Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 2689
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przewodnik dla gimnazjalistów receptą na wyludnianie się Jeleniej Góry

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 8 listopada 2012, 7:44
Aktualizacja: Piątek, 9 listopada 2012, 7:47
Autor: Mea
Fot. Mea
Program doradztwa edukacyjno–zawodowego dla jeleniogórskich szkół gimnazjalnych, o którym wczoraj (07.11.) dyskutowano podczas spotkania przedstawicieli gimnazjów i uczniów z prezydentem Jeleniej Góry Marcinem Zawiłą oraz naczelnikiem Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jeleniej Góry Pawłem Domagałą, ma być receptą na ucieczkę młodych ludzi z naszego miasta oraz sposobem na uświadomienie młodzieży, w jakich kierunkach powinni kształcić się, by mieć dobrą pracę. – Chciałabym w przyszłości pracować w Jeleniej Górze. Uważam, że miasto ma ogromny potencjał, choć jeszcze nie do końca wykorzystany – mówiła Oliwia Cywoniuk, uczennica klasy I w Gimnazjum nr 3.

Na spotkaniu byli obecni zdolni uczniowie z Gimnazjów nr: 1, 3, 4, 5, Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Prezydent Marcin Zawiła przekazał im pierwsze „Przewodniki dla gimnazjalistów”, które będą rozdawane pozostałym uczniom gimnazjów przez doradców zawodowych, którzy pomogą w dokonaniu wyboru dalszej szkoły oraz kierunku rozwoju naukowego.

Wkrótce zostanie uruchomiony również internetowy „Informator edukacyjny jeleniogórskich szkół”, gdzie zarówno uczniowie, jak i ich rodzice będą mogli znaleźć informacje o szkołach, kołach naukowych w nich prowadzonych oraz różnorodnych profilach i inicjatywach edukacyjnych. Młodzież może korzystać też z dwóch ośrodków kariery, gdzie może uzyskać pomoc w planowaniu swojej przyszłości zawodowej. Jeden znajduje się w Zespole Szkół Technicznych, drugi jest w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze. Planowane są także wycieczki gimnazjalistów do szkół średnich i techników oraz zakładów pracy.

W szkołach tworzone są różnorodne profile m.in. lotniczy oraz tworzyw sztucznych w tzw. „Mechaniku”, czy też projektowanie mody w tzw. „Rzemiosłach artystycznych”. Te profile swoją niszowością mają gwarantować zdobycie pracy w Jeleniej Górze i nie tylko. O klsach lotniczych opowiadał Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego. – Zawód lotnika jest elitarny i mając taki fach w ręku można znaleźć dobrą pracę nie tylko w Polsce, ale również za granicą – mówił Jacek Musiał.

Uczniowie obecni na spotkaniu są zadowoleni z nowych pomysłów włodarzy Jeleniej Góry. – Będziemy mieć większe możliwości dotarcia do konkretnego zawodu, uświadomienia sobie co chcemy robić w dorosłym życiu i wsparcie w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej oraz studiów - zaznaczyła Oliwia Cywoniuk. - Moim marzeniem był taniec, jednak planuję naukę na studiach pedagogicznych lub psychologicznych, by później pracować w przedszkolu lub w żłobku – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz

~!!!! 8-11-2012 8:02
Jak to rozumieć?;;; ma być receptą na ucieczkę młodych ludzi z naszego miasta oraz sposobem na uświadomienie młodzieży,.a nie powinno być recepta na zahamowanie ucieczce.
