Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 7292
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prezydent: W przyszłym roku bilety MZK nie zdrożeją

Piątek, 4 października 2013, 7:45
Aktualizacja: 12:23
Autor: Angela
Jelenia Góra: Prezydent: W przyszłym roku bilety MZK nie zdrożeją
Fot. Angela
Taką deklarację złożył w ostatnich dniach prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła podczas oficjalnego podpisania umowy na zakup 12. nowych i czterech używanych autobusów marki MAN dla jeleniogórskiego MZK. To nie jedyna dobra wiadomość dla pasażerów. Od nowego roku mają zacząć funkcjonować bilety elektroniczne, a wraz nimi mogą pojawić się m.in. tańsze bilety na krótkie trasy przejazdu.

Bilety elektroniczne w Jeleniej Górze pojawią się w przyszłym roku od 1. września. Miejski Zakład Komunikacyjny na jego wdrożenie w formie karty bezstykowej (podobnej do karty bankomatowej) otrzymał 85-procentowe dofinansowanie z 5 mln 800 tys. zł (netto), stanowiących wartość tej inwestycji. System ma ułatwiać korzystanie z usług i skrócić czas obsługi pasażera. Bilety będzie można kupić w punktach obsługi pasażera, przez internet oraz w automatach stacjonarnych.

– Wprowadzając bilety elektroniczne przede wszystkim odejdziemy od sprzedaży okresowych biletów papierowych, które od września 2014 będą zawarte na karcie elektronicznej podobnej do karty bankomatowej – wyjaśnia Marek Woźniak, prezes MZK w Jeleniej Górze. – Bilet okresowy będzie można kupić przez internet i po zrobieniu przelewu aktywować go w każdym autobusie, w kasowniku czy automacie. Bilety te dostępne będą też w punkcie obsługi klienta. Dzięki temu uwolnimy się od kolejek, a pasażerów od comiesięcznych wypraw po kupno biletu – dodaje M. Woźniak.

Karty wydawane za kaucją (jej kwota nie została jeszcze określona) będą też dostępne dla pasażerów korzystających z biletów jednorazowych.

- Karty bezstykowe umożliwią również sprzedaż (ładowanie) i pobieranie opłat za przejazd na zasadzie elektronicznej portmonetki – wyjaśnia prezes MZK. - Osoby, które będą chciały korzystać z biletów jednorazowych dostaną taką kartę, doładują ją i przy wsiadaniu do autobusu przyłożą ją do czytnika, który pobierze odpowiednią kwotę. Użytkownik karty będzie mógł w każdej chwili sprawdzić za pomocą przeglądarki internetowej stan swojego konta na karcie – dodaje prezes.

Po wprowadzeniu biletu elektronicznego, kierowcy zaprzestaną sprzedaży biletów tradycyjnych. Pasażerowie za gotówkę lub płacąc kartą kupią je w automatach umieszczonych w autobusach oraz na sześciu przystankach.

System będzie pozwalał na zapisanie biletu elektronicznego na kartach wydawanych przez inne instytucje publiczne, np. na elektronicznych legitymacjach studenckich.

- Funkcjonowanie Systemu Biletu Elektronicznego pozwoli też na wprowadzenie szerszej gamy elastycznych taryf oraz dokładne śledzenie potoków pasażerskich co przełoży się z pewnością na optymalizację połączeń w komunikacji miejskiej – mówi prezes M. Woźniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
122
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group