Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8675
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rok po wyborach. Jak oceniasz radę miejską?

Poniedziałek, 21 listopada 2011, 9:44
Aktualizacja: Wtorek, 22 listopada 2011, 12:45
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Rok po wyborach. Jak oceniasz radę miejską?
Fot. Jelonka.com
Dokładnie przed rokiem jeleniogórzanie wybrali samorząd, który jeszcze przez trzy lata będzie decydował o sprawach najważniejszych dla miasta i regionu . Czy sprawdził się przez minione 12 miesięcy?

21 listopada 2010 roku zaskoczenia nie było: wybory samorządowe do rady miasta wygrała Platforma Obywatelska, a tuż za nią uplasował się Sojusz Lewicy Demokratycznej. Trzecie miejsce przypadło Prawu i Sprawiedliwości. Radnych wprowadził też Komitet Razem dla Jeleniej Góry (trzy mandaty) oraz Wspólne Miasto (jeden mandat).

Miniony rok na pewno był wyjątkowy pod względem ruchu kadrowego w ławach rządzącej Platformy Obywatelskiej. Radni aktualnej kadencji mieli aż trzech przewodniczących: na początku na czele rady stanął Hubert Papaj, który złożył mandat, kiedy został zastępcą prezydenta.

W miejsce H. Papaja przewodniczącym rady został Jerzy Lenard, który z kolei w lipcu awansował na szefa Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Wówczas na fotelu przewodniczącego zasiadł Janusz Grodziński, który z kolei wszedł w skład rady w styczniu, po tym jak mandatu zrzekł się Hubert Papaj.
To nie koniec przetasowań: po nominacji Zofii Czernow na zastępcę prezydenta, w skład rady wszedł Janusz Wojtas. Z kolei po złożeniu mandatu przez Jerzego Lenarda w radzie zasiadł Tomasz Kałużny. Ostatnio przewagę klubu PO powiększył radny Krzysztof Kroczak, który trafił do tego gremium wybrany z list Wspólnego Miasta.

Dysponująca większością w radzie Platforma Obywatelska, często wspierana przez Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej sprawia, że większość proponowanych uchwał „przechodzi” bez większych problemów. Już na samym początku kadencji radni zdecydowali o podwyżce pensji Marcina Zawiły, prezydenta miasta, który – po wygranej 21 listopada pierwszej turze (pokonał, między innymi, byłego prezydenta Marka Obrębalskiego oraz Roberta Prystroma ze Wspólnego Miasta), 5 grudnia zwyciężył M. Obrębalskiego w dogrywce. Rajcy podjęli także inne „trudne” decyzje: na przykład znieśli dopłaty do wody dla wszystkich mieszkańców.

Nie zabrakło też uchwał polegających na przesunięciu środków w budżecie, choćby wygospodarowanie kosztem finansów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego 700 tysięcy złotych na ukończoną już fontannę u zbiegu ulicy Wolności i al. Wojska Polskiego. Rajcy zrezygnowali też z budowy większej hali sportowej przy ZST Mechanik, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyli na przebudowę stadionu przy ulicy Złotniczej. Oczywiście: podczas dziewiętnastu posiedzeń decyzji podjęto znacznie więcej, a o wszystkich nie sposób tu napisać.

Jak radę po roku oceniają wyborcy? Czy gdyby wybory były tej jesieni, oddaliby głos na tych samych kandydatów? Jak sprawdzili się przez minione 12 miesięcy ci, których 21 listopada ubiegłego roku wybrała większość głosujących jeleniogórzan? Czekamy na Państwa opinie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (68)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group