Piątek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 5836
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Redstarsi w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 31 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 14:04
Autor: marek
Fot. Marek
Reprezentacyjny zespół armii rosyjskiej, Red Star czyli Czerwona Gwiazda, zagrał, zaśpiewał i zatańczył w hali przy ulicy Złotniczej w ostatni piątek. Był to jedyny występ zespołu w Jeleniej Górze, zamówiony przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa S.A.

Okazją do występu było to, że w tym roku Jelfa wyrosła na lidera eksportu polskich farmaceutyków na rynek rosyjski. Gdy publiczność zapełniła już trybuny oraz kilkaset krzeseł ustawionych na parkiecie, wyszli muzycy i śpiewacy w galowych strojach armii rosyjskiej. Zaczęli śpiew od niespodzianki, bo zabrzmiał ... Mazurek Dąbrowskiego, w dodatku śpiewany nienaganną polszczyzną. Publiczność jak jeden mąż zerwała się do pionu. Nikt nie usiadł również wtedy, gdy chór zaśpiewał hymn Rosji, z melodią dobrze znaną wszystkim starszym, gdyż przez kilkadziesiąt lat był to hymn imperium radzieckiego.

A później rozpoczął się profesjonalny show. Najbardziej znane melodie rosyjskie i zapierające dech w piersiach popisy tancerzy, nie pozwalały nudzić się ani przez chwilę. Dobór repertuaru pozwolił też na refleksję, że Rosjanie nie mogą się pogodzić z rozpadem Związku Radzieckiego. Gruziński taniec z szablami, czy ukraińskie tańce ludowe są przez nich traktowane jako własna spuścizna. Ale to chyba problem każdego upadłego imperium.

Natomiast na parkiecie do końca było wesoło, wirtuozersko lub nostalgiczne. Najwięcej braw zebrał pięcioletni Dima, który w stroju matriosa doskonałym głosem zaśpiewał pieśń marynarzy floty wojennej.

Po trzech godzinach muzyków pożegnał aplauz i burza braw. Na bis Dima zaśpiewał piosenkę którą zna prawie każdy Polak, „Put wsiegda budiet sońce” i jeszcze raz zebrał burzę oklasków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Jacek 31-10-2005 13:40
moze takie imprezy kulturalne jak ta sa szansa na powrot do normalnosci w napietych ostatnio stosunkach Polsko-Rosyjskich.
~jeleniogórzanka 31-10-2005 22:35
Byłam na koncercie .Był wspaniały.Chwilami wzruszający ale szkoda ,że nie wszyscy ludzie z ochrony tej imprezy, wiedzą jak brzmi nasz hymn narodowy i nie wiedzą jak należy się zachować.A może słuchawki w uszach są przeszkodą aby podnieść swoje cztery litery z krzeseł?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group