Sobota, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 9345
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ręce precz od jeża

Środa, 2 października 2013, 10:32
Aktualizacja: Czwartek, 3 października 2013, 16:46
Autor: Nasze ZOO
Region: Ręce precz od jeża
Fot. Nasze ZOO
Dni robią się krótsze, a temperatury niższe. Dla jeży jesień to czas przygotowywania się do nadchodzącej zimy. Dlatego są aktywniejsze i częściej je spotykamy. Niektóre z nich potrzebują pomocy człowieka. Jak to skutecznie zrobić?

Do nadejścia przymrozków zwierzęta te muszą zebrać zapas energii, z którego będą mogły korzystać podczas zimowego snu. Dlatego w tym okresie są one bardziej aktywne niż zazwyczaj, a to sprawia, iż wielu sympatyków zwierząt przypuszcza, że zwierzęta te są chore bądź wycieńczone i potrzebują pomocy człowieka. Jest ona jednak, konieczna tylko w niewielu przypadkach. Nawet młode jeże w wieku trzech, czterech tygodni opuszczają gniazdo w ciągu dnia, po czym same potrafią znaleźć drogę powrotną! Okres rozmnażania jeży przypada na maj do sierpnia, znaczy to, iż do późnej jesieni możemy spotykać młode jeże.

Zabieranie z przyrody chronionych gatunków, do których należy jeż, jest nie tylko zabronione. To także wielki stres dla zwierząt, którego można uniknąć! Aby pomóc jeżom można zorganizować dla nich kryjówki w postaci małych stert liści, bądź ocieplonych, drewnianych skrzynek pozostawionych w ogrodzie. Poza tym rezygnacja ze środków owadobójczych oraz podawanie im specjalnej karmy dla jeży bądź kotów, jajka, podsmażonego mięsa mielonego (pod żadnym pozorem nie podaje się mleka!!) sprawi, iż jeże zostaną na Państwa terytorium. To bardzo ważne, gdyż większość terenów, w których jeże mogłyby się zadomowić jest przeważnie zajętych. Oznacza to, iż wiosną, jeże zabrane wcześniej z przyrody, wypuszczane ponownie na wolność, na rzekomo idealnym terenie dla jeża, będą zmuszone do wędrówek w poszukiwaniu nowego biotopu, podczas których będą przekraczać drogi, a to często oznacza dla nich śmierć pod kołami przejeżdżających aut.

Informacji na temat chorych i rannych jeży chętnie udzielą Państwu pracownicy Naszego Zoo, tel.: 0048 511 265 954.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
562
Tak
87%
Nie
8%
To zależy od pogody
6%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – magia w centrum Uzdrowiska
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – gwarny Plac Piastowski
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – mapping na Teatrze
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Opał i Gibbs na scenie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group