Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6775
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Radni o swoich dietach

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 1 lutego 2019, 15:47
Aktualizacja: Niedziela, 3 lutego 2019, 8:45
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W trakcie dyskusji nad projektem, umożliwiającym radnym usprawiedliwianie nieobecności z różnych powodów, dzięki czemu będą mieli prawo do pełnej diety – padały różne argumenty. Mimo ogromnego oburzenia mieszkańców, radni Koalicji Obywatelskiej przy wsparciu trzech innych, przeforsowali kontrowersyjny projekt. Jakich argumentów używały obie strony?

Przedstawiamy opinie "za" i "przeciw" uchwale, która wywołała ogromne kontrowersje wśród mieszkańców, dotyczącej usprawiedliwiania nieobecności radnych, którą szerzej opisywaliśmy w poprzednich artykułach.

Wojciech Chadży (Koalicja Obywatelska) - głosował za przyjęciem uchwały:

Nastąpiło w końcu wyprostowanie fikcji. Ostatnia uchwała w tej sprawie obowiązywała od 2000 roku, z czasów, gdy w mieście rządził zarząd, a nie prezydent wybierany w wolnych wyborach, dlatego należało to uporządkować. Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że radny w razie nieobecności ma obowiązek się usprawiedliwić. Nie jest napisane czy przewodniczący ma prawo uznać to usprawiedliwienie, czy nie, a my porządkujemy uchwałę z 2000 roku - uważa Wojciech Chadży, jeden z autorów projektu Prezydium Rady Miejskiej. Do tej pory było usprawiedliwienie tylko na zasadzie wykonywania "innego obowiązku radnego" - wiele rzeczy można pod to podciągnąć i usprawiedliwiać totalną fikcję. W związku z wydarzeniami z poprzedniej kadencji, musieliśmy się tym zająć - kontynuuje przewodniczący Rady, który przyznał, że nie brano pod uwagę sytuacji radnego będącego np. na emeryturze. - Usprawiedliwienie w postaci zwolnienia lekarskiego, to ludzkie podejście do tematu i nie chcemy karać w ten sposób radnych za to, że chorują. Dieta to także motywacja radnego do tego, żeby przychodził na komisje i sesje - twierdzi W. Chadży.

Mariusz Gierus (klub Prawa i Sprawiedliwości) - głosował przeciwko przyjęciu uchwały:

To jest początek kadencji - większość radnych to debiutanci. Rozumiem, że uregulowanie pewnych rzeczy wymaga pochylenia się nad takimi propozycjami, ale jako przedstawiciel jeleniogórzan, jako prawnik, jako radny - wychodzę z założenia, że ten projekt zmierza w niewłaściwym kierunku, mówiąc delikatnie. Mamy szukać kolejnych usprawiedliwień dla własnej pracy - nie kwestionuję, że jest ona wymagająca, często siedzimy po nocach analizując przepisy i to trzeba docenić. Jednak z prawnego punktu widzenia - jeżeli mamy iść w kierunku kolejnych nieostrych usprawiedliwień, podlegających uznaniowości - moim zdaniem zaproponowane zmiany nic dobrego nie wnoszą. Jak należy rozumieć zdarzenie losowe? W jednym przypadku to będzie pogrzeb, w innym chrzciny, spóźniony lot, zamarznięty zamek, albo to, że radny zaśpi na sesję czy komisję. Ten katalog będzie powodował kolejne usprawiedliwienia. Wróćmy do tego, czym jest w istocie dieta radnego w świetle ustawy o samorządzie - to swoista rekompensata za utracony dochód czy korzyści. Mamy konkretny przykład, kiedy ktoś nie wykonuje swoich obowiązków zawodowych - w takiej sytuacji dieta mu to rekompensuje. Natomiast na zwolnieniu lekarskim, rekompensuje mu to świadczenie chorobowe - czy dieta ma to dodatkowo rekompensować? Problem polskiego, a może nawet europejskiego prawa jest taki, że zamiast interpretować zgodnie z duchem, ideą danej zmiany, to wprowadzamy kolejne szczegóły, później szczegóły od tych szczegółów itd. Apeluję do państwa sumień jako radnych, przedstawicieli społeczeństwa, żeby ta uchwała wróciła do prac komisji - mówił Mariusz Gierus, który z wykształcenia jest prawnikiem, ale jego apelu większość radnych nie poparła, a na wniosek Bożeny Wachowicz-Makieły (Koalicja Obywatelska), która była przeciwna, aby projekt skierować z powrotem do komisji statutowo-organizacyjnej, a chwilę później zamknięto dyskusję i przystąpiono do głosowania.

"Za, a nawet przeciw" zdaje się być Zbigniew Ładziński, który zagłosował za przyjęciem uchwały, ale w wypowiedzi dla naszego portalu miał zdanie podzielone.

