Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Marii
Czytających: 10958
Zalogowanych: 57
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przewodnik dla gimnazjalistów receptą na wyludnianie się Jeleniej Góry

Czwartek, 8 listopada 2012, 7:44
Aktualizacja: Piątek, 9 listopada 2012, 7:47
Autor: Mea
Jelenia Góra: Przewodnik dla gimnazjalistów receptą na wyludnianie się Jeleniej Góry
Fot. Mea
Program doradztwa edukacyjno–zawodowego dla jeleniogórskich szkół gimnazjalnych, o którym wczoraj (07.11.) dyskutowano podczas spotkania przedstawicieli gimnazjów i uczniów z prezydentem Jeleniej Góry Marcinem Zawiłą oraz naczelnikiem Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jeleniej Góry Pawłem Domagałą, ma być receptą na ucieczkę młodych ludzi z naszego miasta oraz sposobem na uświadomienie młodzieży, w jakich kierunkach powinni kształcić się, by mieć dobrą pracę. – Chciałabym w przyszłości pracować w Jeleniej Górze. Uważam, że miasto ma ogromny potencjał, choć jeszcze nie do końca wykorzystany – mówiła Oliwia Cywoniuk, uczennica klasy I w Gimnazjum nr 3.

Na spotkaniu byli obecni zdolni uczniowie z Gimnazjów nr: 1, 3, 4, 5, Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Prezydent Marcin Zawiła przekazał im pierwsze „Przewodniki dla gimnazjalistów”, które będą rozdawane pozostałym uczniom gimnazjów przez doradców zawodowych, którzy pomogą w dokonaniu wyboru dalszej szkoły oraz kierunku rozwoju naukowego.

Wkrótce zostanie uruchomiony również internetowy „Informator edukacyjny jeleniogórskich szkół”, gdzie zarówno uczniowie, jak i ich rodzice będą mogli znaleźć informacje o szkołach, kołach naukowych w nich prowadzonych oraz różnorodnych profilach i inicjatywach edukacyjnych. Młodzież może korzystać też z dwóch ośrodków kariery, gdzie może uzyskać pomoc w planowaniu swojej przyszłości zawodowej. Jeden znajduje się w Zespole Szkół Technicznych, drugi jest w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze. Planowane są także wycieczki gimnazjalistów do szkół średnich i techników oraz zakładów pracy.

W szkołach tworzone są różnorodne profile m.in. lotniczy oraz tworzyw sztucznych w tzw. „Mechaniku”, czy też projektowanie mody w tzw. „Rzemiosłach artystycznych”. Te profile swoją niszowością mają gwarantować zdobycie pracy w Jeleniej Górze i nie tylko. O klsach lotniczych opowiadał Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego. – Zawód lotnika jest elitarny i mając taki fach w ręku można znaleźć dobrą pracę nie tylko w Polsce, ale również za granicą – mówił Jacek Musiał.

Uczniowie obecni na spotkaniu są zadowoleni z nowych pomysłów włodarzy Jeleniej Góry. – Będziemy mieć większe możliwości dotarcia do konkretnego zawodu, uświadomienia sobie co chcemy robić w dorosłym życiu i wsparcie w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej oraz studiów - zaznaczyła Oliwia Cywoniuk. - Moim marzeniem był taniec, jednak planuję naukę na studiach pedagogicznych lub psychologicznych, by później pracować w przedszkolu lub w żłobku – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
194
Tak, często
13%
Czasami
45%
Nigdy
7%
Nie, wolę autobus
5%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
 
Aktualności
Koncert w Zachełmiu
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group