Sobota, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5477
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Rozbili bandę przemytników ludzi

Piątek, 17 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 22:53
Autor: TEJO
Polscy pogranicznicy i niemieccy policjanci rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem ludzi przez granicę.

– Podczas prowadzonych dochodzeń nadzorowanych na terytorium Polski przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze, a na terytorium Niemiec – przez Prokuraturę w Gőrlitz, zatrzymano łącznie 80 osób – informuje porucznik Joanna Woźniak z Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

Przestępcy w latach 1999-2004 zorganizowali przerzut około 1200 cudzoziemców przez granicę państwa. Pięciu ludzi uznano za kierowników i głównych organizatorów - są to obywatel Indii, Wietnamu, Armenii i dwóch Polaków.

45 osób zostało skazanych prawomocnymi wyrokami, wobec 28 zastosowano tymczasowy areszt, pozostali otrzymali m.in. dozór policyjny. Musieli też zapłacić poręczenie majątkowe.

Nielegalni emigranci do Polski przerzucani byli dwoma kanałami. Jeden prowadził z Indii poprzez Moskwę do Polski, drugi – z Wietnamu poprzez Pragę również na terytorium RP.

Za przemyt cudzoziemcy płacili od 1000 do 1200 euro. Zobowiązani byli także pokryć koszty przelotu. W Polsce w mniejszych grupach przewożeni byli różnymi sposobami (w skrytkach) w rejon Zgorzelca, skąd przy użyciu pontonów przerzucano ich przez rzekę graniczną - Nysę Łużycką na teren Niemiec. Na brzegiem Nysy oczekiwały na nielegalnych emigrantów samochody, które przewoziły ich w głąb terytorium RFN.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group