Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 8255
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Radny zachowa mandat

Czwartek, 27 września 2018, 6:07
Aktualizacja: Piątek, 28 września 2018, 6:47
Autor: WAC
Podgórzyn: Radny zachowa mandat
Fot. WAC
Radny Podgórzyna Robert Balcerek nie złamał przepisów ustawy o samorządzie gminnym, zakazujących osobom zasiadających w radzie gminy prowadzenia działalności na jej mieniu – tak orzekł nadzór prawny wojewody.

Przypomnijmy. Wątpliwości, czy należy wygasić mandat radnego Robertowi Balcerkowi powstały, gdy w trybie konkursu ofert prowadzonego przez miasto Jelenia Góra został on wybrany inspektorem nadzoru inwestorskiego budowy rowerowych ścieżek na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. R. Balcerek podpisał umowę z jeleniogórskim magistratem, jednak Gmina Podgórzyn jest jednym z partnerów (wraz z Piechowicami i Jelenią Górą) finansowych przedsięwzięcia. Zdaniem wójta gminy Mirosława Kalaty sytuacja ta spełnia kryteria, aby uznać, że R. Balcerek naruszył przepisy zakazujące łączyć zasiadanie w radzie z prowadzeniem działalności gospodarczej na mieniu gminy.

W tej sytuacji na wniosek wójta podczas lipcowej sesji rady gminy doszło, do poprzedzonego gorącą dyskusją, głosowania nad uchwałą o wygaszeniu mandatu R. Balcerkowi. Radni nie byli jednak w stanie podjąć jednoznacznej decyzji w tej sprawie. Za wygaszeniem mandatu radnemu z Zachełmia głosowało pięciu radnych, pięciu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. R. Balcerek nie brał udziału w głosowaniu. Wynik ten oznaczał, że decyzję o tym, czy przestanie być radnym miał podjąć nadzór prawny Wojewody Dolnośląskiego.

Prawnicy z Wrocławia podzielili zdanie R. Balcerka uznając, że w tym przypadku nie ma mowy o tym, że prowadzi on działalność gospodarczą na mieniu gminy, w której sprawuje mandat radnego. Decydujący dla wydających opinię prawną okazał się fakt, że R. Balcerek podpisał umowę z Miastem Jelenia Góra i to samorząd stolicy Karkonoszy jest zobowiązany do zapłaty mu wynagrodzenia za jego pracę. Okoliczność, że gmina Podgórzyn współfinansuje zadanie w ramach którego R. Balcerek wykonuje usługi na rzecz Jeleniej Góry nadzór prawny wojewody uznał za nieistotny dla sprawy

Radny R. Balcerek nie ukrywa że mimo korzystnego dla siebie werdyktu, ma poczucie krzywdy wywołane działaniami organów gminy.

- Spodziewałem się takiego rozstrzygnięcia nadzoru prawnego wojewody zwłaszcza, że jest ono zbieżne z opinią mojego prawnika - mówi R. Balcerek. - Jednak nie ukrywam, że ta cała sprawa kosztowała mnie sporo zdrowia i nerwów.

Dla wójta Podgórzyna M. Kalaty kwestia, czy R. Balcerek naruszył prawo nie jest jeszcze zamknięta.

- Naszym zdaniem nadzór prawny wojewody zbadał sprawę działalności R. Balcerka zbyt pobieżnie - mówi M. Kalata. - Nadal uważam tą sytuację prawną za niejednoznaczną. Dlatego wystąpiliśmy o wydanie opinii w tej kwestii do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Twoja reakcja na artykuł?

3
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
1
11%
Smuci
1
11%
Złości
3
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
253
Coraz lepiej
25%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
36%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
26%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group