Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 9075
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Przemyt "koncertowy"

Wtorek, 31 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 31 października 2006, 14:25
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Przemyt "koncertowy"
Fot. ŁOSG
Zabytkowe pianino, pochodzące prawdopodobnie z początków XIX wieku, ujawnili podczas kontroli pogranicznicy w Jędrzychowicach. Strażnicy złapali także Polaków, którzy próbowali przemycić skradzione w Niemczech rzeczy.

Instrument znaleziono w pojeździe, którym jechał 33-letni mężczyzna.
– Podróżny, tłumaczył funkcjonariuszom, że instrument wcześniej przywiózł z zagranicy, aby go odnowić. Niestety faktu tego nie zgłosił podczas przekraczania granicy do Polski – informuje porucznik Joanna Woźniak, rzeczniczka Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

Mężczyzna nie miał także pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, stwierdzającego, że instrument ten nie podlega zakazowi wywozu.
Teraz konserwator przeprowadzi ekspertyzę pianina, które zabezpieczono w placówce straży granicznej w Zgorzelcu.

To kolejny przypadek próby wywiezienia zabytkowego przedmiotu z Polski do Niemiec. Pogranicznicy zatrzymywali już stare motocykle, antyczne meble i inne obiekty.

– Osobom chcącym przewieźć przez granicę przedmioty o charakterze zabytkowym, polecamy wcześniejszą konsultację z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Przypominamy, że kto bez stosownego pozwolenia usiłuje wywieźć zabytek z kraju, w myśl ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5.
W przypadku, gdy działanie tej osoby jest nieumyślne, podlega karze grzywny, bądź ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2 – zaznacza por. J. Woźniak.

Na tym samym przejściu strażnicy graniczni zatrzymali dwóch Polaków, którzy usiłowali wwieźć do Polski przedmioty pochodzące z kradzieży w Niemczech. Przy mężczyznach ujawniono pojazd czterokołowy typu quad, agregat prądotwórczy oraz kosiarkę spalinową. Szacunkowa wartość ujawnionych przedmiotów wynosi ok. 20 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group