Jestem przeciwny tworzeniu fikcji. Jestem wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i niekiedy wypadło tak, że sesja lub komisja była w tym samym czasie, ale czułem, że reprezentuję tam nasze miasto, Radę Miasta. Natomiast jeśli jadę na urlop, to w tym czasie nie pracuję i inaczej podchodzę do sprawy. Zwolnień lekarskich nie biorę i nie usprawiedliwiam w taki sposób. Uważam, że każdy powinien postępować zgodnie z własnym sumieniem i jeśli nie pełni funkcji radnego, to nie powinien usprawiedliwiać nieobecności - powiedział Zbigniew Ładziński z klubu Zadbajmy o Miasto.

Szczegóły na temat uchwały o dietach, w tym imienne wyniki głosowania dostępne w artykule: www.jelonka.com/news,single,init,article,79460

Twoja reakcja na artykuł?

8
7%
Cieszy
0
0%
Hahaha
7
6%
Nudzi
3
2%
Smuci
40
33%
Złości
65
53%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (106) Dodaj komentarz

~Jurny Stefan 1-02-2019 16:13
POmioty KOmuny nażryjcie się.
~Jurny Stefan 1-02-2019 19:25
do: ~Jurny Stefan (16:13)
Ta Ruda na 3 zdjęciu patrzy się na mnie z takim wyrzutem jakbym to ja musiał płaci jej tą dietę. Pazerna Ruda z Jeleniej Góry.
~ 3-02-2019 7:00
do: ~Jurny Stefan (19:25)
ta ruda to Wójcik Danuta przekupa z targowiska na Zabobrzu handluje gaciami i powinna na tym się skupić,a nie udawać wielką radną.bo ona tyle wie co zje.!
~Le1k 2-02-2019 11:37
do: ~Jurny Stefan (16:13)
Brodacz z dobrobytu ledwo się w kadr zmieścił!
~` 1-02-2019 16:58
Czy się stoi czy się leży to kasiora sie należy.
~ 1-02-2019 16:59
do 16:13 to teraz napisz co inne partie żrą czepiłeś się jednej a są jeszcze inne
~Jurny Stefan 1-02-2019 17:58
do: ~ (16:59)
Poczytaj POprzedni artykuł o dietach radnych. Jest czarno na białym: 12 POmiotów KOmuny za dietami za nic nierobienie. Szeroka twarz pana Ładzińskiego pewnie będzie jeszcze szersza po tych dietach, bo też był za. Żeby się tylko w kadrze kamery mieścił. No i 2 ancymonów bez przynależności, którzy głosowali za. Prawo i Sprawiedliwość zachowało się przyzwoicie i głosowali przeciw przyznawaniu pieniędzy za nic nierobienie. PiS ma mój głos w następnych wyborach. Swoją drogą może udałoby się tych pazernych kmiotów odwołać przed terminem?
~Anonim 1-02-2019 21:01
do: ~Jurny Stefan (17:58)
Tych pisowskich ?
~Jurny Stefan 1-02-2019 21:25
do: ~Anonim (21:01)
Tych pazernych. Koko POKO kasa spoko.
~wściekła wiewiurka 1-02-2019 18:38
do: ~ (16:59)
To się przenieś do tej INNEJ
~Triceratops 2-02-2019 8:13
do: ~ (16:59)
bo ta pani jest bardzo charakterystyczna i bardzo lubi sie pokazywac w oknie z mega wyremontowanego mieszkania.
~Bambo 1-02-2019 17:13
I dalej jątrzenie tematu!!! Przecież ten temat może powodować negatywne emocje, sądząc po komentarzach pod artykułami w tej sprawie. Jelonka.com dajcie znać jak jakiś zwrot w sprawie nastąpi, a nie odgrzejcie tematu. Temat ciekawy, ale nie ma o kim pisać!!!! W końcu to tylko radni!!!
~wściekła wiewiurka 1-02-2019 18:46
do: ~Bambo (17:13)
Prawidłowo, że są negatywne emocje. Nie znam bowiem normalnego pracodawcy co by płacił nieobecnym, pomijam choroby, urlop i sprawy służbowe związane z pracą, a nie udawaną. Na taśmie przez telefon, niczego się nie załatwi. Premie też wypłaca się za efektywny czas pracy. W Jeleniej Górze wystarczy wyjść na miasto i właśnie widać te "efekty" które straszą turystów.
~Bambo 1-02-2019 19:36
do: ~wściekła wiewiurka (18:46)
Szkoda, że nie zrozumiałaś mojego wpisu!!! Nie odróżniasz wynagrodzenia od diety!!! Poczytaj trochę na ten temat. Nie podoba mi się to, co uchwaliła większość radnych. Ja czekam na konkrety np. uchwała trafiła do ponownego rozpatrzenia i została uchylona. Nie oczekuję rozdrapywania odgrzanego co najmniej ze dwa razy tematu.
