Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 2668
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ratują dzieciom wzrok od wielu lat

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 5 października 2012, 7:46
Aktualizacja: 7:58
Autor: UM
W roku szkolnym 2012/2013, po raz dziesiąty, Miasto Jelenia Góra, JZO sp. z o.o. oraz Rotary Club z Jeleniej Góry wspólnie zrealizują program profilaktyki i korekcji wzroku „Ratujmy Wzrok Dzieciom”. Jest on bardzo ważny, bo gwarantuje kompleksową pomoc – od diagnozy okulistycznej, po zaopatrzenie dzieci w najlepszej jakości okulary.

Program jest kierowany do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dzisiaj, w auli Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ul. Armii Krajowej w Jeleniej Górze, odbędzie się jubileuszowa konferencja inaugurująca kolejną edycję programu oraz podsumowująca jego realizację w roku szkolnym 2011/2012.

Akcja „Ratujmy Wzrok Dzieciom” jest realizowana nieprzerwanie od 2003 r. Badania wzroku u dzieci w całości finansuje Miasto Jelenia Góra, JZO Sp. z o.o. jest fundatorem najwyższej jakości korekcyjnych szkieł okularowych dla dzieci, u których stwierdzono wadę wzroku, natomiast jeleniogórski Rotary Club finansuje koszt oprawek okularowych dla dzieci pochodzących z mniej zamożnych rodzin. Na podkreślenie zasługuje również duże zaangażowanie w akcję jeleniogórskich optyków, którzy nieodpłatnie dokonują montażu szkieł.

Na przełomie tych kilku lat zbadano niemal 18.500 uczniów, a koszt badań wyniósł łącznie 351.394 zł.
W ubiegłym roku, podobnie jak w kilku poprzednich latach, realizację programu powierzono Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej „Lekarz Rodzinny”, który wygrał w otwartym konkursie ofert.

Zakres badań w ramach programu obejmował: badanie ostrości wzroku i ruchomości gałek ocznych, badanie autorefraktometrem komputerowym oraz badanie dna oka. Badania były prowadzone na terenie szkół, a w przypadkach wymagających rozszerzonej diagnostyki - w placówkach specjalistycznych.
W 2011 r. w klasach pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych przebadano niemal 1.500 dzieci. Najczęściej rozpoznawane wady to: krótkowzroczność, nadwzroczność astygmatyzm. Łączny koszt badań wyniósł 45.000 zł.
Program profilaktyki i korekcji wzroku u dzieci uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych w Warszawie.

Ponadto także w tym roku, podobnie jak w zeszłym Miasto realizuje również:
Program profilaktyki raka szyjki macicy poprzez szczepienia przeciw wirusowi HPV - skierowany do dziewczynek w wieku 12 lat mieszkających na terenie Miasta Jeleniej Góry oraz przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie Miasta, Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych – skierowany do dzieci w wieku od 24 do 36 miesiąca życia mieszkających na terenie Miasta Jeleniej Góry oraz przebywających
w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie Miasta.

Łącznie, w roku 2011, z programów zdrowotnych skorzystało 2.290 osób, a koszt tych badań wyniósł 275.733 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 5-10-2012 8:40
raczej napedzaja sobie i optykom klientow, nikt i nic tak nie niszczy wzroku jak ciagla zmiana szkiel , a na dokladke i dentysci tez nam niszczac zeby dokladaja sie do popsutego wzroku- ale co ich to obchodzi , pieniadz pieniadz i jeszcze raz pieniadz- a nie czlowiek , wiec jada na bezbronnych dzieciach na sile wmawiajac im ze maja wady
~Podatnik 5-10-2012 10:56
Co za baran o godz. 8 , 40 wypisuje takie bzdety - jezeli ubogim oplaca sie ze skladek członkow klubu oprawy okularowe a optycy je montuja bezplatnie to jakie to jest napędzanie klientow -? - a pomoc w korekcji wzroku dzieciom - to dla Ciebie nie jest wazne - sam chyba jesteś trutniem z wynaturzonymi pogladami na wszystko i zapewne też nikomu nie pomogłes . A działanie Rotarian ze wszechmiar zasługuja na podziekowania i brawa dla ludzi dobrej woli.
~*chipo 5-10-2012 11:48
...a tak przy okazji darmowych szkieł i oprawek, czy ktoś z was realizował polską receptę dla dziecka do 18 lat, na szkła Carl Zeiss Vision i oprawki w niemieckim Fielmann w akcji Nulltarif?
~R.Kiełek 5-10-2012 13:35
Każda inicjatywa poprawiająca zdrowie i wzrok dzieci zasługuje na uznanie ....i duże brawa !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group