Wtorek, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 8788
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Profesor Roman Lasocki Honorowym Obywatelem Jeleniej Góry

Piątek, 25 stycznia 2013, 8:54
Aktualizacja: 11:00
Autor: Angela
Jelenia Góra: Profesor Roman Lasocki Honorowym Obywatelem Jeleniej Góry
Fot. Angela
Jednogłośnie przyjęli wczoraj (24.01) jeleniogórscy radni uchwałę dotyczącą przyznania wybitnemu muzykowi Romanowi Lasockiemu tytułu Honorowego Obywatela Jeleniej Góry. Z taką prośbą do rady zwróciła się Zuzanna Dziedzic, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej. Tytuł przyznano w trybie nadzwyczajnym, bowiem Roman Lasocki będzie gościł w Jeleniej Górze w lutym br., podczas festiwalu Gwiazdy Promują, którego jest dyrektorem.

W uzasadnieniu wniosku, który trafił do jeleniogórskiej Rady, czytamy: profesor Roman Lasocki swój szczególny wkład w rozwój kultury Dolnego Śląska oraz promocję regionu wnosi od 20 lat jako kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu „Gwiazdy Promują”, podczas którego do Jeleniej Góry zjeżdżają najwybitniejsi artyści z całego kraju. Ideą festiwalu jest promowanie twórczości młodych artystów przez organizację koncertów i warsztatów we współpracy z najlepszymi muzykami w kraju. Profesor Lasocki wielokrotnie prowadził festiwalowe koncerty. Za swój ogromny wkład pracy w organizację festiwalu zasługuje na uznanie i tytuł Honorowego Obywatela Jeleniej Góry.

Prof. Roman Lasocki to jeden z najwybitniejszych skrzypków średniego pokolenia. Występował na najpoważniejszych estradach koncertowych świata m.in. w paryskiej Salle, Gaveau, wiedeńskiej Bösendorfer-Saal, nowojorskiej Carnegie Hall oraz w innych poważanych centrach koncertowych Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Uczestniczył w renomowanych światowych festiwalach muzycznych, takich jak Festival Estival de Paris czy Warszawska Jesień.

Występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, szczególnie zaś ceni sobie koncerty i nagrania dokonane z Filharmonią Śląską oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Karola Stryi, Antoniego Wita, Mirosława Jacka Błaszczyka i Jerzego Swobody. Nagrał ponad dwadzieścia płyt analogowych i kompaktowych dla wytwórni polskich, niemieckich, angielskich, francuskich i japońskich. Nagrywał dla Polskiego Radia, a także dla radiofonii niemieckiej, francuskiej, włoskiej, szwedzkiej, węgierskiej, belgijskiej, holenderskiej, hiszpańskiej, czeskiej i koreańskiej oraz dla rozgłośni amerykańskich i kanadyjskich. Jego wieloletnia współpraca z Telewizją Polską zaowocowała sześcioma cyklami muzycznymi (m.in. Fantazja na smyczki, Mistrzowie wiolinistyki, Historie smyczkiem pisane, Roman Lasocki przedstawia), w ramach których zrealizował przeszło 250 odcinków programów, których gośćmi byli najwybitniejsi polscy skrzypkowie, altowioliści i wiolonczeliści.

Od lat prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Korei Płd., Japonii, USA i Kanadzie. Jest także jurorem i przewodniczącym wielu polskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Od roku 1970 zajmuje się także pedagogiką. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2002–2004 wykładał jako visiting professor na Uniwersytecie Keimyung w Daegu (Korea Płd.) oraz prowadził kursy mistrzowskie w Seulu. Z jego klasy wyszło wielu cenionych skrzypków polskich, obecnie pedagogów wyższych uczelni muzycznych. Roman Lasocki pełnił także szereg odpowiedzialnych funkcji akademickich, m.in. prorektora ds. artystycznych warszawskiej uczelni muzycznej (1996–2002, 2005–2012). Nadto jest promotorem i recenzentem prac doktorskich, habilitacyjnych i wniosków o nadanie tytułu profesora składanych w większości uczelni muzycznych w kraju.
Ponad trzydziestu wybitnych kompozytorów dedykowało Romanowi Lasockiemu swoje dzieła, wśród nich: Rafał Augustyn, Jerzy Bauer, Edward Bogusławski, Marian Borkowski, Sławomir Czarnecki, Andrzej Dutkiewicz, Jan Wincenty Hawel, Włodzimierz Kotoński, Stanisław Moryto, Bronisław Kazimierz Przybylski, Witold Rudziński i Romuald Twardowski.

O grze Romana Lasockiego z uznaniem wypowiadały się wybitne osobistości świata muzyki.
Za wybitne osiągnięcia artystyczne Roman Lasocki został uhonorowany Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Radia, nagrodą Złotego Ekranu, pięciokrotnie Nagrodą Ministra Kultury, a także medalem Gloria Artis.
Od 2012 roku Roman Lasocki pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
439
Pozostanę na miejscu
54%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
46%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Polak, Czech i Niemiec – jak bratanki
 
Kultura
Można napisać recenzję
 
112
Wypadek z autobusem
 
Aktualności
Pobudka przed 4–tą
 
Aktualności
Drogo za gaz, czy będzie taniej?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group