~~~ 8-11-2012 8:38
'receptą na ucieczkę"-dobre,albo zaskakujące./bez sensu/
~ANONIMUS 8-11-2012 8:53
HAHAHA "...Będziemy mieć większe możliwości dotarcia do konkretnego zawodu, uświadomienia sobie co chcemy robić w dorosłym życiu i wsparcie w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej oraz studiów - zaznaczyła Oliwia Cywoniuk. - Moim marzeniem był taniec, jednak planuję naukę na studiach pedagogicznych lub psychologicznych, by później pracować w przedszkolu lub w żłobku – dodała." >>> WIDZĘ ŻE KOLEŻANKA NIE ZROZUMIAŁA JEDNAK ISTOTY SPOTKANIA I ZAPOTRZEBOWANIA NA KONKRETNE ZAWODY, ZWŁASZCZA NA LOKALNYM RYNKU PRACY. W DOBIE NIŻU DEMOGRAFICZNEGO, ZAMYKANIA PLACÓWEK PEDAGOGICZNYCH, JAK I NADPRODUKCJI "MGR'ÓW" PO KIERUNKACH HUMANISTYCZNYCH, WRÓŻĘ TU JUŻ TYLKO KARIERĘ NA KASIE W JEDNYM Z LOKALNYCH SUPERMARKETÓW, WZGLĘDNIE SZCZĘKI NA RYNECZKU I LAMENT , ŻE NIE MA TU PRACY DLA AMBITNEGO MAGISTRA !!!
~ino 8-11-2012 9:22
podba mi się zawód lotnika, który pozowoli mi uciec za granicę i dobrze zarabiać ..."O klsach lotniczych opowiadał Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego. – Zawód lotnika jest elitarny i mając taki fach w ręku można znaleźć dobrą pracę nie tylko w Polsce, ale również za granicą – mówił Jacek Musiał." Noo chyba ne o to chodziłóo w tym spotkaniu ale aby zostać po gimnazjum nieco dłużej niż do końca szkoły średniej. Dopóki będzie taki marazm zatrudnieniowo-finansowy to zostaną tutaj tylko emeryci, lekarze i garstka nauczycieli. Smutne ....
~hana 8-11-2012 9:22
Od miesiąca szukam pracy i jak tak dalej pójdzie to będę zmuszona wyjechać. Nie zauważyłam żeby komuś zależało na tym żeby mnie tu zatrzymać, no ale nie jestem już gimnazjalistką...:-(
~ANONIMUS 8-11-2012 9:28
POZA HUCZNIE I AMBITNIE BRZMIĄCĄ PSYCHOLOGIĄ I PEDAGOGIKĄ TO MOŻE TAK JESZCZE MODNA SOCJOLOGIA, RESOCJALIZACJA, POLITOLOGIA I ARCHITEKTURA MORZA ŚRÓDZIEMNEGO... MOŻE KTOŚ DORZUCI JESZCZE JAKIEŚ IDIOTYCZNE, GŁUPIE I KOMPLETNIE NIE PRZYDATNE ZWŁASZCZA NA LOKALNYM RYNKU PRACY KIERUNKI STUDIÓW W TRAKCIE KTÓRYCH STUDENCIAKI CZUJĄ SIĘ DUMNIE WYRÓŻNIENIU I WYNIESIENI NA PIEDESTAŁ, A PO UKOŃCZENIU KTÓRYCH JUŻ JAKO ŚWIEŻY ADEPCI CZUJĄ SIĘ ZAWIEDZENI, PONIŻENI, SPROWADZENI Z NIEBIOS NA ZIEMIE ZAJMUJĄ PODSTAWOWE STANOWISKA PRACY NA ŚMIECIOWYCH UMOWACH OKAZUJĄC ZASKOCZENIE I FRUSTRACJE CHOĆ WYBIERAJĄC TAKIE WŁAŚNIE EGZOTYCZNE KIERUNKI BYLI RACZEJ ŚWIADOMI NIEPOWODZENIA..!!!
~sumienie 8-11-2012 9:31
Teraz rozumiecie PO co zostało utworzone gimnazjum katolickie? To jest kuźnia nowych elyt do rządzenia ,takie nowe TKM /krzaklewskie/ reszta na saksy i słać kasę na utrzymanie rodzicow ,dzieci i hydry.Nie ma gorszej rzeczy jak Ojczyzna zdradza swe dzieci! Jeżeli rodzice oddają swe dzieci do rodzin zastępczych to jest BE a jak kraj nie dba i wydala mlodzież to jest CACY?
