Piątek, 10 lipca
Imieniny: Amelii, Antoniego, Filipa
Czytających: 7206
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Problem z ruiną

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 12:03
Aktualizacja: Wtorek, 6 sierpnia 2019, 12:32
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
W Lwówku Śląskim odbyła się Sesja Rady Miejskiej zwołana na wniosek burmistrz Marioli Szczęsnej. Omawiane były zagrożenia w realizacji budżetu gminy w najbliższych latach w związku z wpisaniem do rejestru zabytków ruin po dawnej słodowni przy ulicy Traugutta w Lwówku Śląskim.

Stan budynku po byłej słodowni jest na tyle zły, że władze gminy chciałyby go rozebrać, a przynajmniej trzy górne kondygnacje. Ich zdanie podzielają: jeleniogórski Konserwator Zabytków, inspektor nadzoru budowlanego i wyspecjalizowane firmy. Wszyscy w swoich opiniach jednoznacznie wskazywali na konieczność rozebrania słodowni z zachowaniem nielicznych historycznych elementów. Jednak inne zdanie na ten temat ma wojewódzki Konserwator Zabytków, który wydał decyzję o wpisaniu obiektu do rejestru zabytków.

O tym, w jakim stanie jest budynek wojewódzki Konserwator Zabytków wie już od dłuższego czasu. Jednak dopiero ostatnio, z uwagi na naciski ze strony jednego ze stowarzyszeń, które mieni się tym, które chroni zabytki, wpisał obiekt do rejestru – tłumaczy Lesław Krokosz, zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski.
Odwołaliśmy się od decyzji pani konserwator – mówi burmistrz Mariola Szczęsna. - Niestety swoją decyzję podtrzymała, tak samo minister Gawin, no i znaleźliśmy się w sądzie. Jesteśmy zdania, że ten budynek stwarza duże zagrożenie. Oczywiście my jesteśmy jego właścicielem, ale nie można gminie narzucić zrobienia z niczego coś, kiedy my nie mamy na to środków. Na dzisiaj wiemy, że na zabezpieczenie potrzebna będzie duża kwota.

Wedle wstępnych szacunków mowa nawet o 6 mln zł, które by musiał wydać na zabezpieczenie byłej słodowni lokalny samorząd. Stąd burmistrz Mariola Szczęsna zdecydowała się zwołać nadzwyczajną sesję rady miejskiej.

Na sesji obecny był były kierownik jeleniogórskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków Wojciech Kapałczyński. Zapytaliśmy go, jaka jest faktyczna wartość historyczna tego obiektu.

Obiekt należy ze względu na tragiczny stan techniczny rozebrać do wysokości parteru, ponieważ tylko ta część posiada walory zabytkowe – powiedział.

Podobnego zdania są mieszkańcy Lwówka Śląskiego. Na ostatnią sesję zaproszone zostały osoby, które chcą zachować dawną słodownię: przedstawiciele lokalnego Stowarzyszenia „Monitoring Zabytków” oraz Barbara Nowak-Obelinda - wojewódzki konserwator zabytków. Niestety nie skorzystali z zaproszenia.

Twoja reakcja na artykuł?

2
13%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
3
20%
Smuci
2
13%
Złości
7
47%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 5-08-2019 12:07
Po co problemy Lwówka tu opisywać?W JG taki problem ma prawie każda ulica.
~Andre 5-08-2019 13:42
Cała JG z roku na rok popada w coraz większą ruinę, ale co począć jak ślepaki wybierają takie rządy.
~qwerty 5-08-2019 13:48
Lwówczanie nie mają już praktycznie żadnej historycznej zabudowy w obrębie murów obronnych. Wygląda na to, że nie zależy im na ratunku tego, co się zachowało.
~Zgrydek 5-08-2019 14:36
Ci urzędnicy to powinni zostać wywiezieni taczkami do gnojownicy i uczyć się pracy z łopatą od podstaw. Pytanie gdzie oni byli 10 lat temu gdy inne osoby chciały ratować ten obiekt, czekali specjalnie aż obiekt będzie w takim stanie jakim jest.
~cooo 5-08-2019 17:22
Nie ma "jeleniogórskiego" konserwatora zabytków. To jest delegatura WUOZ z Wrocławia. A zabytki wpisuje się do rejestru, żeby były lepiej chronione.
~z 5-08-2019 20:59
Zapewne zaraz spłonie.
~Obserwer 5-08-2019 21:48
A co z ruina po Kinie Turysta na rogu Ulicy Matejki i Piłsudskiego . To zakrawa o pomste potrzeba tragedii żeby zmusić właściciela do rozbiórki tego obiektu czy sam ma się zawalić i zabić kogoś przy okazji.
~Zzz 6-08-2019 8:48
do: ~Obserwer (21:48)
Czeka na kupca. W Internecie znaleźć moźna ogłoszenie sprzedarzy wraz z projetkem rewitalizacji budynku. Cena z kosmosu powoduje, że jest jak jest. Ceny sprzedarzy budynków handlowych i wynajmu powierzchni handlowych są wysokie, dlatego jest, jak jest.
~elaela 6-08-2019 9:15
cytat:" jednego ze stowarzyszeń, które mieni się tym, które chroni zabytki,". Jakaś w tym pogarda. Oczywiście najlepiej zburzyć, uprzątnąć, oddać komercyjnym firmom, postawią wam tam bank lub punkt telefonii komórkowej. Nie da się poszukać sponsorów w branży piwnej?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group