Jelenia Góra: Protest kobiet trwa
Aktualizacja: 9:08
Autor: Przemek Kaczałko
Sobotni spacer w samo południe na Placu Ratuszowym przyciągnął kilkadziesiąt osób, ale nie tworzono grup powyżej 5 osób. Bez okrzyków, z transparentami - jeleniogórzanki oraz wspierający je mężczyźni wyrazili swój sprzeciw wobec ostatnich wydarzeń związanych z próbą zaostrzenia przepisów aborcyjnych.
To nie ostatnia akcja Strajku Kobiet w Jeleniej Górze, bowiem na poniedziałek (26.10, godz. 17:00) zapowiadane jest spotkanie na parkingu Castoramy przy al. Jana Pawła II.
Przypomnijmy, w polskim prawie aborcja jest dozwolona w trzech przypadkach:
- gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
- gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
- gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt).
W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że druga z wymienionych przesłanek jest niezgodna z Konstytucją RP, co wywołało falę protestów w całej Polsce.