~ANONIMUS 8-11-2012 9:40
>>> PROPONUJĘ CASTING NA NAJGŁUPSZE, NAJBARDZIEJ EGZOTYCZNE, ODJECHANE, NIEPRZYDATNE LUB MAŁO PRZYDATNE I NIE ROKUJĄCE KARIERY ZAWODOWEJ KIERUNKI STUDIÓW
~!!!! 8-11-2012 9:52
tełoLOG
~ 8-11-2012 9:54
Kolejna "nowa" akcja prezydenta - aby coś było o nim słychać. Ośrodki doradztwa zawodowego funkcjonują przecież od lat - nic nowego!!!!
~ad 8-11-2012 10:02
jedyna rada dla gimnazjalistów,zdobyć zawód zgodny ze swoją pasją i uciekać z biednej kotliny
~sumienie 8-11-2012 10:08
Może to coś pomoże?„Izaak siał w owej ziemi i zebrał w tym roku stokrotne plony, bo Pan mu błogosławił. I zbogacił się ten mąż, i coraz bardziej się bogacił, tak że stał się bardzo zamożny. Miał on stada owiec, stada bydła i liczną służbę.A jak owce i bydło jego silne było, tak służba mierna i wychudła, bowiem źle ona jadała. A służba męża tego zacnego nie bogaciła się wraz z Izaakiem, bowiem na śmieciowych umowach była, bowiem Pan tak chciał. I to było dobre dla Pana oraz dla Izaaka.”
~jakolo 8-11-2012 10:34
receptą na wyludnienie jelonki jest wczorajszy artykuł " Lista PO.........czy jakos tak ......czytałem dobre-zmieniło to mój śwatopogląd. Żona od dłuzszego czasu szuka pracy-będzie musiał się chyba zapisać do PO.
~rodzic- 8-11-2012 10:37
Widać, że jedynie Gimnazjum Katolickie skumało, że to kolejne lanie wody na młyn propagandy rzekomego pracoholizmu, zapobiegliwości i sukcesu lokalnej władzy. Uczniom pozostałych gimnazjów nie szkoda czasu na takie pierdzielenie kotka za pomocą młotka...? Mam nadzieję, że za dwa lata wybór najlepszego gimnazjum dla mojego dziecka będzie dla mnie jeszcze bardziej oczywisty.
~! 8-11-2012 10:38
Najlepiej od razu kurs na kasjerkę i podstawowka. To i tak za dużo jak na taka fuche
rymcycymcy 8-11-2012 10:39
Taniec może być sposobem na życie ...i może przynosić niezłe dochody ! ;) Jak koleżanka podrośnie, to niech zapyta sąsiada co i jak ! ;))
~ 8-11-2012 10:42
DOLNOŚLĄZAK. Gratulacje dla magistrackiego oświatowego naczelnika za trud i wysiłek, który włożył w napisanie, opublikowanie i rozreklamowanie książeczki. Od Pana Domagały - działacza SLD - sympatycy lewicy oczekują czegoś więcej. Czy, w mającym się wkrótce ukazać "Szkolnym Informatorze", znajdzie się informacja o inicjatywie edukacyjnej pt. "Wychowanie seksualne" oraz "Etyka"?
~ANONIMUS 8-11-2012 10:53
rymcycymcy >> jeśli chodziło ci o taniec na rurze to zdecydowanie popieram, dochodowe to i pewnie jest, czy jednak do wykonywania tegoż najstarszego z zawodów potrzebne są studia wyższe...? hiehiehie ;-)))
~MANIEK 8-11-2012 10:59
LUDZIE PRAWDA JEST TAKA JESZCZE KILKA LAT I W JELENIEJ ZAMIAST MŁODZIEZY BĘDZIEMY NA STARÓWCE WIDZIEC BABUSZKI KRMICE GOŁABKI SIEDZĄCE Z PIESKAMI NA ŁAWECZKACH A JELENIOGÓRSKA ,,MŁODZIEZ '' BEDZIE JUŻ NA WYSPACH LUB W DOJCZACH,JELENIA GÓRA ,,UMIERA'' I KAZDY TO WIDZI ,WYSTARCZY ŻEBY ZAMKNĘLI KILKA ZAKŁADÓW TYPY DREX,JELFA,PLASTIKI PRZY OKAZJI CAREFOUR I W JELENIEJ NIC NIEBEDZIE BO KTO NA TO WSZYSTKO ZAROBI ,LUDZIE CHCĄ GODNIE ZYĆ I BYC PEWNYM PRZYSZŁOSCI A JELENIA GÓRA (PAN ZAWIŁA) NIC W TYM KIERUNKU NIE ROBI ,MYDLA OCZY JAKIMIŚ SPOTKANIAMI ,PRAWDA JEST JEDNAK INNA TO TYLKO KWESTIA CZASU.MŁODZI UCZĄC SIE WSKAKUJA NAGLE W ETAP SZUKANIA PRACY I NAGLE OKAZUJE SIĘ ŻE TA CAŁA NAUKA POSZŁA NA MARNE,BO CHŁOPAK CZY DZIEWCZYNA IDZIE POTEM NA KASĘ DO KAUFLANDU LUB TESCO I DOSTAJE 1200 MASAKRA!!!!!!
