Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 11598
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ratują wzrok dzieciom już kolejny rok

Środa, 18 września 2013, 7:29
Aktualizacja: Czwartek, 19 września 2013, 7:50
Autor: Mea
Region: Ratują wzrok dzieciom już kolejny rok
Fot. Mea
Przedstawiciele Urzędu Miasta Kowary, Jeleniogórskich Zakładów Optycznych, NZOZ Przychodni Rodzinnej Cito–Med, Rotary Clubu oraz dyrektorzy kowarskich szkół podsumowali wczoraj (17.09.) w kowarskim Ratuszu 6. edycję programu „Ratujmy Wzrok Dzieciom”, realizowaną w roku szkolnym 20012/2013.

Celem programu jest zagwarantowanie uczniom właściwej korekcji wzroku i skrócenie drogi dziecka do diagnozy okulistycznej i korekcji wzroku. W roku szkolnym 2012/2013 zbadano w regionie jeleniogórskim 443 uczniów, wystawiono 92 recepty okularowe, a JZO przekazało 78 soczewek. Rotary Club Jelenia Góra zrefundował 12 opraw okularowych dzieciom w trudnej sytuacji materialnej.

- Akcję oceniamy bardzo dobrze, dzieci mają przebadany wzrok i w razie wykrycia wady wystawiane są recepty na szkła okularowe. Niestety jedynie połowa rodziców realizuje te recepty, nad czym ubolewamy. Wczesne korygowanie wad wzroku jest bardzo ważne, dlatego badamy dzieci, które rozpoczęły naukę w pierwszych klasach „podstawówek”, bo wtedy następuje wzmożona praca wzroku. W pierwszej klasie gimnazjum badanie jest powtarzane – podkreślał Mirosław Nowak, prezes JZO sp. z o.o.

Program rozpoczął się w Jeleniej Górze w roku szkolnym 2003/2004. Kowary przystąpiły do niego w roku szkolnym 2008/2009. Od tej pory zbadano w tym mieście 929 uczniów i wystawiono 247 recepty na korekcję wad wzroku. W ubiegłym roku w pierwszych klasach SP nr 1, SP nr 3 i Gimnazjum przebadano ok. 140 uczniów i wystawiono 27 recept.

- Już po raz szósty zrealizowaliśmy akcję na terenie naszego miasta. Pierwsza zainicjowana była przez Jana Burnosa, optyka okularowego z Kowar. Jest wiele dzieci z wadami wzroku i wiele z nich, dzięki programowi kupuje okulary. Rodzice chętnie zgadzają się na badanie dzieci, a dyrektorzy szkół prężnie wspierają program – mówił Mirosław Górecki, burmistrz miasta Kowary.

- W minionym roku szkolnych w badaniach wzięło udział ok. 80 uczniów z trzech pierwszych klas gimnazjalnych. Recept zostało wystawionych tylko 11 co mnie cieszy, bo to oznacza, że niewielu uczniów w pierwszej klasie ma wady wzroku. Akcja jest bardzo potrzebna, bo w dobie komputerów młodzież wiele czasu spędza w Internecie i męczy wzrok. Rodzice są zapracowani i nie mają czasu iść z dzieckiem na badania kontrolne - powiedziała Krystyna Patynowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach.

Od kilku lat badaniami objęci są też uczniowie z: Janowic Wielkich, Karpacza, Kostrzycy, Łomnicy, Mysłakowic i Ściegien. W Janowicach Wielkich przebadano ok. 60 uczniów i wystawiono 15 recept, w Karpaczu zbadano ok. 58 uczniów i wystawiono 14 recept, w Kostrzycy zbadano 12 dzieci i wystawiono 3 recepty, w Łomnicy zbadano 83 uczniów i wystawiono 21 recept, w Mysłakowicach, zbadano 77 uczniów i wystawiono 11 recept, z kolei w Ściegnach zbadano 13 dzieci i wystawiono 1 receptę.

Akcja „Ratujmy Wzrok Dzieciom” będzie kontynuowana również w bieżącym roku szkolnym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Donald Tusk będzie dobrym premierem?

Oddanych
głosów
44
Tak
52%
Nie
39%
Ciężko powiedzieć
9%
Nie interesuję się polityką
0%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 11 grudnia 2023
 
Aktualności
Zrobili animowane pociągi
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group