Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 5343
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rewitalizacja alei Wojska Polskiego – misja (nie)możliwa

Czwartek, 24 stycznia 2008, 16:37
Aktualizacja: Piątek, 25 stycznia 2008, 8:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rewitalizacja alei Wojska Polskiego – misja (nie)możliwa
Fot. TEJO
Na razie jedynie dokumentacja i raporty oraz symboliczne uporządkowanie skwerku przy placu Kościuszki: oto wymierne skutki prowadzonego od wiosny ubiegłego roku projektu rewitalizacji jednej z piękniejszych alei w ramach programu Rozwoju Historycznego Starych Miast w Europie Środkowej i Wschodniej dostosowanego do współczesnych warunków. Remonty będą. Kiedy? Nie wiadomo.

To wnioski z kończącej się właśnie dwudniowej konferencji finalnej projektu ADHOC (angielski skrótowiec wyżej wspomnianego programu), która do Jeleniej Góry przyciągnęła wszystkich beneficjentów działań z całej Europy (Niemiec, Austrii, Słowenii, Słowacji, Chorwacji oraz Polski). Jelenia Góra jest liderem projektu. A jego "królikiem doświadczalnym" – wspomniana aleja Wojska Polskiego.

Czy jedna z najpiękniejszych ulicy stolicy Karkonoszy odzyska na przestrzeni kilku lat dawny blask, a euro spadną na miasto jak manna z nieba? Nie. – To projekt planistyczny i naukowo–badawczy. Jego rezultatem będzie właśnie opracowywany projekt finalny i kompleksowa ocena stanu ulicy – mówi Monika Jabłońska, koordynatora biura projektu.

Choć łączny budżet projektu to prawie półtora miliona euro, do Jeleniej Góry trafi zaledwie cząstka tej sumy. – Uda się za to dokonać opracowań oraz uporządkować i zagospodarować skwerek przy placu Kościuszki – wyjaśnia M. Jabłońska. Co prawda wiosną ubiegłego roku zorganizowano dwa spotkania z mieszkańcami, którzy przedstawili własną wizję alei Wojska Polskiego, ale nie zostanie ona od razu przekuta w rzeczywistość.

Na to potrzeba co najmniej kilku lat i to przy odpowiednim poparciu radnych i prezydenta, którzy będą musieli starać się o kolejne dotacje i przeznaczyć na remonty sporo miejskich pieniędzy. Ile? Konkretnie nie wiadomo. Wiadomo, że na jeleniogórską część projektu ADHOC wydano jedynie 115 tysięcy euro, co ma się nijak w stosunku do remontowych potrzeb.

Opracowano za to dość kompleksową dokumentację stanu technicznego kamienic oraz całej ulicy jako takiej. – Obszar nie jest zdegradowany, choć mocno zaniedbany – mówi Jarosław Róg, architekt zaangażowany w ADHOC. – W trakcie konsultacji specjaliści dokładnie przewertowali poniemieckie archiwalia. Przeprowadzili też wizje w środku kamienic. Ale to tylko po to, aby mieć podstawę do dalszych działań.

– Aleja Wojska Polskiego ma przepiękne kamienice, ale minusem jest duży ruch samochodowy. Aby dokonała się w pełni rewitalizacja tej części miasta, potrzeba bardzo dużo czasu – podsumował Gerhard Petermann z niemieckiej firmy budowlanej Wuestenrot Haus – und Staedtebau, która zaangażowana jest w działania ADHOC.

Jak podkreśla Monika Jabłońska, rewitalizacja nie polega jedynie na tzw. face liftingu (odnowieniu elewacji kamienic), ale wnika głębiej: do struktury społecznej mieszkańców danego traktu oraz ich potrzeb. Dlatego, aby móc w przyszłości myśleć o pozyskaniu pieniędzy z Unii Europejskiej, raporty projektu ADHOC są niezbędne. – UE nie daje pieniędzy na zwykłe renowacje – zastrzegła koordynatorka.

Całą dokumentację wykonano w języku angielskim. Już w lutym ma być gotowa i umieszczona na stronie internetowej urzędu. Wówczas jeleniogórski ADHOC zakończy swoją misję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group