Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 7999
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Niedziela, 9 sierpnia 2020, 7:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 9:57
Autor: WAC
Jelenia Góra: Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa
Fot. archiwum
Na wolności będzie oczekiwał na proces apelacyjny były proboszcz parafii w Ruszowie. Decyzję taką podjął kilka dni temu Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze.

Duchowny w marcu tego roku został skazany przez Sąd Rejonowy w Zgorzelcu za dwa przestępstwa o charakterze seksualnym wobec nieletnich na 5 lat więzienia. Piotrowi M. zarzucono dopuszczenie się innych czynności seksualnych wobec dwóch lekko upośledzonych intelektualnie dziewczynek, które w okresie od września 2018 roku do maja 2019 roku były przygotowywane przez niego do pierwszej komunii. Wobec mężczyzny orzeczono też: dożywotni zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką i wychowywaniem dzieci, zakaz zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzonymi na okres 15 lat oraz obowiązek zapłaty nawiązki na rzecz każdej z pokrzywdzonych w kwocie po 25 tys. zł.

Od wyroku tego odwołała się obrona byłego proboszcza i obecnie czeka on na proces apelacyjny. Jak postanowił Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze, zamieniając mu areszt na tzw. areszt kasacyjny. Duchowny musiał jedynie wpłacić kaucję w wysokości 80 tysięcy złotych. Wobec księdza zastosowano także dozór policji oraz zakaz kontaktu z pokrzywdzonymi. Postępowanie kanoniczne w tej sprawie prowadzi także Kuria Legnicka.

Przypomnijmy. Sprawa rozpoczęła się pod koniec maja ubiegłego roku gdy matka jednej z dziewczynek zgłosiła swoje podejrzenie na policję. Wówczas Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu niezwłocznie poleciła zatrzymanie księdza, a po potwierdzeniu doniesienia, skierowała do sądu skuteczny wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Przeprowadzone drobiazgowe śledztwo doprowadziło do ujawnienia kolejnej pokrzywdzonej, a w październiku 2019 gotowy był akt oskarżenia wobec Piotra M.

Twoja reakcja na artykuł?

3
15%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
3
15%
Złości
13
65%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group