~Gość 3-02-2019 10:18
do: ~Bambo (19:36)
A jakie to wydatki ponosi radny ktory jest nie obecny na zebraniu rady no sory nie ma go to nie dostaje hajsu to nie jest praca to jest jego wybor mogl nie startowac w wyborach a tak to niech nie jeczy ze koszty ponosi jak jest nie obecny i tyle a jak tak strasznie im malo tym POKO donosicielom to do roboty zapraszam na kase do tesco albo lidla
~Bambo 3-02-2019 14:13
do: ~Gość (10:18)
Nie ja stanowię prawo w tym kraju!!! Przytoczyłem tylko to co obowiązuje. To nie do mnie te pretensje!!! Pomysł z wypłatą diet jak większości komentujących mnie się też nie podoba. Zdarza się w mojej pracy gdy jestem na L4 też pracuję i co nikt mi nic nie wypłaca!!! Wygrodzenie to nie to samo co dieta!!! Któraś z posłanek miała rację: " Taki mamy klimat"...
~Bambo 1-02-2019 19:39
do: ~wściekła wiewiurka (18:46)
Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych dieta radnego nie jest wynagrodzeniem pracowniczym, lecz zwrotem (części) wydatków ponoszonych przez radnych w związku z wykonywaniem mandatu (por. wyrok WSA w Krakowie z 28 października 2003 r., sygn. II SA/Kr 2603/03). Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 czerwca 2014 r., w którym czytamy, że użyty przez ustawodawcę w art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym wyraz dieta należy rozumieć jako zwrot kosztów związanych z pełnieniem funkcji. Jeżeli dieta sprowadza się do wyrównywania wydatków i strat spowodowanych pełnieniem funkcji przewodniczącego rady, to osoba pełniąca funkcję przewodniczącego zachowuje prawo do zwrotu kosztów i wydatków poniesionych w związku ze sprawowaniem tej funkcji, a nie z tytułu samego faktu bycia przewodniczącym. Dlatego w sytuacji, gdy dieta jest wypłacana w formie ryczałtu, brak potrąceń za przypadki nieobecności przewodniczącego na posiedzeniach rady sprawia, że nie mamy do czynienia ze świadczeniem kompensacyjnym (sygn. II OSK 406/14). Skoro więc dieta radnego, jak i przewodniczącego rady, powinna być powiązana z rzeczywistym uczestnictwem w pracach rady.
~ 1-02-2019 22:07
do: ~Bambo (19:39)
Bla bla, czy wypłata czy dieta to i tak rozdawnictwo naszych podatków
~Bambo 1-02-2019 22:31
do: ~ (22:07)
Pracuj u mnie.... Za darmo. Nie będzie rozdawnictwa za uczciwą pracę?
~kakadu 3-02-2019 21:44
do: ~Bambo (19:39)
"Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych dieta radnego nie jest wynagrodzeniem pracowniczym, lecz zwrotem (części) wydatków ponoszonych przez radnych w związku z wykonywaniem mandatu..." - czyli co, jak siedzi w domu ponosi wydatek, bo oddycha swoim powietrzem? Jak wycenić taki wydatek? A jak się mają do tego np. wypłacane delegacje?
~Bambo 3-02-2019 22:15
do: ~kakadu (21:44)
Nie ja to wymyśliłem.
~Jg 3-02-2019 12:47
do: ~Bambo (17:13)
Za nieobecność w wyniku choroby wypłacany jest zasiłek chorobowy a nie dieta.Czy w tym przypadku radny otrzymuje dwa świadczenia. Czy to zgodne z KP i ustawa ZUS.
~Bambo 3-02-2019 14:14
do: ~Jg (12:47)
Wygrodzenie to nie to samo co dieta!!! Nie ja stanowię prawo w tym kraju!!! Przytoczyłem tylko to co obowiązuje. To nie do mnie te pretensje!!! Pomysł z wypłatą diet jak większości komentujących mnie się też nie podoba.
~jaszczomp gołembiasz 1-02-2019 17:34
Sumienie?POKOwcy w ogóle wiedza co to jest sumienie!?Cóż, już od samego początku kadencji widać radni POKO postanowili kierować się raczej sentencją "pecunia non olet" niż sumieniem?!
~Jurny Stefan 1-02-2019 19:26
do: ~jaszczomp gołembiasz (17:34)
Dobrze, że nie zażądali panienek jak Dziurawy Stefan.
~xq 1-02-2019 22:27
do: ~Jurny Stefan (19:26)
nie wywołuj wilka z lasu
~Jurny Stefan 1-02-2019 19:28
do: ~jaszczomp gołembiasz (17:34)
Stefek tak sprawował mandat posła, aż łóżko POłamał.
