Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2918
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Reklamowe banery bezczeszczą historię?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 15 września 2016, 8:05
Aktualizacja: Sobota, 17 września 2016, 12:13
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
– Kilka dni po tym, jak Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze zyskało nowe oblicze, godność tego miejsca zbezcześciły wielometrowe banery reklamowe, które zawisły na ogrodzeniu – mówi Janusz Szczecki, turysta z Pomorza . – To brak szacunku dla historii – dodaje pani Barbara z pobliskiego osiedla.

Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego wyjaśnia, że jest to forma wywiązania się ze zobowiązań wobec sponsorów, którzy przekazali pieniądze na przeniesienie sprzętu na ul. Sudecką.

Janusz Szczecki do Jeleniej Góry przyjeżdża dość często. I zawsze podczas swojej wizyty odwiedza miejsca kultury i sztuki. - W tym roku byłem w Jeleniej Górze jakiś czas – opowiada turysta. – Szczęśliwie podczas mojej wizyty odbyło się otwarcie Muzeum po przeniesieniu na ul. Sudecką ekspozycji z Łomnicy. Kolekcja pojazdów i urządzeń militarnych jest bardzo cenna dla historii, dlatego nie mogłem się pogodzić, kiedy na początku września br. na ogrodzeniu muzeum, tuż obok plansz opowiadających historię, pojawiły się ogromne banery reklamowe stacji benzynowej czy apteki. To zaśmiecanie przestrzeni publicznej, a przecież instytucje kultury powinny dawać przykład. Zgłosiłem swoje zastrzeżenia do kierownika muzeum i usłyszałem, że są to banery sponsorów. Te argumenty do mnie nie przemawiają, bo kulturę, sztukę i historię powinno się traktować z należytym szacunkiem – dodaje Janusz Szczecki.

Pani Barbara mieszkająca nieopodal muzeum dodaje, że tak duże banery są nie tylko wyrazem braku szacunku dla historii, ale również kłują w oczy i szpecą drogę prowadzącą do Karpacza. - Zadzwoniłam w tej sprawie do kierownika, który odpowiedział mi, że banerów nie można ściągnąć, bo w umowie ze sponsorami jest zapis o umieszczeniu ich w tym miejscu i w takiej wielkości. Zapytałam czy loga tych firm nie można zamieścić np. na materiach promocyjnych (ulotkach) oraz na stronie internetowej muzeum, gdzie zakładka nazwana „sponsorzy” jest pusta, ale nie otrzymałam żadnej konkretnej odpowiedzi. Odesłano mnie do dyrekcji, której nie można zastać – dodaje jeleniogórzanka.

Czytelnicy zwrócili również uwagę na sposób wycięcia drzew przy ogrodzeniu muzeum. - Po pierwsze, nie wiem komu te zdrowe drzewa przeszkadzały, a ponadto pozostawiono wystające z ziemi kikuty, które wyglądają po prostu okropnie. Nie wiem czy nie jest to samowola – dodaje pani Barbara.

Od dyrektora Muzeum Karkonoskiego, w którego skład wchodzi Muzeum Historii i Militariów, usłyszeliśmy podobne słowa jak nasi Czytelnicy, ale i obietnicę.

- Mieszkańcy i turyści chcieliby, by muzea były dostępne w jak najszerszym spektrum, na co często brakuje pieniędzy – mówi Gabriela Zawiła. – Dlatego musimy pozyskiwać środki od firm, które często określają warunki takiej współpracy i my nie mamy nic do powiedzenia. Tak było w tym przypadku. Sponsorzy pomogli nam przenieść ekspozycję, ale w zamian mają te banery reklamowe na ogrodzeniu. Musimy się z tego zobowiązania wywiązać. Jest nam przykro, że kogoś zawiedliśmy, ale tuż przy wzniosłych założeniach i planach dopada nas rzeczywistość. Zastanowię się, jak to wszystko wypośrodkować i czy można coś w tej sprawie zmienić – dodała Gabriela Zawiła.

