Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 4510
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Remont tunelu od wiosny

Wtorek, 22 grudnia 2020, 10:48
Aktualizacja: 11:06
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Remont tunelu od wiosny
Fot. Zdjęcie ilustracyjne (Peter H z Pixabay)
Wkrótce planowany jest remont tunelu kolejowego między Trzcińskiem a Wojanowem. Przeszło rok temu politycy opozycji alarmowali, że będzie to oznaczało kolejowe odcięcie Kotliny Jeleniogórskiej od reszty regionu i kraju na 1,5 roku, ale jak się okazuje - ich ówczesne obawy nie zostaną urzeczywistnione.
Dowiedzieliśmy się, że grozi nam zamknięcie linii kolejowej na półtora roku. Nie można do tego dopuścić - grzmiała w gorącym okresie kampanii wyborczej 2019 roku Zofia Czernow. - Na półtora roku chcą zamknąć tunel dla pociągów - nie wyobrażam sobie tego - wtórował Jerzy Pokój, ówczesny kandydat do Senatu.

W odpowiedzi na łamach naszego portalu (w sierpniu 2019 roku) Mirosław Siemieniec - rzecznik prasowy PKP PLK podkreślał, że tunel zyska wzmocnioną konstrukcję oraz będzie odnowiony.

Głównym efekt prac ma być zwiększenie skrajni, czyli „poszerzenie” tunelu. Pozwoli to na równoczesny przejazd pociągów po obu torach. Obecnie, ze względu na bezpieczeństwo, w tunelu nie mogą się mijać pociągi. Obowiązuje również zwolnienie jazdy - mówił nam wówczas przedstawiciel zarządcy infrastruktury. - Powstaje dokumentacja projektowa dla rewitalizacji trzystumetrowego, dwutorowego tunelu kolejowego na linii z Wrocławia do Jeleniej Góry, między Janowicami Wielkimi a Wojanowem (7 km przed Jelenia Górą). W założeniach jest takie zaplanowanie robót, aby jak najlepiej utrzymać komunikację. Obecnie temat jest uzgadniany z przewoźnikami - odpowiedział wówczas M. Siemieniec.

Mając na uwadze zbliżający się termin inwestycji zapytaliśmy spółkę PKP PLK o stan przygotowań do remontu tunelu.

Ogłoszenie i rozstrzygnięcie postępowania przetargowego na rewitalizację tunelu w rejonie Trzcińska, na szlaku Janowice Wielkie – Wojanów, planowane jest w I połowie 2021 r. Roboty budowlane planowane są etapami od wiosny 2021 do połowy 2023 r. - powiedział Bohdan Ząbek, główny specjalista w Wydziale Komunikacji i Promocji w Regionach, Biura Komunikacji i Promocji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
W czasie prac w tunelu – w zależności od poszczególnych etapów robót – przewiduje się wprowadzenie ograniczeń prędkości pociągów. W pewnych fazach prac konieczne będzie wprowadzenie ruchu trakcją spalinową. Priorytetem będzie utrzymanie jak najlepszych przejazdów - podróży na linii z Wrocławia do Jeleniej Góry - dodał przedstawiciel inwestora.

Twoja reakcja na artykuł?

80
76%
Cieszy
6
6%
Hahaha
2
2%
Nudzi
1
1%
Smuci
3
3%
Złości
13
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (72)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group