Środa, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7601
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rajd na Raty 2015 dobiegł końca

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 11 grudnia 2015, 8:25
Aktualizacja: Sobota, 12 grudnia 2015, 11:00
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
Na trasę ostatniej w tym roku wycieczki Rajdu na Raty organizowanego przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze wyruszyło w minioną niedzielę tak wielu Mikołajów, że od koloru ich czapek zrobiło się czerwono. Ruszając z Maciejowej, pierwszy na trasie wędrówki był osiemnastowieczny kościół św. Piotra i Pawła.

Dalej droga prowadziła przez dawny kamieniołom bazaltu na wzgórzu Skowron i doprowadziła wędrowców do Dziwiszowa. Stamtąd, po zwiedzeniu pałacu, wędrowcy przeszli zboczem Sośni, by odpocząć przy „Grobie Wandala” czyli jednym z największych marmitów jakie znajdują się w Sudetach.

Zakończenie niedzielnej wycieczki, jak i całego tegorocznego rajdu, dzięki życzliwości Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, miało miejsce w sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury. To tutaj zmarznięci turyści mogli rozgrzać się ciepłą herbatą oraz skosztować wyśmienitych ciast.

Wreszcie przyszła pora na podsumowania. W roku 2015 w Rajdzie na Raty wzięło udział ponad 1500 osób, co przy 44 wycieczkach dało średnio 35 uczestników. Ogólnie na liście obecności znalazło się 363 nazwiska. Najwięcej, bo aż 40 razy, w wycieczkach uczestniczył Jarek Kapczyński, niewiele mniej, bo po 34 razy, na wycieczkach pojawili się Ela Marcinkiewicz i Paweł Wojtczak. Najliczniejsza grupa turystów zjawiła się na wycieczce do Liberca – liczyła ona 130 osób.

Oczywiście frekwencja zależała przede wszystkim od pogody. Gdy świeciło słońce na trasę przychodziło więcej osób. W roku obecnym najwięcej wycieczek poprowadzono po terenie Dolnego Śląska (37), były jednak trasy prowadzące w Kotlinę Kłodzką czy do Czech. W ramach Rajdu na Raty zorganizowano także kilka wycieczek autokarowych. Przeważnie były to wypady jednodniowe ale była również wycieczka wielodniowa na Pomorze Zachodnie.

Podczas spotkania turyści mogli nie tylko spotkać się w tak licznym gronie, ale także zobaczyć wszystkich prowadzących poszczególne etapy. Najwięcej tegorocznych tras poprowadził kierownik rajdu Wiktor Gumprecht (30). Spośród pozostałych działaczy PTTK turystów prowadzili: Paweł Idzik – 7 razy, Krzysztof Tęcza – 4 razy, Jerzy Chmielecki – 1 raz i Robert Śliwa – 1 raz. Zdarzało się, że niektórzy z prowadzących brali także udział w wycieczkach jako ich uczestnicy.

Niejako uzupełnieniem tras pieszych są wycieczki narciarskie prowadzone przez Janusza Perza, który w tym sezonie poprowadził turystów aż 16 razy. W sumie dało to ponad 250 km spacerów na nartach. Tylko jeden raz zdarzyło się, że uczestnicy wycieczki narciarskiej, narty nieśli na ramieniu, bo zabrakło wówczas śniegu.

Spotkanie takie jak to jest okazją zarówno do podsumowań, ale także jest miejscem pokazania wiedzy zdobytej podczas zwiedzania. Dlatego zorganizowano konkurs krajoznawczy, podczas którego zadawano pytania związane z obiektami, odwiedzanymi w tym roku. Największą wiedzą wykazali się: Maciej Cieślak, Paweł Wojtczak i Jolanta Kupeć. Zwycięscy konkursu, jak i uczestniczący w największej ilości wycieczek otrzymali wydawnictwa krajoznawcze, a po skosztowaniu tortu rozpoczęto wspominki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group