Natomiast co do wyciętych drzew, kierownictwo zapewnia, że wszystko wykonano zgodnie z prawem, a wystające kikuty znikną jak tylko pracownicy muzeum wrócą z urlopu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~ 15-09-2016 8:19
Pani Zwiła powinna pracować w biurze reklam a nie muzeum trzeba mieć szacunek do historii
~czytacz 15-09-2016 8:43
Trzeba też mieć pieniądze na szerzenie kultury. Dotacje na kulturę z państwa są coraz mniejsze, a koszty prowadzenia działalności rosną. Reklamę można zastąpić relikwiami smoleńskim to może znajdzie się kasa na kulturę.
~Blądimać 15-09-2016 8:53
Ludzie dowalają się dzisiaj do wszystkiego. Historia jest za płotem, a przed ogrodzeniem jest szara rzeczywistość. Wszyscy stali się nagle wielkim państwem, bo kupili mieszkanie od miasta za 1%.
~Bil Naden 15-09-2016 8:57
Wywalić to dziadostwo bo tylko szpeci..Kiedy widzę coś takiego na dzień dobry to jakoś nie mam ochoty zwiedzać tego miejsca. Wszędzie się pchają z tymi reklamami.
~Rondel 15-09-2016 9:08
To córeczka Zawiły zaciąga zobowiązania bo pracuje w muzeum i zajmuje się marketingiem. Rodzinny biznes prezydenta
~michałł 15-09-2016 9:10
robota Zawily pseudo-polaka Infonurt2 : w 1947 roku wydany został w Polsce dekret na podstawie którego karano śmiercią i pozbawiano majątków zdrajców Polski i Polaków w czasie II WŚ. Jak już teraz wiemy było wśród nich setki tysięcy Żydów którzy pracowali dla GESTAPO wydając innych żydów przeznaczonych do likwidacji. Ci przestepcy nie czekając nawet na wyroki uciekli do USA, potem do Izraela , ZSRR , Szwecji i do Ameryki Południowej. Odczekali i teraz wystąpili o zwrot swoich majątków. Ów Dekret z 1947 roku używali Żydzi do wydawania wyroków na polskich patriotów AK uznaj ac ich za zdrajców! (np. słynny sędzia Stefek Michnik- Szechter od 1968 r w Szwecji).. 1 maja 2011 roku , po zablokowaniu mego wydawnictwa na domenie www.infonurt2.com gdzie ten wyrok od kilku lat był publ
~JG 15-09-2016 9:22
Takie banery urody nie dodają...slamsowato się robi....Zasłąniamy nimi urok, który ma przyciągać turystów. Zatracamy smak :-( A widok ściętych drzew chwycił za serce....mocno...Czy one były chore?
~mieszkanka 15-09-2016 9:33
to już nie jedna taka akcja banerowa Państwa Zawiłych nie będę się rozpisywała ale nie legalnych pseudo banerków PZ już wiele postawili a przy wyborach ile ich było nocą zakładanych
~pff 15-09-2016 9:36
Przecież to tylko wystawa pokomunistycznego sprzętu :D Tyle w was sentymentu do komuny panowie patrioci ? :D To ciekawe :D
~jelegorzanin🃏 15-09-2016 9:43
A ja mam propozycje aby wzbogacic ekspozycje. Widze ze miasto preferuje business a potem tradycje patryjotyczno- historyczne. Wiec aby i wilk byl syty i owca cala poszerzyl bym ekspozycje o sprzet wojenny z Wehrmachtu dlaczego? ( na zachodzie jest w muzeach duzo takich eksponatow)Nieopodal jest hotel a w nim sporo odwiedzajacych swoj Heimat bylych schles...ener oraz frontowcow niemieckich. Jak by to bylo dla nich milo przypomniec sobie mlodosc i sprzet na ktorym walczyli dla Vaterlandu.I nie bez znaczenia zostawiali by pieniadze za bilety wstepu. Miasto by zarabialo kase oprucz sponsoringu.Jak juz nie ma szacunku dla oreza polskiego to niech bedzie geschafft.A pod BP dodajcie British Petrolum move Polish Army.( BP napedza Wojsko Polskie)
~Le1k 15-09-2016 9:46
A ja myślałem że zwiedzanie jest po drugiej stronie a d...le banery oglądają.
~Kulturoznawca 15-09-2016 10:37