~Gość 3-02-2019 10:06
do: ~jaszczomp gołembiasz (17:34)
POKO to taki twor zbieraczy donosicieli jeszcze teraz niudacznikuw w KOALICJI EUROPEJSKIEJ same szuje donosiciele i niudacznicy to wlasnie jest to POKO z myszka agresorka i tym alimenciazrzem co to za mloda zone nie chce placic i te komuchyy czolowe no super zbiorowisko ludzi sukcesu szkoda gadac dobrze ze ja uc\zciwy facet nie glosuje na dziadow donosicieli i zlodzieji
~Yrezi Rewor 1-02-2019 18:10
"Drodzy radni" pewnych spraw się nie zapomina, a z pewnością takich! Nazwiska pazernych radnych zapamiętane, nawet zapisane :-) Żeby jeszcze chociaz praca radnich warta była tych mo...lnie wątpliwych zmian... Niestety, szczerze wątpię...
~ 1-02-2019 18:14
DEMo...lIZACJA 100% Jak nikt teraz nie ma godności honoru -ważniejsze kilka zł.wyłgane od biedaków.To już chyba było lepiej - jak kiedyś -żebrać. Ale jak kiedy zobaczę ze pija mineralną z publicznych pieniędzy to im nie popuszczę .Niech piją ale ZA SWOJE Dość goszczenia się za cudze ma byc praca i tylko praca.Goscina to do kawiarni po posiedzeniu i ZA SWOJE.Na zebraniu zrobić przerwę zjeść swoja kanapkę i popić swoją mineralną bo wstyd że za cudze jak są diety.
~jamjesttu 1-02-2019 18:33
Jacy oni sa biedni. Poszkodowani przez los. Tak mi ich szkoda. Moze zbierzmy sie my,mieszkancy,i pozbieramy miedzy soba pare zlotych dla naszych radnych. Bo przeciez trzeba pomagac potrzebujacym. A oni najwyrazniej sa w potrzebie. A tak na serio,to nazryjcie sie na nasz koszt. Zryjcie,az wam d..y porozsadza.
~mieszkaniec 1-02-2019 19:07
dziś w Gdańsku zbierają kasa na ECS ...........może ...........
~Berke 1-02-2019 19:11
Wstyd i żenada! !ale w Jelonce to normalka. .kolesiostwo i marazm!!!
~Samolocik 1-02-2019 19:12
Zbyszek daj spokój jesteś już ustawiony..
~Milosciwy 1-02-2019 19:55
Chadzy: Nasz racje : Taka "fikcje" jaka tam odwalacie i jeszcze bierzecie za to kase , to tak nie ma nigdzie! Na szczescie to twoja ostatnia kadencja radnego. Naciesz sie , bo za jakis czas juz nie bedziesz mial ekstra hajsu
~Milosciwy 1-02-2019 20:19
A moze oglosimy "zbiorke pieniedzy" dla pozalsieboze radnych! Ledwo wiaza koniec z koncem?!?!? Bidoki takie ze az dziw ze jeszcze w MOPSie sie nie ustawili w kolejce ?! Patrze na te ryje to na wymioty zbiera... A mowilem glosowac na mlodych, przebojowych, nowoczesnych to nie, a szkoda bo te "lesne dziadki" wlasnie okradaja nasze miasto w majestacie prawa!
~jca 1-02-2019 20:31
Ta ruda na 3 fotce to z Karpacza tu przypełzła "wielka pani"! A ta w okularach to aż strach się bać, co to, kto to i dlaczego...wszędzie zaczyna się wciskać gdzie tylko darmową kasę może dostać!!!
~Yrezi Rewor 2-02-2019 6:52
do: ~jca (20:31)
Są jakieś granice krytyki. Ty je zdecydowanie przekraczają!!! Obrażasz ludzi, a to już niedopuszczalne! Tak to już jest, mądry krytykuje, głupi obraża...
~bezradny 1-02-2019 20:34
Mam świetny pomysł! Nie startowałem w wyborach, więc nie zostałem radnym. Co za tym idzie, nie uczestniczę w posiedzeniach. A może by tak i mnie wypłacać dietę za nieobecność? Chętnie przytulę. Ale z Was łachudry a nie radni! Kurnaolek zawsze Wam mało. Zbychu, przecie ta dieta nie ratuje Cię przed śmiercią głodową. Takim byłeś fajnym i lubianym instruktorem.Echhhhhhhhh.
~kazia 1-02-2019 20:41
Ciekawe czy pani dyrektor Muzeum Karkonoskiego dba tak o swoich pracowników jak o siebie.
użytkownik facebook 1-02-2019 21:23
za nic kasę brać parodia i banda d...li
~Triceratops 1-02-2019 21:26
legalna kradzież
~prawda w oczy... 1-02-2019 21:40
"Jestem przeciwny tworzeniu fikcji. Jestem wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i niekiedy wypadło tak, że sesja lub komisja była w tym samym czasie, ale czułem, że reprezentuję tam nasze miasto, Radę Miasta. " tylko ze radny Ładzinski nie występuje w tej radzie jako radny miasta ale jako przedstawiciel organizacji rzemiesliczej która ma co raz bardziej kiepską opinię i reprezentacje . Trzeba mówic jak jest a nie gadać mediom głupoty.... Głosowanie jak zwykle....swój interes...
