy i będziemy zyskiwać na integracji z twardym rdzeniem Unii Europejskiej. 75% wymiany gospodarczej Polski jest z państwami strefy euro.

W naszym mieście często pojawia się opinia, że jeleniogórzanie powinni głosować na kandydatów z Jeleniej Góry, co pan na to odpowie?
W pewnym sensie jestem z okolic Jeleniej Góry, dobrze znam te okolice, zatrudniam ludzi w Wojcieszowie. Siłą rzeczy żyję problemami ludzi, którzy tutaj są, ale przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebujecie tych, którzy mają w metryce urodzenia Jelenią Górę, czy potrzebujecie najlepszych. Uważam, że tak jak w najlepszej drużynie potrzebni są dobrzy zawodnicy - ci, którzy są w stanie grać zespołowo, strzelać bramki, zdobywać punkty dla drużyny dolnośląskiej, w związku z tym i jeleniogórskiej. Namawiałbym, żeby głosować na najlepszych.

Gdyby wybrano pana do Parlamentu Europejskiego, to w jakich komisjach chciałby Pan pracować?
W takich, w których mam kompetencje i które są dla Polski najważniejsze. Chciałbym się zajmować sprawami mediów i telekomunikacji - byłem prezesem telewizji, byłem w radach nadzorczych mediów i byłem szefem spółek telekomunikacyjnych. To jest mój obszar kompetencji - telekomunikacja, media i nowe technologie. To jest najbardziej dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki. Polska powinna być liderem zmian w polityce energetycznej, trzeba zmienić logikę myślenia w sprawach energetycznych. Polityka wschodnia to nie tylko Ukraina, to jest także Rosja, a za chwilę Białoruś, Mołdawia, itd. Mam kompetencje w tej mierze, bo jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, języki znam. To powinny być sprawy, którymi będę się zajmował.

Dziękuję za rozmowę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group