Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 5464
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Projekt taryfy MZK został poprawiony

Piątek, 8 lutego 2019, 11:23
Aktualizacja: Niedziela, 10 lutego 2019, 7:14
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Projekt taryfy MZK został poprawiony
Fot. Przemek Kaczałko
Miło jest nam poinformować, że po zwróceniu uwagi przez naszego dziennikarza na możliwy błąd w projekcie uchwały o taryfie MZK, służby prezydenta miasta autopoprawką poprawiły możliwy bubel prawny, który zakładał uzależnienie ulgi dla studentów od ich wieku. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, studentom korzystającym z komunikacji miejskiej przysługuje 50–proc. ulga – niezależnie od ich wieku.

Projekt zmian w taryfie MZK ma być spełnieniem wyborczej obietnicy prezydenta Jerzego Łużniaka, który deklarował wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla dzieci, młodzieży i studentów. Na etapie projektowania uchwały znalazł się zapis o bezpłatnej komunikacji dla dzieci, młodzieży i studentów do 26. roku życia, jednak zwróciliśmy uwagę, że zapis o ostatniej z wymienionych grup może być niezgodny z obowiązującym prawem.

Poinformowany przez nas o zaistniałym fakcie przewodniczący Rady Miejskiej spotkał się z prezydentem i jeszcze tego samego dnia - podczas posiedzenia Komisji Finansów i Budżetu Rady Miejskiej, która opiniowała projekt zmian w taryfie MZK - Janusz Łyczko (zastępca prezydenta) jako autopoprawkę zgłosił, aby wykreślić ograniczenie wiekowe, co pozwoli uniknąć wątpliwości prawnych.

Opowiadam się za tym, żeby wszyscy studenci byli traktowani na jednym poziomie z dziećmi i młodzieżą - deklaruje Wojciech Chadży, przewodniczący Rady Miejskiej.

Jak się okazuje, wiele samorządów błędnie interpretuje przepisy ustawy o ulgowych przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego, gdzie rzeczywiście jest mowa o "studentach do 26. roku życia", jednak w art. 1 ust. 2 wyraźnie jest napisane, że przepisów ustawy nie stosuje się do komunikacji miejskiej. Na temat uprawnień ulgowych dla studentów można znaleźć przepis w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym, gdzie w art. 188 jest napisane:

Studentowi przysługuje prawo do skorzystania z 50% ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej.

Zgodnie z powyższym nie ma upoważnienia ustawowego, aby samorządy wprowadzały ograniczenia wiekowe w tej kwestii, więc albo wszyscy studenci musieliby mieć 50-proc. ulgę, albo wszyscy studenci bezpłatnie - jeśli taka będzie wola Rady Miejskiej. Co ciekawe, wątpliwy projekt został zaakceptowany przez radcę prawnego Urzędu Miasta, który nie dopatrzył się błędu. Decyzją prezydenta Jerzego Łużniaka - w projekcie pozostanie zapis o bezpłatnej komunikacji MZK dla studentów, czyli bez względu na ich datę urodzenia.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Finansów i Budżetu radni jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt taryfy z autopoprawkami prezydenta. Uchwała ma być podjęta na najbliższej sesji Rady Miejskiej, zaplanowanej na środę (13.02) o godz. 9:00. Pozostałe założenia zmian w taryfie, opiszemy w osobnym artykule. Część przepisów ma wejść w życie już od 1 marca 2019 r.

Twoja reakcja na artykuł?

26
65%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
10%
Złości
9
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group