~xq 1-02-2019 22:25
Fikcje to pan panie Chadzy robi z siebie i z całej rady.Przykre to niestety.Czekamy co sie jeszcze w pana głowie zrodzi ,kolejny chory wniosek.
użytkownik facebook 1-02-2019 22:36
Boże widzisz i nie grzmisz ...
~jigmuzak 1-02-2019 22:39
Żryjta i rzygajta tęgie dziewuchy i chłopaki! Ważne, żeby głodny lud się cieszył, że w ogóle jesteście :))
użytkownik facebook 2-02-2019 7:20
Pojęcie słowa motywacja została zinterpretowana jak w dzienniku TVP Czarno widzę przyszłość Jeleniej Góry 🙈
~lechujarek 2-02-2019 7:26
to głosowanie było swoistym testem na inteligencję którego ci radni nie zdali.... (za wyjątkiem kilku osób z PIS) nie przewidzieli że głosując "ZA" wywołają negatywne emocje i oburzenie u obywateli narażając się tym samym na niechęć brak zaufania etc. wniosek jest prosty: chcą brać pieniądze za nic nie robienie... mam nadzieje że wyborcy im to zapamiętają...
~Yrezi Rewor 2-02-2019 7:36
Te nowe "dobre zmiany" doprowadza jedynie do patologi głosowań. Radny posiada w obecnej sytuacji szeroki wachlarz uchylania się od "niewygodnych" głosowań. "Drogi radny" będzie miał "sumienie czyste" i portfel pełen... Wprost idealnie. Szkoda tylko, że ucierpi na tym Jelenia Góra, moje rodzinne miasto, miasto które jest dla mnie bardzo ważne.
~Looool 2-02-2019 8:22
Długo się napracowali.Dopiero co prosili o głosy a już mają takie zmartwienia
~ 2-02-2019 8:45
Już ich duchowy " miszcz", " mędrzrec Jewropy", Bolesław Wałęsa, wznosił , toast: "Zdrowie wasze w gardła nasze".
~Elektorat 2-02-2019 9:44
... panie Chadzy, słowo fikcja w przypadku radnych można zestawić tylko w jeden sposób! "Obietnica wyborcza=fikcja" Natomiast jeśli pieniądze dla radnych nie są wynagrodzeniem, a rekompensata za utracone zarobki, to.., to jakim cudem ta rekompensata dotyczy "urlopu wypoczynkowego" ??? Jak mawia klasyk " ciemny lud (elektorat) uwierzy we wszystko" Nie we wszystko panie Chadzy! Do następnych wyborów samorządowych jeszcze szmat czasu, jednak proszę aby radni się nie ludzili, o tej sprawie elektorat nie zapomni, i głosu juz na was nie odda... :-) Miłego dnia :-)
~ 12-02-2019 12:46
do: ~Elektorat (9:44)
Głosu na nich trzeba było nie oddawać przy urnie wyborczej.Tak jak ja zrobiłem.Głosowałem na PIS,bo widziałem rządy POprzednika i teraz jest tak "aby było tak jak było" a może i gorzej.
~Polonez 2-02-2019 10:57
PO co nam tacy radni wybierani w demokratycznych wyborach ktorzy pozniej nie beda nas reprezentowac ze wzgledu na nieobecnosc i jeszcze za to chca pieniedzy... pokazmy Panu CHadzemu i innym ze to oni sa dla nas a nie oni sami sobie. To sa nasi wybrancy i maja reprezentowac nasze interesy a nie migac sie a jesli juz teraz maja swoich wyborcow gdzies to my odplacmy im sie tak samo. Bojkotujmy ich firmy ich biznesy nie korzystajmy z ich uslug i olejmy nastepne wybory.
~Xyz 2-02-2019 11:09
do: ~Polonez (10:57)
Ze wszystkim się zgadzam, oprócz „ olejmy następne wybory” Absolutnie nie mozemy tego zrobic! Wręcz przeciwnie! Następne wybory musimy potraktować bardzo poważnie. Musimy w końcu wybrać rozsądnych, inteligentnych i uczciwych radnych. To nasz obowiązek. Nie mozemy pozwolić sobie na zmarnowanie kolejnej kadencji samorządowej. Nie mozemy pozwolić zmarnować Jeleniej Góry!
~motyl 2-02-2019 11:38
z tego wynika że radni z koalicji obywatelskiej to marionetki którym nie zależy jaka będzie podjęta decyzja na radzie a tylko przyszli dla kasy i układów , prezydent będzie miał wolną rękę w podejmowaniu decyzji bo jak widać radnym będzie to obojętne zrobili sobie furtkę aby kasa wpłynęła i byli przy korycie Platforma to już się nie zmieni ! a wyborcy nie mają alternatywy
~ 2-02-2019 12:06
Jeszcze nikt nie wziął kasy za nieobecność, a już tyle nienawistnego hejtu, ludzie opamiętajcie się. Nie macie swoich spraw, poświęćcie więcej czasu swojej rodzinie.