~17sqandal 8-11-2012 12:40
mała ( wielka ) Dzura gdzieś na zachodzie kraju biednego ale w tym mieście to jest < bogato > ale w psie odchody i ludzi szperających po śmietnikach , tylko co tam znalez jak coraz mniej ludzi ma co wyrzucać , zostalo tylko < dogorywanie > a młodzi no cóż Jelenia Góra miastem młodym już nigdy ( przy takim zarządzaniu władz ) nie będzie
~Słuchacz 8-11-2012 12:59
Pamiętam jak na jednym z zebrań Pań Korzeniewski / obecnie urzędujący w ratuszu - stanowisko jak zwykle - jakiejś tam stworzone sztucznie / stwierdził - ze Jelenia Góra wyludnia się tak samo jak Wrocław i ma na to dokumenty - Gratuluję inteligencji ........
~pomocy 8-11-2012 14:08
Ucieczka,bo jakie perspektywy w Jeleniej Gorze?
~mistrzu 8-11-2012 14:43
Jelenia juz dla mnie dawno z...hla, ate ich obeicanki to są warte tyle,że szkoda kląć. Namazłbym tu coś, ale zaciskam zęby!!!!!!!
~JELENI_OGÓR 8-11-2012 14:58
co to * jakiś żart czy co?????? przecież tu wogóle nic nie ma, to po co te kierunki ???? nam tu jest potrzebne zagłębie przemysłowe a nie turystyczna pipidówa odzyskanie województwa JELENIOGÓRSKIEGO szybkie połączenia kolejowe z dużymi miastami w Polsce i kilka innych rzeczy a to debatowanie doradzanie i kierunki z księżyca a przede wszystkim turystykę to niech se zawilec w D()()E wsadzi
~ad 8-11-2012 15:21
świetny kierunek "lotniczy"znaczy po szkole na kierownika od otwierania bramy na lotnisku .......chyba że zrobią betonowy pas startowy i wtedy boeningi będą lądować,a wtdy do bramy potrzeba znajomości języka angielskiego
~Buka 8-11-2012 15:35
Kolejny informator internetowy, który będzie aktualizowany raz na 3 lata? Nie trzeba czekać, aż władze miasta wymyślą jakiś program. Szukać można samemu. Od tego też są dni otwarte w szkołach. Poza tym... Na jakich kierunkach kształcić się, żeby mieć dobrą pracę? Uczelnie wyższe z Jeleniej nie mają tak na prawdę nic do zaoferowania. Jeśli urzędasy chcą zatrzymać młodych ludzi w mieście to nich stworzą im odpowiednie warunki do rozwoju osobistego, ale nie na kolegium karkonoskim i nie w dr. schneider i tym podobnych obozach pracy.
~lol 8-11-2012 15:35
Jelenia będzie drugim Goerlitz wkrótce, jak ktoś był tam niedawno to wie o co chodzi...będzie miastem wymarłym, miastem starych ludzi. Żaden program nie pomoże miastu i jego mieszkańcom, jeśli NIE MA W NIM PRACY ani możliwości rozwoju!!!
