Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 6987
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rodzina na swoim tylko do końca 2012 roku

Czwartek, 21 lipca 2011, 7:49
Aktualizacja: 7:50
Autor: Angela
Warunki, jakie trzeba spełnić by skorzystać z programu „Rodzina na swoim” zakładającym dopłacanie przez rząd przez osiem lat połowy odsetek kredytów zaciągniętych na zakup mieszkania lub domu, kolejny raz zostaną zaostrzone.

Spadną ceny nieruchomości kwalifikujących się do dopłat, zmniejszy się ich powierzchnia, a program będzie realizowany tylko do końca przyszłego roku.

Jak pisze portal Openfinance, obecnie Senat RP odrzucił pomysł wydłużenia działania programu „Rodzina na Swoim” o pół roku, który zaproponowała Komisja Rodziny i Polityki Społecznej. Jednocześnie przyjął sejmowy projekt zmian w ustawie.

Zmiany, jakie pojawiły się w nowelizacji, nie są korzystne dla osób, które chciałyby z tego programu skorzystać. Ceny nieruchomości kwalifikujących się do dopłat spadną bowiem o 28,6 proc. na rynku pierwotnym i o 42,9 dla transakcji na rynku wtórnym. Dodatkowo ten drugi limit będzie też obowiązywał nową grupę beneficjentów programu: jednoosobowe gospodarstwa domowe czy tzw. osoby samotne i pary pozostające w związkach partnerskich.

Inne ważne zmiany dotyczą limitu wieku klientów i powierzchni mieszkania. Dopłatę dostaną te osoby, które złożą wniosek kredytowy najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 35 lat. W przypadku małżonków w różnym wieku, pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich. Wyjątkiem będą osoby samotnie wychowujące dzieci, których to kryterium nie dotyczy.

Kolejnym ograniczeniem będzie powierzchnia mieszkania kwalifikującego się do dopłaty. Jak pisze Openfinanse małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci będą mogły kupić mieszkanie o powierzchni maksymalnie 75 m2 a dopłaty uzyskają do 50 m2 (lub dom o powierzchni do 140 m2 z dopłatami do 70 m2). W przypadku osób samotnych będzie to odpowiednio 50 m2 i 30 m2.

Nowelizacja trafi do podpisania przez prezydenta w ciągu najbliższych dni, zacznie więc funkcjonować na przełomie lipca – sierpnia.

„Program Rodzina na Swoim działa od 2006 roku: jak dotąd udzielono 112,1 tys. kredytów z dopłatami o łącznej wartości ok. 19 mld złotych. Obciążenie budżetu z tytułu dopłat ma do 2020 roku sięgnąć 3 mld złotych” – pisze portal Openfinance.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group