~Milosciwy 2-02-2019 12:14
do: ~ (12:06)
A ty co , pewnie z tej samej kliki wiecznie nienazartych? Skoro przeglosowali pomysl Biedaka Wojtusia to kaska im niebawem wplynie na konto;: Nie boj zaby.... Bronisz ich bo pewnie tobie tez cos z tego skapnie!!!! Uwierz: Tez bym.chcial nie chodzic do pracy i dostawac za to wyplate!!!!!! Ale ja jestem Uczciwy, nie jak te zaklamane mor**** przy korycie.....
~ 2-02-2019 17:18
do: ~ (12:06)
Skoro mimo sprzeciwu wyborców uchwalili to wezmą. Nie paplaj ze wszystko nienawistny hejt bo to zdrowa prawdziwa ocena bezczelności .Dlaczego mamy przyzwalać na okradanie nas? ileż lat?Nasze podatki to pieniądze publiczne a nie jałmużna przyswojona przez pazernych radnych.Nauczmy ich godności i rozumienia po co tam są.Chcesz to im zafunduj co chcą a ja nie życzę sobie zawłaszczania społecznej kasy.Wyglada na to że liczyli tylko na obłowienie się skoro zaczeli od chapania co się da
~Gość 3-02-2019 9:49
do: ~ (12:06)
Nikt tu hejtu nie wylewa ludzie musza chodzic uczciwie do pracy albo urlop brac bo jesli chorujesz to ci taki jeden z drugim prywaciarz nasle kontrole z ZUSu a tu spoko kasa za darmo co tam zadne prwa nie obowiazuja tych donosicieli z POKO jeszcze im daza laurki na koniec roku to skandal i oby wreszcie wladaza na gorze przestala dotowac złodziejskie miasta ktore nie potrafia same soba zarzadzac
~ 12-02-2019 12:38
do: ~ (12:06)
To nie hejt tylko prawda.Pan dostaje wynagrodzenie jak nie świadczy Pan pracy.Co pochwala Pan nieróbstwo?
~zniesmaczony 2-02-2019 12:42
W teorii, wybierani przez mieszkańców radni, to najlepsi przedstawiciele danej społeczności: zaangażowani, uczciwi, pracowici, bezinteresowni. W praktyce - jak widać. W Jeleniej Górze decydują w większości o efekcie wyborów urzędnicy ratusza, miejskich spółek i różnych zależnych od ratusza instytucji (w tym oświaty) oraz ich rodziny i znajomi - a mnóstwo tego. No i jest jak jest - wyniki z góry jest przesądzony. Potem przychodzi czas spłacania wyborczych długów i rozdzielania apanaży między "wiernych". Pytanie - czy tak być musi do końca świata i jeden dzień dłużej?
użytkownik facebook 2-02-2019 14:18
Wstyd i dorwali się wreszcie, a wyborców mają w nosie. Za 5 lat zapomną co tam.
~mmmmi 2-02-2019 14:23
W piątek została podpisana „Koalicja Europejska dla Polski” w której skład wchodzą byli premierzy i szefowie MSZ. Wśród nich takie nazwiska jak Miller, Belka, Cimoszewicz, ale również politycy PO: Kopacz, Sikorski, Schetyna. Ostro o tej koalicji napisał legendarny opozycjonista Krzysztof Wyszkowski: – To charakterystyczne, że w chwili gdy Polska "wybija się na niepodległość" i przestaje być kolonią Zagranicy, protestują synowie z...zy z NKWD, współpracownicy SB, ludzie z "ruskimi dziengami" i obcymi paszportami w kieszeniach oraz paru pożytecznych idiotów od dinozauró
~Gość 2-02-2019 14:31
Czy ktoś wie czyja firma zrobiła metalowe ogrodzenie całego Parku Zdrojowego w Cieplicach.Czy to nie przypadkiem firma Pana Ładzińskiego?Może ma ktoś taką wiedzę,proszę się nią podzielić na forum.
~ 2-02-2019 17:20
do: ~Gość (14:31)
a ten bruk w parku ? i te błotne alejki w Norweskim?
~``` 2-02-2019 17:45
To co robi Pan na zagrodzie chama interesować nie powinno. Proszę się zgarbić i pracować. Albo coś w końcu ruszyć i pogonić to dziadostwo.
