Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 6170
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Radni powiatu przyjęli budżet na 2014 rok

Czwartek, 19 grudnia 2013, 7:38
Aktualizacja: 10:12
Autor: Mea
Powiat: Radni powiatu przyjęli budżet na 2014 rok
Fot. Mea
Budżet Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, który podczas grudniowej sesji przyjęli radni, zaplanowano na ponad 60 mln zł. – Będziemy starać się również pieniądze zewnętrzne na realizację różnych zadań, do których jednak niezbędny będzie finansowy wkład własny – mówił Rafał Mazur, przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego.

Przyszłoroczny budżet będzie niższy niż tegoroczny, który zakładał ok. 65 mln zł. Na turystykę zaplanowano ponad 100 tys. zł, na oświatę i wychowanie ponad 11 mln 800 tys. zł, na ochronę zdrowia ponad 5 mln 500 tys. zł, na pomoc społeczną ponad 15 mln zł, na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska 300 tys. zł, na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego 106 tys. zł, a na kulturę fizyczną 104 tys. zł.

Ponadto na utrzymanie, modernizację i remonty dróg przeznaczona ma zostać kwota ponad 2 mln 600 tys. zł. – Środki jakie mamy w nowym budżecie na inwestycje są niewielkie. Jednak ze sprzedaży nieruchomości starostwa oraz dotacji, na które będziemy składać wnioski, chcemy wyremontować pięć odcinków dróg w Gminie Jeżów Sudecki od Czernicy do Janówka, drogę w Łomnicy wraz z chodnikiem, w Trzcińsku i Rybnicy. Ponadto chcielibyśmy wykonać drogę w Ściegnach oraz Staniszowie, biegnącą od kościoła przez osiedle Słoneczna Dolina, aż do Cieplic. Chcemy też zaprojektować remonty dwóch starych mostów w Starej Kamienicy oraz Barcinku. Być może uda się też zrealizować termomodernizację i wymienić dachy oraz systemy grzewcze w powiatowych budynkach szkolnych oraz Zespole Placówek Resocjalizacyjnych w Szklarskiej Porębie – powiedział Zbigniew Jakiel, wicestarosta.

- Budżet na 2014 r. zakłada m.in. pozyskanie ok. pół miliona złotych ze sprzedaży nieruchomości należących do starostwa np. budynku po dawnym wydziale komunikacji, który mieścił się przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze. Chcielibyśmy też pozyskać dotacje na remont wnętrza głównej siedziby Starostwa Powiatowego przy ul. Kochanowskiego, bo nie było odnawiane od lat 70’ – mówił Rafał Mazur.

Z zaplanowanego budżetu niezadowoleni byli trzej radni, którzy wstrzymali się od głosowania nad jego przyjęciem. Jednym z nich był Bogusław Chodak, który ubolewał nad zbyt małym wpływem radnych na konstruowaniem budżetu. – Wiemy, że otrzymamy dodatkowe pieniądze od państwa np. na oświatę, ale nie możemy już teraz wpisać tego do budżetu. Dziwi mnie taka polityka, tak jakby nam polska władza nie ufała. Jednak sami również musimy znaleźć oszczędności w powiecie np. na organizacji spotkań noworocznych – mówił Bogusław Chodak.

Za przyjęciem budżetu głosowało 1.1 radnych. – Budżet ten jest dobrym fundamentem, który dzięki wnioskom o dotacje będziemy starali się powiększyć – podkreślał Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1204
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group