Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 3513
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przygarnij psiaka z Jelonką.com

Sobota, 30 kwietnia 2016, 7:43
Aktualizacja: Niedziela, 1 maja 2016, 7:39
Autor: AK/jel
Jelenia Góra: Przygarnij psiaka z Jelonką.com
Rumcajs
Fot. Schronisko dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze
Rumcajs, Fugas i Boss – to kolejne trzy psiaki ze Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze, które czekają na nowy, ciepły dom i człowieka, który się nimi zaopiekuje. O ich przeżyciach, cechach charakteru i atutach tradycyjnie opowiada Anna Kaczmarczyk, oddana wolontariuszka schroniska, która wszystkim psiakom z tej placówki poświęca każdą wolną chwilę.

Rumcajs to uroczy pies o karbowanej, czarno-biszkoptowej sierści. Nie jest duży, sięga wysokością zaledwie do kolana, co nie przeszkadza mu liderować w swojej grupie kolegów, z którymi zamieszkał w boksie. Rumcajs ma w sobie dostateczną dozę pewności siebie, aby zyskać autorytet, i co niezwykle ważne, wielką sympatię innych psów. Zabawy, figle to podstawa jego życia. Na wybieg dla psów wychodzi tanecznym krokiem, a kiedy już może dać upust swojej energii ani przez moment nie pozostaje bez ruchu. Jest młody i oprócz faktu, że uwielbia czynnie spędzać czas, to posiada już także specyficzną dojrzałość nakazującą mu opiekę nad tymi, których zna i lubi. Widać, że czuje się odpowiedzialny za inne psy, wszystkich kolegów traktuje jak rodzinę. Piszę o tym dlatego, ponieważ w schronisku nie mamy możliwości, aby zaobserwować jak psy zachowują się w domu. Jedynym przełożeniem dla nas może być tylko wyciągnięcie wniosków na podstawie obserwacji więzi jakie tworzą się w grupie danych psów, a także jak odnoszą się one do ludzi, zarówno tych odwiedzających schronisko, jak i nas - pracowników. W zachowaniu Rumcajsa można zobaczyć wiele dobrych cech. Jego psia mądrość okraszona mnóstwem poczucia humoru jest doskonałym połączeniem. I bardzo dobrze wróży na przyszłość. Mamy nadzieję, że w szybkim czasie Rumcajs trafi do odpowiedniej rodziny, gdzie będzie mógł zaprezentować swoje zalety, a przede wszystkim zarazić optymizmem wszystkich domowników.

Fugas jest dwuletnim psem o biało-czarnej sierści. Wyglądem przypomina nieco psy rasy border collie, ale jest zdecydowanie mniejszy. W jego postaci najbardziej charakterystyczne są piękne, brązowe oczy emanujące mądrością i spokojem. Fugas to bardzo ułożony pies, grzeczny i łagodny. Szybko dostosowuje się do nowych warunków i widać, choć może wydawać się to nieco prowokacyjnym spostrzeżeniem, że bardzo odżył w schronisku. Nie znamy jego przeszłości, ale na pewno nie była łatwa. Fugas trafił do nas z dużą raną na głowie i z kilkoma mniejszymi na całym ciele. Był wychudzony, przestraszony, zdezorientowany. Szybko jednak doszedł do siebie, ma apetyt, przybiera na wadze. Rany na ciele już się zagoiły, a obserwując na co dzień ile ma w sobie radości możemy wywnioskować, że zapomniał już o złych przeżyciach. Jego przyjacielem w schronisku jest opisany wcześniej Rumcajs, oba psy doskonale się uzupełniają. Rumcajs opiekuje się kolegą, który dzięki nim czuje się pewniej i bezpieczniej. Fugas zaś swoim spokojem, którym emanuje, tonuje czasami nazbyt niecierpliwego Rumcajsa. Przyjaźń między nimi to naprawdę piękne zjawisko, braterska miłość rozkwita z każdym dniem. Byłoby wspaniale gdyby, oba psy trafiły do jednego domu, lecz szansa, że tak się stanie jest naprawdę nikła. Myślę, że jeśli Fugas szybciej znajdzie dom to poradzi sobie bez kolegi. Na szczęście jest bardzo ufny i nie sprawia mu problemu nawiązanie znajomości z ludźmi. Kontakt z człowiekiem sprawia mu niepodważalną radość. Fugas sam szuka okazji, aby znaleźć się jak najbliżej odwiedzających. To zaangażowanie mówi bardzo wiele o jego wielkiej tęsknocie za domem. Nadzieja to niezwykła siła, chyba najmocniejsza jaka kieruje psami w schronisku i nie pozwala się im załamać. Fugas w każdym człowieku widzi swoją szansę na odmianę życia. Życzymy mocno, aby jego marzenie szybko przemieniło się w rzeczywistość.

Boss to kolejny, bardzo młody, bo dwuletni pies, który już dosyć długo przebywa w schronisku. Jest dużym psem, ma wyrazistą urodę i być może na podstawie jego wyglądu odwiedzający wyciągają o nim mylne wnioski. Boss może wydawać się zdecydowanym psem o silnej osobowości, jego postura i wzrok tworzą taki pierwszy przekaz. W rzeczywistości Boss jest psem bardzo łagodnym, który ceni sobie pozytywny kontakt z człowiekiem i niestrudzenie dąży do budowania takich pozytywnych relacji. Jest także odrobinę zagubionym psem, w człowieku szuka potwierdzenia swojej wartości. Potrzebuje ciepłych słów, głaskania, chłonie każdy taki moment. Boss doskonale także „dogaduje się” z innymi psami, jego relacje z nimi są bardzo poprawne. Jest kilka rzeczy do skorygowania w jego zachowaniu, ale to drobiazgi. To młody i chłonny wiedzy pies, który cały czas pokazuje swoją gotowość do przemiany. Wpatrzony w człowieka nie ma problemu, aby szybko przyswajać sobie naukę z zakresu posłuszeństwa. Bardzo lubi się bawić, biegać ale na każde zawołanie natychmiast melduje się obok. Choć jest czasami odrobinę przekorny, to nie ma w nim trudnej do opanowania gwałtowności, która mogłaby nastręczać trudności adopcyjnej rodzinie. Raczej jak każdy młodzik przekłada zabawę nad inne sprawy, ale człowiek jest dla niego zawsze na pierwszym miejscu. To jego wyznacznik, lustro w którym się przegląda. Dla aprobaty i miłości jaką zobaczy w oczach swojego właściciela Boss zrobi wiele.

Komentarz autorki:
Wielu ludzi porusza widok psów zamkniętych w boksach schroniska. Na wielu działa również błagalne spojrzenie psiaków w obiektyw aparatu. Decydując się na adopcję, trzeba jednak pamiętać, że czworonogi, szczególnie te, które trafiły do schroniska, wiele przeszły i nie są maskotką, której można się pozbyć, kiedy nam się znudzi. Dlatego tylko świadoma adopcja tych zwierzaków ma sens. Te psiaki potrzebują bowiem miłości oraz troski, ale przede wszystkim nie zasługują na to, by kolejny raz ich ktoś skrzywdził lub porzucił…
Angelika Grzywacz- Dudek

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group