Niestety taka jest teraz rzeczywistość. Chcesz mieć dodatkową kasę zakładasz reklamy. Proponuję wszystkim oburzonym tą reklamą wpłacać co miesiąc dla muzeum darowiznę w kwocie 10 zł to reklama na pewno zniknie.
~konkret 15-09-2016 10:42
czy takie działanie jest zgodne z ustawą krajobrazową autorstwa byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego?
~jeżozwierz1 15-09-2016 10:52
No to ruch dla sponsorów. Jeśli szanują historię i odbiorcę wszelkiego przekazu - niech zaproponują sposób poinformowania zwiedzających o tym, że mają swój wkład w szerzenie kultury i historii polskiej. Można np. przed muzeum postawić mapę tej części miasta wraz z krótką notką tematyczną i wykazem sponsorów. Może nie będzie krzykliwego zachęcania, ale z pewnością odrobina elegancji i szacunku nikomu jeszcze nie zaszkodziła. A co z reklamą? Ul. Sudecka jest tak długa, że banery i bilboardy mogą zachęcać z miejsc neutralnych, np. z lasem w tle, do Karpacza i z powrotem. Aha - opłaty. Nie, nie obciążać sponsorów, wszak to oni pomogli reaktywować Muzeum Historii i Militariów. Hmmm, chyba kolejny raz urzędnicy zabrali głos zza swojego ukochanego biurka.
~dirty 15-09-2016 11:38
"a wystające kikuty znikną jak tylko pracownicy muzeum wrócą z urlopu." to co, pracownicy muzeum będą karczować korzenie??
~ 15-09-2016 12:08
Urząd Miasta taki biedny że bierze pieniądze od sponsorów a gdzie te miliony wpłacone przez podatników za nieruchomości , no pytam się gdzie?
~s. 15-09-2016 12:10
Wywieźć wszystko do Wrocławia. Jelenia w planach ma być dziurą więc niech tak pozostanie.
~Polaków obraz współczesny 15-09-2016 12:16
ilu takich co opakowanie po czipsach wywali na trawę a tu łeb podniesie i menda donosi nie wiadomo na co
~Koń 15-09-2016 12:20
Radny Szymański powinien ustalić tego tajemniczego sponsora ! Powinna z tego być ciekawa sprawa.
~678900 15-09-2016 12:29
Banery obrzydliwe, ale znacznie bardziej tragiczny widok przedstawiają pniaki drzew....wyglądają zdrowo, więc i drzewa zostały wycięte zdrowe, tylko jak zwykle komuś przeszkadzały! niedługo będziemy żyć na pustyni, a nasze prawnuki drzewa będą oglądać w muzeum jako relikty. Kiedy człowiek niszczy bezmyślnie naturę, to dopiero jest problem!! Na co nam historia i muzea, skoro nie będziemy mieli gdzie żyć, aby o niej opowiadać!
~Remember 15-09-2016 12:48
Po raz pierwszy po przeczytaniu zarówno pisulki okraszonej zdjęciami marnej jakości, a zwłaszcza po odczytaniu komentarzy przeszły mi ciarki po grzbiecie, a włosy wzbogaciły się o garść siwizny. Czy naprawdę Prokurator nie ma nic do powowiedzenia w tej sprawie???? Czy naprawdę zaszła potrzeba wycinki drzew, li tylko po to aby, aby tubyczy NONZOWIE mieli czym palić w kultowych kominkach dla pochwalenia się modą ( trendy)? i dalszym zagęszczeniem smogiem trego rzekomegp uzdrowiska . w Warszawie ZGW itp ( pożal się Boże )" osobowości" dostają szału przy poruszeniu tematu uczczenia śmierci tylu osób naprawdę z Kwiatu Polskiej ELI8TY w tragedii na ZIEMI NIELUDZKIeJ - najchętniej ustawiliby pomnik o ile nie w pobliżu Miejskiego szaletu to co najwyżej w Lesie Kabackim lub za...a
~Remember cd. 15-09-2016 13:28