~ 8-11-2012 17:14
Nie wiem, czy mam się śmiać czy płakać z głupoty lemingów. Co by nie mówić, słowa Tuska były brutalną prawdą. Lepiej mieć porządny zawód, niż byle jakie studia zdobyte na byle jakiej uczelni. Ironią losu jest to, że Słońce Peru mistrz bajeru, byle jaki malarz kominów (bez zawodu) ma samemu byle jakie studia. Co to za historyk, co to historii własnej rodziny nie zna!? Do tego dochodzi, cała masa innych historyków. Ot taki B.c-Komorowski - na bakier z historią, ortografią. Leming powie: każdemu może przydarzyć się pomyłka. Okej, tylko dlaczego IM przydarzają się tak często?
~praktyk 8-11-2012 17:20
to brednie - poseł górski z pisu już ma strategię : będzie się gwałcić a aborcji się zakaże i tak się pokona niż demograficzny
CН.W.D.P. 8-11-2012 17:29
Vikusiu, TY TU NIE MASZ ZDANIA?????????
~ale jaja 8-11-2012 17:41
tak, prawda,wykształconych nam nie potrzeba w tym mieście!do Irlandii,do Włoch! do Niemiec!to miasto ma dość poważnych i cenionych "fachowców"!to miasto nie potrzebuje żadnej nowej ,wykształconej kadry! Suchary "dają radę"...ha ha ha,ale jaja!
~zła_kobieta 8-11-2012 17:43
Maja na pierwszym zdjęciu-mina nie do wyjęcia!
~das 8-11-2012 17:56
w koncu ludzie toworzyliscie oczy, że jelka to miejsce z którego trza wiać. smutne, prawda? nara
~Anonimus 8-11-2012 18:50
>>> das , vikusia i temu podobne
~ANONIMUS 8-11-2012 18:56
... tylko tchórzliwe szczury uciekają z tonącego statku, tak jest najprościej, ale tak jest jak ktoś nie ma pomysłu na życie, musi jechać na wyspy lub do Helmuta i Helgi i zadupcać za michę, a tu opowiadać jakim to się nie jest managerem !!!
~do 18:56 8-11-2012 20:11
prawdę rzeczesz tak jak w reklamie lecha "nie pytają się czy coś się dzieje to oni się dzieją"
~buu 8-11-2012 20:14
Może niech Kolegium przeprowadzi rotację kierunków zamiast kształcić "specjalistów", którzy nie maja pracy i zasilają lokalne galerie, żabki, lidle lub PUP...tych wszystkich po polonistyce, pedagogice, fizjoterapeutów, filologi... i tak z człowiekiem, który skończy Uni. Wrocławski lub Kraków szans nie macie...chyb,a że rodzinka coś załatwi.
~ 8-11-2012 20:29
PAn Zawiła spotyka sie z gimnazjalistami bo za kilka lat bedzie znow potrzebowal poparcia a glupia mlodziez poprze bo on taki fajny..
~@ 8-11-2012 20:32
Mam takie pytanie, .praktyk......., napisz mi , co w ciągu swoich rządów PO zrobiła dobrze? Ale nie pisz mi, że dobrze zrobiła, że PiS nie jest u władzy. Tylko konkretnie mi napisz, co oni zrobili dobrze? Drogi dobrze budują?