~Gość 3-02-2019 9:39
szanowny panie Chadży i cala reszta zasiadajaca w tym padole rady jest pan przedsiebiorcą prywatnym plci pan ludziom stawki glodowe jezdzi pan gruchotami i teraz pan porzadkuje ustawy aby pan i panu podobni brali pieniadze bez prawnie w jakim swiecie my zyjemy rzad powinien zblokowac jakie kolwiek dofinansowanie miasta ktore to nie potrafi rzadzic same jestescie pazerni na kazdy grosz a polowa z was to prywaciarze zatrudniajacy ludzi ciekawe jak wy w tych firmach ludziom placicie za nieobecnosci no szok co ci donosiciele z POKO wygaduja a dawniej z SLD przebierancy z calego zgnilego donosicielstwa
~Gość 3-02-2019 10:25
No moze wreszcie ludzie przejza na oczy i wyborach nadchodzacych do PE i do sejmu zapamietaja ze POKO to pazeroty donosiciele darmozjady tylko lase na kase i wróci wiek emerytalny do smierci i zabiora 500 plus i zlikwiduja umowy stale zgarna to co jeszcze ludziom zostalo w ZUSie bo OFFE juz nie ma taka bedzie Polska jak POKO dojdzie do władzy
~poznaniak 3-02-2019 14:41
A lód sie topi bo mu za gorąco i zmienia stan skupienia.
~ 3-02-2019 15:00
Ten pan Zbyszek to naprawdę niema za grosz ambicji to taki wypelniacz sytuacyjny wszędzie gdzie wolne miejsce na ekranie to wepcha swoją niezbyt miłą wypasioną niewiem czy to twarz czy zachłanną ....To poprostu klin który sam się wszędzie wbija.
~poznaniak 3-02-2019 18:16
co krok ta jelenia góra mnie czymś nowym zaskakuje
~poznaniak 3-02-2019 18:18
przepraszam,od wczoraj słucham radia wrocław i.....jakby to napisać,nic innego nie przychodzi mi do głowy.
~poznaniak 3-02-2019 18:26
,,,,i społeczeństwo nas lubi...
~poznaniak 3-02-2019 18:40
a mieszkańcom jeleniej góry sie wydaje i wydaje....a jak ktoś ma wątpliwości,to niech wyjdzie na zewnątrz i zobaczy na własne oczy co mam na myśli.
komentarz usunięty
~Gość 3-02-2019 20:51
odpowiedź na usunięty komentarz
Jednak masz jakiś problem. Ze sobą.
~niepoznaniak 3-02-2019 18:49
Co jest"poznaniak"? Wyprztykałeś się już? Wal dalej.
~poznaniak 3-02-2019 21:07
a skąd.jestem jestem,w piecu rozpalałem,mało brakowało abym sobie palca przy pomocy fiskarsa nie odrąbał
~poznaniak 3-02-2019 21:08
into by pomyślał,że to takie ostre.....a tych sęków tyle że ho ho
~poznaniak 3-02-2019 21:09
.....pewnie z niemiec nam te deski wysyłają,żebyśmi się nimi pozabijali
~poznaniak 3-02-2019 21:13
musste was przeprosić,ale na chwile się oddaLĘ,jestem pod wrażeniem.....
~poznaniak 3-02-2019 21:16
zima zaskoczyła wszystkich oprócz mnie.......i osobiście mnie to cieszy i bawi.
~poznaniak 3-02-2019 21:24
zaraz zaczna pisać artukuły,zdjecia ze tysiąc,komentarze......nawet napiszą do sejmu i do wałęsy żeby cos z tym cholerstwem w końcu zrobił.....to mamy XXI wiek czy nie mamy.....jak to z wami do cholery jest???
~poznaniak 3-02-2019 21:25
a za co dostał Nobla?Za stawiennictwo?Wolne żarty,a reszta to co efekt?
~śmiech 3-02-2019 21:35
piszecie ,narzekacie a wystarczyło POstawić krzyżyk w innym miejscu...Wszystko w tym temacie.Jak ma się rozum w czsie wyborów w du.pie takie są efekty
~ 3-02-2019 21:57
Ruda jest z Wojanowa a nie z Karpacza a wogóle to z RONDA na Zabobrzu tam jest jej miejsce kwitnącej kariery.
~ 3-02-2019 23:08
spotkałem w górach Jaromira....wszedł do schroniska i zamówił herbatę.Z ciekawości sie przysiadłem.Powiedział,że polacy go poprosili o płytę dla nich.I napisaliśmy,do rana przy piwie czeskim.Teśinska.
~ 3-02-2019 23:21
ba,muzykę też napisaliśmy
~xiz 4-02-2019 10:11
Może walczmy z fikcją w inny sposób: niech radni, których do wykonywania mandatu musi motywować dieta, dadzą sobie spokój i ustąpią na rzecz ludzi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i mają na to pomysł. I nie twórzmy kolejnej fikcji przez nazywanie "walką z fikcją" legalizacji bezczelnego skoku na publiczne pieniądze.
