Środa, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 5219
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Radni na nie dla wodociągowego inwestora

Piątek, 2 lutego 2018, 6:57
Aktualizacja: Sobota, 3 lutego 2018, 9:17
Autor: WAC
Mysłakowice: Radni na nie dla wodociągowego inwestora
Fot. WAC
Rada Gminy Mysłakowice podczas ostatniej swojej sesji 31 stycznia opowiedziała się przeciwko podpisaniu listu intencyjnego w sprawie przystąpienia do spółki Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji nowego inwestora branżowego.

Rozmowy na temat powiększenia grona udziałowców KSWiK o inwestora zewnętrznego prowadzone są już ponad pół roku. Wejściem do spółki wraz ze swoim kapitałem zainteresowana jest firma z branży wodociągowej Gelsenwasser, będąca udziałowcem mniejszościowym tego typu spółki w Głogowie. Środki z ewentualnego powiększenia zasobów pieniężnych spółka mogłaby przeznaczyć na czekające ją w najbliższej przyszłości inwestycje, między innymi w rozbudowę sieci kanalizacyjnej oraz modernizacje oczyszczalni ścieków.

Podczas sesji Rady Gminy w Mysłakowicach korzyści wynikające z ewentualnego mariażu KSWiK – u z firmą Gelsenwasser rajcom referowali prezes zarządu spółki wodociągowej Jerzy Grygorcewicz oraz prezes zarządu ewentualnego nowego udziałowca KSWiK - u Jacek Dziubek. Obaj zapewniali, że nie ma mowy, aby nowy inwestor był zainteresowany zdobyciem pakietu większościowego w spółce.

- Z założenia chcemy być udziałowcem mniejszościowym KSWiK - mówił na sesji J. Dziubek. - Mieszkańcy nie muszą się też obawiać znacznego wzrostu cen wody. Polityka cenowa nie stanowi dla nas głównego źródła zysku. Mamy doświadczenie w branży wodno - ściekowej. Wiemy gdzie szukać oszczędności kosztów, wiemy w jaki sposób na siebie zarobić, między innymi poprzez racjonalizację kosztów energii zasilającej oczyszczalnie ścieków - wyjaśniał.

Argumenty przedstawiane przez obu gości posiedzenia nie potrafiły jednak przekonać radnych do wyrażenia zgody na podpisanie listu intencyjnego, będącego przepustką do dalszych rozmów i negocjacji. Przeciw było aż 10 radnych przy jednym głosie wstrzymującym. Jak można było usłyszeć w trakcie poprzedzającej głosowanie dyskusji, reprezentanci mieszkańców gminy obawiali się, że w przypadku gdyby nowy inwestor dogadał się z jednym z miast lub gmin to po zsumowaniu wspólnej puli udziałów razem mogliby przejąć kontrolę nad spółką. Nie do końca wierzono też w zapewnienia, że w dłuższej perspektywie zmiana struktury własnościowej KSWiK – u nie spowoduje podwyżki cen za wodę i odbiór ścieków. Weto Mysłakowic nie zamyka jeszcze definitywnie kwestii czy Gelsenwasser wejdzie do KSWiK - u. Teraz na ten temat muszą się wypowiedzieć radni Kowar, Szklarskiej Poręby i Karpacza.

Co ciekawe, niemal miesiąc wcześniej tematem podpisania listu intencyjnego w tej kwestii zajmowała się Rada Miasta Piechowice. W tym przypadku jednak wynik głosowania był prawie dokładnie przeciwny niż w Mysłakowicach, gdyż niemal wszyscy radni tego miasta byli za, a tylko jeden oddał głos na nie.

Prezesi KSWiK oraz Gelsenwasser Polska nie byli jedynymi osobami z zewnątrz zaproszonymi na sesję rady. Podczas posiedzenia radni gościli też przedstawicieli Euroregionu "Nysa" oraz Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo Ducha Gór", którzy informowali o dotychczasowych formach współpracy ich instytucji z gminami oraz osobami prywatnymi. Radnych szczególnie interesowały możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na różne cele. W dalszej części obrad na pytania radnych odpowiadali też pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
828
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Piechowice: Burchacki vs. Kubielski
 
Karkonosze
Premiera już za tydzień
 
Aktualności
Patryk dziękuje uczestnikom pikniku
 
Aktualności
Diamencikowe stroje są super
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group