Czwartek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 12904
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przez sztukę do zdrowia w Cieplicach

Czwartek, 10 października 2013, 7:49
Aktualizacja: Piątek, 11 października 2013, 9:24
Autor: Mea
Jelenia Góra: Przez sztukę do zdrowia w Cieplicach
Fot. Mea
Spotkania związane z trzydniowym Interdyscyplinarnym Sympozjum „Humanizm a medycyna. Artyści dla zdrowia” rozpoczęły się wczoraj (09.10.) Warsztatami Edukacji Ekologicznej „Makrobiotyka a Zdrowie” w Liceum Plastycznym w Cieplicach. Wzięli w nich udział uczniowie „Plastyka”, II LO oraz III LO w Jeleniej Górze.

- Zorganizowaliśmy warsztaty dla uczniów z okazji sympozjum naukowego. Zrobili plansze obrazujące w skrócie to, co dla człowieka jest najważniejsze w życiu: organizm, emocje, uczucia. Znalazły się tu elementy Ziemi: drzewa, metalu, wody, czy też ognia. Edukacja ekologiczna jest bardzo ważna wśród młodzieży, a przy okazji uczniowie różnych szkół zintegrowali się. Poprzez tworzenie tych prac mogli wyrzucić z siebie różne emocje. Sztuka jest bardzo ważna, uzdrawiająca i można ją odnaleźć wszędzie – mówiła prowadząca zajęcia Maria Maczkowska z Cieplic.

Nauczyciele chwalili nowatorskie sposoby łączenia sztuki z edukacją zdrowotną. - Arteterapia, czyli leczenie poprzez sztukę jest wykorzystywane w wielu ośrodkach medycznych. Młodzież doskonale czuje się w pracowniach artystycznych. Można się tu odstresować i realizować – podkreślał Marcin Znamienkiewicz, kierownik sekcji artystycznej w Liceum Plastycznym.

Uczniom podobały się zajęcia. – Jest bardzo fajnie. Jest to ciekawa forma łączenia zdrowotnych informacji ze sztuką – mówiła Ewelina Sieniuć z klasy III c III LO w Jeleniej Górze.

- Na kropli wody wypisałyśmy swoje skojarzenia z nią związane. Zajęcia były bardzo c iekawym doświadczeniem, mogłyśmy nauczyć się nowych rzeczy, wiele się dowiedzieć o zdrowiu i rozwijać swoje zdolności manualne – podkreślała Natalia Mokobocka z III klasy Liceum Plastycznego.

Prace zostaną zaprezentowane dzisiaj w holu Teatru Zdrojowego podczas uroczystego otwarcia sympozjum.

Kolejnym elementem sympozjum był wczorajszy „Kiermasz zdrowia”, zorganizowany przez Książnicę Karkonoską, który promował książki poświęcone zdrowiu i walorom turystycznym Karkonoszy. Na straganach była też „zdrowa żywność” i inne zdrowe produkty z regionu.

A dzisiaj, podczas otwarcia sympozjum, odbędzie się uroczyste przyznanie pośmiertnej nagrody Virtuti Medicinali 2013 prof. Julianowi Aleksandrowiczowi. Jest to najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego, którego założycielką i wieloletnią przewodniczącą jest prof. Maria Pąchalska.

Wykład inauguracyjny wygłosi prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska. Temat to „Julian Aleksandrowicz jako filozof”. Ponadto wykłady wygłoszą, m.in.: prof. Zbigniew Domosławski („Autorytet oraz godność w życiu i we współczesnej medycynie”), prof. Ełła Bulicz („Medycyna w kategoriach moralności i humanizmu”), prof. Igor Murawow (”Julian Aleksandrowicz, waleologia i perspektywy medycyny”), prof. Aleksander Skotnicki („Julian Aleksandrowicz – twórca polskiej szkoły medycyny psychosomatycznej oraz hematologii epidemiologicznej”), prof. Krzysztof Krajewski-Siuda („Julian Aleksandrowicz – Człowiek, który nie mieścił się w ramach”), mgr Katarzyna Pająk („Zdrowie w polskiej szkole – o szansach i zagrożeniach edukacji zdrowotnej”), prof. Mirosław Żarowski („O szlachetności”).

Nie zabraknie promocji artystycznych: wernisażu fotografii artystycznych dra Jana Kotlarskiego, promocji książki dr Aliny Bernadetty Jagiełłowicz pt. „Juliana Aleksandrowicza poszukiwania filozofii ochrony zdrowia”, promocji tomu poetyckiego Elżbiety Marii Karmelity-Kotlarskiej pt. „Inna wiosna” oraz tomu poetyckiego Roberta Urbaniaka pt. „Przeminie”.

Zaplanowano też prezentację poezji członków Stowarzyszenia Jeleniogórskiego Klubu Literackiego, Unii Polskich Pisarzy Lekarzy czy Związku Literatów Polskich. W programie jest koncert poezji śpiewanej znanego lubelskiego barda Jana Kondraka.

Organizatorami sympozjum są: Uniwersytet Wrocławski, Stowarzyszenie Jeleniogórski Klub Literacki oraz Książnica Karkonoska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
230
Tak
84%
Nie
9%
To zależy od pogody
7%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – przygotowania
 
112
Awaria na drodze
 
Aktualności
Posłuchają godów jeleni
 
Aktualności
Radni główkują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group