~White Power 8-11-2012 20:35
Receptą byłoby ufundowanie Complexowi nowego sweterka w kolorze zielonym ( przyp. zielony- kolor nadziei)
~White Power 8-11-2012 20:40
Receptą byłoby ufundowanie Complexowi nowego sweterka w kolorze zielonym ( przyp. zielony- kolor nadziei)
~wyjechałem 8-11-2012 20:45
a ja napisze na swoim przykładzie - zdobyłem ścisłe wykształcenie, pół roku byłem zarejestrowany w jeleniogórskim pupie i spotkałem tu takich młodych jak ja o różnym wykształceniu, że razem w kupie moglibyśmy otworzyć duży multiprodukcyjny zakład - po pół roku trafiła się oferta pracy w mieście mniejszym od JG o bezrobociu 20% gdzieś w centralnej Polsce - tylko że tam jest zakład dający mi bardzo dobre zarobki, rozwój i przede wszystkim pracę w zawodzie - na co może liczyć idąc po branży ścisłej chemik, fizyk, biolog, informatyk w jeleniej górze ???? tymczasem 5-8 galerii w tak upadającym mieście to jakieś nieporozumienie- i wszystkie puste- a gdzie praca, zakłady produkujące, czy pojawili się nowi inwestorzy czy chlubą są jedynie kanadyjskie żydki które kupiły podupadłą jelfe
~wyjechałem 8-11-2012 20:54
a ja napisze na swoim przykładzie - zdobyłem ścisłe wykształcenie, pół roku byłem zarejestrowany w jeleniogórskim pupie i spotkałem tu takich młodych jak ja o różnym wykształceniu, że razem w kupie moglibyśmy otworzyć duży multiprodukcyjny zakład - po pół roku trafiła się oferta pracy w mieście mniejszym od JG o bezrobociu 20% gdzieś w centralnej Polsce - tylko że tam jest zakład dający mi bardzo dobre zarobki, rozwój i przede wszystkim pracę w zawodzie - na co może liczyć idąc po branży ścisłej chemik, fizyk, biolog, informatyk w jeleniej górze ???? tymczasem 5-8 galerii w tak upadającym mieście to jakieś nieporozumienie- i wszystkie puste- a gdzie praca, zakłady produkujące, czy pojawili się nowi inwestorzy czy chlubą są jedynie kanadyjskie żydki które kupiły podupadłą jelfe
~ikar 8-11-2012 22:16
Z tego kształcenia to będzie zawód lotnika dookoła nocnika
~pszemek 8-11-2012 22:24
za 4 dni premiera black opsa 2 a wy mnie tu o gimbazie piszecie
~DO 22:24 8-11-2012 23:11
Polska nierządem stoi a ty mi tu o komercyjnych gniotach
~MANIEK 8-11-2012 23:26
PRAWDA JEST SMUTNA ALE PRAWDZIWA .JELENIA GÓRA OBUMIERA I BĘDZIE OBUMIERAĆ .LUDZIE BĘDĄ WYJEŻDŻAĆ DO INNYCH MIAST ALBO KRAJÓW I TAK NAPRAWDĘ TO NASI PANOWIE Z ,,GÓRY'' MAJA TO GDZIEŚ PCHAJA W KIESZEŃ DLA SIEBIE A MY MAMY SOBIE RADZIĆ JAKOŚ..ŻENADA..
~hm... 9-11-2012 0:03
A Ewa A. jak zwykle piękna. :*
~:( 9-11-2012 1:13
Pogadać można, a "sęk" jest w tym, że znów ktoś zarobił na wydaniu bzdurnego przewodnika i fajnie wygląda jak włodarze troszczą się o los zawodowy naszej młodzieży, jak wszyscy dobrze wiemy jaka jest sytuacja w naszym regionie i tu tylko konkretne działanie w kierunku rozwoju gospodarczego może przynieść jakieś efekty, a nie robienie z ludzi d...li i "mydlenie im oczu" :( A już POpisowówka jest z tym zawodem lotnika. Niech się w końcu zdecydują, czy chcą aby wykształcona młodzież została w Jeleniej, czy odleciała za granicę. Bo jedno przeczy drugiemu :(
~sowa 9-11-2012 6:33
Do praktyka z 17.20 Bardzo madre spostrzezenie,nie tylko rozwiazanie przyrostu naturalnego jest chora propozycja P.Gorskiego z Pis-u,Jakie prawo ustawodawcze mysle tu o Sejmie i Senacie i ich przedstawicielach takie i Panstwo ,choc trzeba podkreslic ze oni nie zasrywaja chodnikow czy trawnikow w Jeleniej Gorze.
~ 9-11-2012 10:37
Anonimus- ja jestem akurat zlym przykladem "uciekania za granica". Bylam mala, jak tu przyjechalam z rodzicami. Nie wrzucaj wszystkich emigrantow do jednego wora....PS moim rodzicom za krok emigracyjny WIELKIE DZIEKI.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group