Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 9253
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Radni: Dom Wczasów Dziecięcych do likwidacji

Czwartek, 3 grudnia 2020, 6:03
Autor: WAC
Powiat: Radni: Dom Wczasów Dziecięcych do likwidacji
Fot. Starostwo Powiatowe
Wczoraj (2.12) w trybie zdalnym odbyła się XXIII. sesja Rady Powiatu Jeleniogórskiego. Najwięcej emocji wywołało przyjęcie uchwały intencyjnej w sprawie zamiaru likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia w Szklarskiej Porębie. Jak tłumaczył starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski - formuła takiej formy wypoczynku się wyczerpała, głównie poprzez brak nią zainteresowania placówek oświatowych
Wczasy dziecięce to pozostałość po poprzednim okresie, kiedy to np. dzieci i młodzież z Górnego Śląska wysyłano na trzy miesiące, aby zmienić klimat dla podratowania zdrowia - mówił K. Wiśniewski. - Teraz nikt nie jest zainteresowany tak długim pobytem dzieci poza miejscem zamieszkania. Dodatkowo budynki w Szklarskiej Porębie, na które przez lata nie łożono, aby spełnić wymogi bezpieczeństwa wymagają wielomilionowych nakładów.

Głosy opowiadające się za dalszym funkcjonowaniem placówki pojawiały się ze strony radnych z opozycyjnego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej

Likwidując kolejne jednostki podległe powiatowi, z czasem staniemy się powiatem kadłubowym – mówił radny Mirosław Górecki. - Dom Wczasów Dziecięcych powinien nadal istnieć dla dobra dzieci. Można tak ułożyć programy pobytu grup w tej placówce, aby dostosować je do wymogów prawa nakazujących godzenie wypoczynku z programem zajęć dydaktycznych.

Ostatecznie większość radnych poparła uchwałę rozpoczynającą proces likwidacji placówki oświatowej w Szklarskiej Porębie. Za padło 10 głosów, trzech radnych było przeciw, trzech wstrzymało się

Spośród innych uchwał podjętych podczas sesji na plan pierwszy wysuwa się uchwała nadająca tytuł „Zasłużonego dla Powiatu Jeleniogórskiego” Zdzisławowi Gaszowi. To druga osoba wyróżniona do tej pory w ten sposób. Pierwszą była posłanka i wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek.

Zdzisław Gasz urodził się 8 grudnia 1937 w Wiśle. O 1961 roku jest związany z Piechowicami. W tym mieście rozpoczął pierwszą pracę, jako nauczyciel geografii. W trakcie kariery zawodowej wielokrotnie pełnił funkcję zastępcy dyrektora szkoły ds. pedagogicznych. Był inicjatorem budowy stadionu przyszkolnego w czynie społecznym. Pod jego kierunkiem uczniowie Technikum przy "Karelmie" wykonywali wiele prac dla szkół piechowickich oraz schronisk młodzieżowych.
W latach 1972-1998 pełnił funkcję wizytatora geografii, turystyki i krajoznawstwa powiatu i b. województwa jeleniogórskiego. W tym czasie założył 8 schronisk młodzieżowych, w tym schronisko "Złoty Widok" w Piechowicach - Michałowicach. Od 1977 r. jest aktywnym działaczem Ligii Ochrony Przyrody. W latach 1998-2006 był radnym powiatu jeleniogórskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

6
16%
Cieszy
2
5%
Hahaha
2
5%
Nudzi
1
3%
Smuci
17
46%
Złości
9
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
514
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group