Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 2066
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przesądy na marginesie

Sobota, 7 lipca 2007, 0:00
Autor: AGA
Jelenia Góra: Przesądy na marginesie
Fot. Agnieszka Gierus
Sobota, czyli 07.07.07. nie oczarowała jeleniogórskich nowożeńców.

Nie było zapowiadanego szturmu młodych par na urzędy stanu cywilnego i kościoły. Rzadko zdarzającą się potrójną zbieżność cyfr w sobotniej dacie Nieliczni tylko odebrali to jako sygnał od losu i zdecydowali się, aby właśnie w ten dzień powiedzieć sakramentalne “tak”. Wierzą, że dzięki temu szczęście nie opuści ich do końca życia.

– Tydzień temu udzieliliśmy ślubu 11 parom, a na sobotę 07 lipca zaplanowane jest 12, więc tylko o jeden więcej – mówi Janusz Milewski, kierownik USC w Jeleniej Górze.
W jeleniogórskich parafiach szaleństwa też nie było – do sakramentu przystąpiło około 8 par. – Ogólnie wzrasta liczba zawieranych małżeństw, ale głównie ze względu na fakt, że dorastają osoby z wyżu demograficznego – uważa ks. Grzegorz Niwczyk, proboszcz parafii M.B. Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu

Jak się dowiedzieliśmy, kilka przyszłych małżeństw zrezygnowało nawet z wcześniejszej rezerwacji tego terminu. Świeżo upieczeni małżonkowie Ewa i Tomasz, wcześniej planowali uroczystość w innym terminie. Jednak ostatecznie ślubowali sobie miłość w kościele Garnizonowym. Mają nadzieję, że wyjątkowa data okaże się dla niech szczęśliwa.

<b> Magia siódemki </b>
<i> Grecy i Rzymianie uważali ją za symbol pomyślności. Starożytni filozofowie przypisywali jej właściwości opieki i władzy nad światem. Pitagorejczycy czcili jaką najwyższą całkowitą liczbę podstawną niepodzielną przez inną z wyjątkiem jedynki. Mahometanie mają siedem niebios i siedem piekieł. Różne wschodnie obrządki przewidywały siedem stopni wtajemniczenia. W Biblii siódmy dzień tygodnia jest dniem świętym, bo Bóg wówczas odpoczywał. Zgodnie z katechizmem mamy siedem grzechów głównych i siedem sakramentów. Mamy też siedem cudów świata. </i>

<b> Ślubne przesądy </b>
<i> Wyznaczenie daty ślubu najlepiej planować w miesiącach, które w swej nazwie mają literkę &#8220;r&#8221;, Nie poleca się składać przysięgi ślubnej w maju, listopadzie, w dniu 1 kwietnia (ze względu na prima aprilis), a także w Adwencie i Wielkim Poście.

Ubierając się do ślubu panna młoda powinna pamiętać, aby mieć na sobie: coś białego (symbolu czystości uczuć), coś niebieskiego (zazwyczaj jest to podwiązka) &#8211; kolor ten wróży wierność wybranka, coś pożyczonego (dla zapewnienia przychylności rodziny męża), coś starego (by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół) oraz coś nowego (symbol dostatku).

Warto pamiętać, aby idąc do ołtarza zaopatrzyć się w następujące drobiazgi: w szwie sukni panny młodej powinny się znaleźć: kryształek cukru i okruszek chleba, do bucika panny młodej należy wsunąć pieniążek, w kieszeni pana młodego nie powinno zabraknąć drobnych. Zapewni to dostatek rodzinie.

Nie można dopuścić, aby obrączki upadły na ziemię podczas ceremonii. Jeżeli już się tak stanie, to schylić się po nie może wyłącznie ksiądz, ministrant, urzędnik lub świadek. W żadnym razie nie mogą ich podnieść państwo młodzi. Aby nie zapeszyć małżeństwa i nie sprowokować złych mocy narzeczona nie powinna jej w ogóle oglądać. Może to uczynić dopiero, gdy poczuje ją na palcu. </i>

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group