Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 12176
Zalogowanych: 49
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Niedziela, 9 sierpnia 2020, 7:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 9:57
Autor: WAC
Jelenia Góra: Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa
Fot. archiwum
Na wolności będzie oczekiwał na proces apelacyjny były proboszcz parafii w Ruszowie. Decyzję taką podjął kilka dni temu Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze.

Duchowny w marcu tego roku został skazany przez Sąd Rejonowy w Zgorzelcu za dwa przestępstwa o charakterze seksualnym wobec nieletnich na 5 lat więzienia. Piotrowi M. zarzucono dopuszczenie się innych czynności seksualnych wobec dwóch lekko upośledzonych intelektualnie dziewczynek, które w okresie od września 2018 roku do maja 2019 roku były przygotowywane przez niego do pierwszej komunii. Wobec mężczyzny orzeczono też: dożywotni zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką i wychowywaniem dzieci, zakaz zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzonymi na okres 15 lat oraz obowiązek zapłaty nawiązki na rzecz każdej z pokrzywdzonych w kwocie po 25 tys. zł.

Od wyroku tego odwołała się obrona byłego proboszcza i obecnie czeka on na proces apelacyjny. Jak postanowił Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze, zamieniając mu areszt na tzw. areszt kasacyjny. Duchowny musiał jedynie wpłacić kaucję w wysokości 80 tysięcy złotych. Wobec księdza zastosowano także dozór policji oraz zakaz kontaktu z pokrzywdzonymi. Postępowanie kanoniczne w tej sprawie prowadzi także Kuria Legnicka.

Przypomnijmy. Sprawa rozpoczęła się pod koniec maja ubiegłego roku gdy matka jednej z dziewczynek zgłosiła swoje podejrzenie na policję. Wówczas Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu niezwłocznie poleciła zatrzymanie księdza, a po potwierdzeniu doniesienia, skierowała do sądu skuteczny wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Przeprowadzone drobiazgowe śledztwo doprowadziło do ujawnienia kolejnej pokrzywdzonej, a w październiku 2019 gotowy był akt oskarżenia wobec Piotra M.

Twoja reakcja na artykuł?

3
15%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
3
15%
Złości
13
65%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
419
Tak, często
14%
Czasami
47%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
27%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
 
Aktualności
Pograli, posprzątali i pojechali
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group