Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 6489
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przestój na ulicy Tabaki

Środa, 12 czerwca 2019, 10:11
Aktualizacja: Piątek, 14 czerwca 2019, 7:13
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Przestój na ulicy Tabaki
Fot. Przemek Kaczałko
Wykonawca zastosował do budowy kanalizacji deszczowej rury z tworzyw sztucznych, na które dostał zgodę z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Wynikało to z pewnych naszych nieścisłości w dokumentacji przetargowej, więc zatrzymaliśmy wykonywanie tych robót, bo zwrócono nam na to uwagę, że jest to niezgodne z warunkami przetargowymi – powiedział Norbert Łukaniuk, dyrektor MZDiM.

Aktualnie badane są przyczyny powstania nieścisłości w opisie przedmiotu zamówienia.

W 2016 roku powstały dwa programy funkcjonalno-użytkowe (PFU) - w jednym nie było żadnych wymagań poza normami na temat rur, a miesiąc później powstał PFU, gdzie wpisano rurę ceramiczną. Ten bez dodatkowego opisu o rurach był w obiegu papierowym, a drugi w wersji komputerowej - tłumaczy N. Łukaniuk, który zapewnia, że rury z tworzyw sztucznych wcale nie są gorsze od ceramicznych, a na dodatek są tańsze. - Wykonawca miał naszą zgodę na zastosowanie rury z tworzyw sztucznych, a to wynikało z dokumentów, które posiadamy - dodał dyrektor MZDiM.

Podczas Rady Budowy, która odbyła się w poniedziałek (10.06) wykonawca stwierdził, że na wpięciach do skrzyżowań z ulicą Cieplicką i Staszica zagęszczenie sieci jest tak olbrzymie, że ze sztywną rurą ceramiczną nie można się tam wpiąć, bo można uszkodzić inne sieci. Na pozostałych odcinkach ma być kładziona rura ceramiczna, która również wywołuje kontrowersje.

Mamy tylko dwóch producentów rur ceramicznych - niemiecki i egipski. Co to za zasada konkurencyjności, kiedy w przetargu pojawia się taki marny wybór - ta rura jest dużo droższa, a wcale nie dużo lepsza i trwalsza - zaznaczył Norbert Łukaniuk, który operuje na dokumentach sporządzonych za czasów swojego poprzednika. - Nie miałem wiedzy, ani świadomości, że mogły funkcjonować dwa PFU na jeden temat. Jest popełniony błąd, więc wstrzymaliśmy prace - dodał dyrektor, który deklaruje, że jest gotów ponieść konsekwencje za błąd.

Roboty zostaną wznowione w przyszłym tygodniu i na pozostałym odcinku ma być układana rura ceramiczna.

Twoja reakcja na artykuł?

2
9%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
2
9%
Złości
17
77%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group