~jeżozwierz1 4-02-2019 15:40
Za serwisem samorządowym PAP czytamy m. in., że w pierwszym roku kadencji 2018-2023 radni w gminach liczących do 100 tys. mieszkańców dostaną 75% kwoty bazowej czyli 2013,10 zł (kwota bazowa to 2684,13 zł). Oczywiście w samej radzie kwoty diet mogą się różnić, bo radni zostali powołani do różnych funkcji , np. przewodniczącego, jego zastępcy etc. Tak też być może wygląda sytuacja w jeleniogórskiej RM. Jeśli przyjąć, że dieta jest rekompensatą za straty ponoszone z powodu rzeczywistego uczestnictwa w pracach rady (sesje, sesje wyjazdowe, prace w komisjach itd.) i wszystkie te czynności muszą odbywać się w godzinach pracy zawodowej radnych , to i tak nie wyczerpują miesięcznego limitu godzin roboczych. Poza tym, jakie straty ponosi np. radny emeryt? Albo radny-bezrobotny. Radny pracujący zawodowo , korzystający z urlopu wypoczynkowego płatnego nie zostaje pozbawiony wynagrodzenia. Nie bierze też udziału w pracach rady - odpoczywa. Więc gdzie tu straty - dlaczego zatem dieta? Chory radny ma chorować , podobnie jak pracownik - po to ZUS kontroluje sposób korzystania ze zwolnienia lekarskiego . Straty? Ale skoro większość w radzie opowiedziała się za marnotrawieniem publicznych pieniędzy, to widać taki los naiwnych wyborców. Szkoda tylko, że dziurawe prawo nikt nie chce łatać, a z jego niedoskonałości korzystają wszyscy, nawet "jedyni sprawiedliwi".
~street art not bandit 4-02-2019 16:06
Ja też chcę na taka dietę.
~street art not bandit 4-02-2019 16:07
radni dostali mandaty a my za nie płacimy.Nie podoba mi sie to.
~street art not bandit 4-02-2019 16:11
Sowa and friends wyjechała na paszport polsatu do Londynu...a to miasto w Anglii jest.
~street art not bandit 4-02-2019 16:14
a nam te oszukańce przez wszystkie lata wmawiały,ze nie ma takiego miasta Londyn,jest Lądek,Lądek Zdrój.
~street art not bandit 4-02-2019 16:16
tak,i teraz muszą sprawdzać gdzie to w ogóle jest
~street art not bandit 4-02-2019 16:20
słuchajcie,zaq 4 miechy wysyłamy na orbitę satelite.Po to,zeby na wszystko mieć oko,Z góry,a nie z dołu.
~street art not bandit 4-02-2019 16:25
i nikt nie pojdzie na zwolnienie lekarskie z powodu amnezjii
~stały słuchacz 5-02-2019 11:58
Są wśród nas tacy, którzy całe lata pracują społecznie. Jak to się ma do radnych, którzy otrzymują honorarium za nieobecności?????
~xyz 5-02-2019 21:40
Nieobecnośc = utrada diety. To chyba sprawiedliwe, darmozjady jedne?
~Jolanta F. 6-02-2019 20:20
Sprawa prosta-nie pracujesz,nie udzielasz się a tym bardziej jesteś nieobecny-nie otrzymujesz wynagrodzenia które jest za bycie faktyczne a nie fikcja.Ciekawe ile byłoby chętnych pracować SPOŁECZNIE???
~lód. 6-02-2019 23:02
Wstyd, a nie radni! Pasożyty społeczeństwa
~Mikir 7-02-2019 22:20
Zadziwiająca argumentacja wypłacać
~ 12-02-2019 12:26
Panie "Zbigniew Ładziński z klubu Zadbajmy o Miasto". To prawda zadbajcie aby na skrzyżowaniach ulic nie tworzyć tak zwanych gniazd czyli normalnych wysypisk śmieci,bo to wstyd dla zarządców i włodarzy Miasta.Jak się Państwo radni czujecie przechodząc obok tych wysypisk?.Panie Przewodniczący RM to dzieje się obok Pana na skrzyżowaniu ulic P.Skargi i Kasprowicza.Proszę zareagować i usunąć stamtąd to wysypisko śmieci.Odnośnie diet za nieobecność na posiedzenie RM to mam takie zdanie,że płaci się za pracę i żadne argumenty nie przekonują, do tego aby brać kasę i nic nie robić.
~——— 13-02-2019 7:52
Ludzie nieczekajcie do następnych wyborów.Wyp... to talatajstwo z ratusza już teraz.Lacznie z tym niby prezydentem.
~——— 13-02-2019 8:02
Dodam tylko aby zaoszczędzone wten sposób pieniadze przeznaczyć na ratowanie chorych dzieci.
~ 14-02-2019 10:27
Pan Ładziński to zwykły klakier i statysta ,pchający się na siłę do pierwszych szeregów i na piersze strony reklamy.Takie WSZYSTKO i NIC.Facet który sam siebie lansuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group