Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13123
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Roboczo o pociągach

Poniedziałek, 21 stycznia 2019, 10:49
Aktualizacja: Wtorek, 22 stycznia 2019, 7:07
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Roboczo o pociągach
Fot. Przemek Kaczałko
W budynku Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli gmin, Urzędu Marszałkowskiego i powiatu, którym ma zależeć na przywróceniu ruchu pociągów na zawieszonych i zlikwidowanych liniach kolejowych. Mowa m.in. o Lwówku Śląskim, Karpaczu, Kowarach czy Świeradowie Zdroju. Była też mowa o drogach dla samochodów.
Chcemy podsumować to, co przez ostatnie 8 lat się zdarzyło – co zostało zrobione, co rozpoczęto, a co przed nami – mówił Maciej Gałęski, przewodniczący Forum Grup Roboczych Euroregionu Nysa. - Od dwóch lat członkiem Euroregionu Nysa jest Województwo Dolnośląskie, więc chcemy wypracować wspólne priorytety – dodał współorganizator spotkania.
Chcemy podyskutować i określić możliwości, ustalić cele. Nie oczekuję, że zapadną decyzje, ale należy określić wspólne, kierunkowe działania – mówił na wstępie Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, który zaznaczył, że trwają prace nad przejęciem wielu linii kolejowych w regionie.

Przybyli na spotkanie samorządowcy mogli zweryfikować dotychczasowe działania w kwestii dróg i kolei oraz zaakcentować potrzeby na przyszłość.

Dla nas bardzo ważne jest połączenie kolejowe Jelenia Góra – Lwówek Śląski i Lwówek Śląski – Złotoryja, a także komunikacja drogowa: 297 (z Lwówka do drogi krajowej w Pasieczniku) i 364 (od Złotoryi do Lwówka i Gryfowa Śląskiego). Położenie naszego miasta jest bardzo niekorzystne, jedyne szczęście to, że mamy zrobiony odcinek do Bolesławca, ale to nie uzdrawia naszej sytuacji – powiedziała Mariola Szczęsna, burmistrz Lwówka Śląskiego, która podkreśla, że budżet gminy jest ograniczony i liczy, że Urząd Marszałkowski zajmie się tymi sprawami.

Z kolei burmistrz Mirska wierzy, że uda się uruchomić linię kolejową z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa Zdroju.

Ustalenia z ubiegłej kadencji były takie, że udałoby się tę linię odtworzyć ze środków unijnych, przy współudziale gmin i mieliśmy nawet ustalone, że gminy przekażą 3 miliony złotych na realizację tego zadania. Chcemy to kontynuować, ale czekamy na przekazanie linii kolejowych przez PKP. Wszedł w życie program rządowy, gdzie ta linia się znalazła i oczekujemy aż zacznie się coś dziać w tej sprawie – powiedział Andrzej Jasiński, burmistrz Miasta i Gminy Mirsk.

W spotkaniu brał udział gospodarz – starosta powiatu jeleniogórskiego, który zwracał uwagę na potrzebę rewitalizacji linii kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza i Kowar.

Przy partycypacji samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego są większe możliwości i widzimy szansę na realizację tych zadań – podkreślił Krzysztof Wiśniewski, starosta jeleniogórski.

Jak zapowiada marszałek, przejęcie linii określonych w załączniku do umowy koalicyjnej w Sejmiku Wojewódzkim – ma nastąpić do końca pierwszego półrocza 2019 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

41
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
6
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
761
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Autobus w rowie
 
Aktualności
Elektryki ruszają na miasto
 
Polityka
Tym żyje Polska: Warchoł za Ziobrę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 27.11.2023
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group