Nie wpisuję ponownie tekstu , jaki już umieściłem, ale censura Redalcji wykasowała, ale nie mogę pozostawić bez echa kilku innych spraw: 1. Rozpacz nad brakiem pieniędzy na działalność Muzeum> Jaki półgłowej z naruszeniem prawa dokonał pomalowania części eksponowanego spretu w ciapki z majtasów Babci w różnobarwnego Picassa. Byłem tam z wnukiem, który pytał i tego rodzaju kamuflarz a raczej prowokowanie nalotu .. To przecież szczyt głupoty, tym bardziej, że pieniądze idiotyczne przemalowanie oryginalnego maskowania, jak i zapłacenie malarzowi " za para autorskie" nieżle kosztowało, tym vzasem za te pieniądze można było odnowić stojący nam sprzęt naprawę o wartości historycznej , który - jak to widać na zdjęciach już kończy pożerać rdza. A gdzie tu Koncserwator Zabytków i kiedy byb
~Remembe cd. 15-09-2016 13:44
że dopuścił do takiego blamażu. A przecież siedzi w tu, Biuurze całkiem sporo stadko urzędasów, których zadaniem winien być m.in. nadzór nad zachowaniem prawdy historycznej eksponatów. Ciekawi mnie co się stało ze sprzętem historycznym, który ongiś byl w Cieplicach ? ( Katiusza, różne pojazdy??!! A Gabrysia Z?!!! Kustosz Mużeum, względnie inne ważna Figura w Familii Z. musi mieś stosowna posadkę!!! A że brak pieniędzy? Ota załatwi się jedną czy drugą eksposycję... i mamona jest Co dowycinki drzew... No cóż Konserwator Przyrody ma swoich znajomch i to w solidnej ilości sądząć po masowości zjawiska,,, który kultowe kominki należy zaopatrzycć po znajomości w drewno..A że ochrona przyrody, ( m.in. zieleni) jak i smog w MIEŚCIE UZDROWISKOWYM???!!! a co to kogo obchodzi???!
~przypominam 15-09-2016 13:55
Czy darli katoliki mordy jak na kościołach ,proboszcze dla keszu pozwolili zakładać anteny?
~do remember 15-09-2016 14:24
Po jakiemu ty qrwa piszesz?!
~no nie 15-09-2016 14:28
Naprawdę ktoś ma pretensje o baner reklamowy na płocie za którym stoi T34 i Katiusza??? Cóż to za bezczeszczenie drogi turysto. Brawo dla dyrekcji muzeum, że potrafiła zdobyć pieniadze na przeniesienie sprzętu.
~??? 15-09-2016 18:23
A co na to "Kierownictwo Muzeum Walki i Pracy" ? Panie Zawiła.
~ja 15-09-2016 18:38
Każdy orze jak może. Nie ma w tym żadnego bezczeszczenia. Lepiej tak niż ma być zlikwidowane albo gnić gdzieś w polu. Gdzie byli zaniepokojeni turyści jak to przy stacji benzynowej zarastało zielskiem? Tak jak ktoś wspomniał wyżej - rzeczywistość jest brutalna. Trzeba więcej wydawać na farsę smoleńską i budowanie pomników. Na pewno będzie lepiej...
~zabobrzanin 15-09-2016 19:46
Jak stały w krzaczorach bez reklam nikogo to nie interesowało ewentualnie amatorów nalewek na przetransportowanie na złom ! Nagle tak się zainteresowały amatorzy piękna tym złotym interesem to może na swoje prywatne posesję z odmalowanym płotem przygarnąć za całkowitą darmochę !
~Sie pytam 15-09-2016 20:32
Czy to prawda ze kolo BP w Lomnicy ma powstac McDonalds?
~do sie pytam 15-09-2016 20:44
Burger King
~Mirek89 15-09-2016 22:44
Poszukajcie sobie ile zarabia zarząd Muzeum Karkonoskiego, w którego skład wchodzi Muzeum Historii i Militariów !!!! K@#$@a nie ma pieniędzy ? No tak tacy za 6000 tys. pracować nie będą i śmią takie bzdury wymyślać !!!!
~oko 15-09-2016 23:03
jeszcze jelonka darmowa reklamę tym firmom zrobila hahaha szkoda gadac
~uzi 16-09-2016 1:15
Angela nie ma już o czym pisać? To weź się za miotłę i zamiataj ulice, bo do pisanie się nie nadajesz...
~kojot 16-09-2016 6:32
Pani Barbara z panem Januszem pewnie prowadzą aptekę w naszym mieście i też by chcieli mieć reklamę w tym miejscu.A te wspaniałe drzewa to w większości stare do połowy uschnięte topole lecące na głowy rowerzystów przy najmniejszym wietrze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group