Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9650
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Recykling w Karkonoszach

Poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 6:18
Aktualizacja: Środa, 15 sierpnia 2018, 6:44
Autor: TS
Region: Recykling w Karkonoszach
Fot. TS
Przyroda Karkonoszy to wartość, która zasługuje na ochronę i szczególną troskę. Dbając o nią powinniśmy zastanowić się nad recyklingiem i opakowaniami po produktach, których okoliczni mieszkańcy używają na co dzień. W epoce nadmiernej konsumpcji, temat opakowań może być (i właściwie już jest) jedną z naszych największych bolączek.

Opakowania będące przecież częścią produktu, spełniają wiele istotnych funkcji, między innymi: ochronną, informacyjną, promocyjną, wskazującą często na jakość towaru. Nie zawsze jednak zastanawiamy się jak duże znaczenie ma ono dla otaczającej nas przyrody. Opakowanie może bowiem spełniać także funkcję ekologiczną. Warto to uwzględnić mając na uwadze ochronę fauny i flory naszego regionu

EKOLOGICZNE OPAKOWANIE powinno być przede wszystkim zdatne do recyklingu, czyli powtórnego wykorzystania. Jest to jedna z najistotniejszych kwestii jeśli mowa o produktach i ich pakowaniu. Ekologiczne opakowanie powinno być również biodegradowalne: a zatem takie, którego proces rozkładu nie trwa zbyt długo i nie uwalnia przy tym szkodliwych dla środowiska i ludzi substancji.

Decydując się na zakup danego produktu przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego opakowanie: czy jest solidne, czy nie jest uszkodzone i czy nadaje się do recyklingu. Szacuje się, że w nadal ponad 50% odpadów tworzyw sztucznych jest składowanych na wysypiskach śmieci, nie zaś poddawanych procesowi recyklingu. Wybierając produkty w opakowaniach możliwych do ponownego wykorzystania lub o krótkim czasie rozkładu w łatwy sposób przyczyniamy się do poprawy jakości naszego środowiska.

Po pierwsze warto wybierać produkty zapakowane w papier. Papier poddawany jest recyklingowi, a każda tona makulatury to ratunek dla 14-15 drzew. Papier przetwarzany jest na papier toaletowy, karton, a nawet papier do drukarek.
Po drugie warto postawić na produkty zapakowane w szkło. Szkło jest wręcz idealnym materiałem do przetworzenia: nadaje się do wielokrotnego recyklingu i jest świetnym opakowaniem, gdyż nie przenika do żywności, którą zawiera. A zatem dzięki szklanym opakowaniom mamy szansę ochronić nie tylko przyrodę, ale również własne zdrowie.

Intensywnie rozwija się również rynek opakowań biodegradowalnych. Jest to z pewnością jedna z najlepszych dla nas i przyszłościowych opcji. Już dziś warto zatem wybierać takie opakowania.
Bioplastik to również opcja, której wytworzenie generuje o wiele mniej szkód dla środowiska niż klasycznego plastikowego opakowania.

Zwracajmy uwagę na oznakowania zamieszczane na opakowaniach produktów: symbol strzałek oznaczających produkt nadający się do recyklingu oraz wstążkę z dwoma listkami, czyli oznaczający opakowania biodegradowalne. Bliskość przyrody Karkonoszy, niezwykłych zakątków przyrodniczych i dzikich zwierząt poprawia nasze zdrowie i samopoczucie. Ta część Dolnego Śląska to naprawdę niezwykłe miejsce do życia. Zadbajmy o zieleń wokół nas i w Karkonoszach. Nie niszczmy tej przyrody zanieczyszczając środowisko naturalne. Ograniczajmy niską emisję, zrezygnujmy z transportu kołowego, nie palmy śmieci, segregujmy odpady. Kotlina Jeleniogórska i jej okolice to nasze wspólne dobro, o które warto troszczyć się każdego dnia.

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
376
Nigdy
19%
Rzadko
42%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group