Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7306
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prezes Związku Banków Polskich o wyzwaniach przyszłości

Poniedziałek, 18 stycznia 2016, 13:06
Aktualizacja: Wtorek, 19 stycznia 2016, 7:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Prezes Związku Banków Polskich o wyzwaniach przyszłości
Fot. Przemek Kaczałko
W miniony piątek (15.01) w auli Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Kochanowskiego w Jeleniej Górze, odbył się wykład otwarty, który poprowadził prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Gość uczelni wyższej mówił o „Polskiej bankowości wobec wyzwań przyszłości”.

Urodzony w Leśnej na Dolnym Śląsku, prezes ZBP mówił m.in., że banki w Polsce są największym płatnikiem podatku dochodowego ze wszystkich branż i jeżeli ktokolwiek mówi co innego, to się myli.

- Ponad 80 proc. wypracowywanego zysku przez banki w ciągu ostatnich 23 lat przeznaczane były na budowę funduszy własnych, które pozostają tu – służąc wyłącznie polskiej gospodarce – podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz apelując, aby nie wierzyć we wszystko co się mówi, tylko sprawdzać.

Gość UE poinformował ponadto, że udział kapitału krajowego w polskim sektorze bankowym wynosi obecnie 44,7 proc. i wzrósł od początku kryzysu w 2007 r. o 19 punktów procentowych. - Jak ktoś bajdurzy to odsyłać do danych GUS-u czy Komisji Nadzoru Bankowego, tam można to znaleźć – mówił K. Pietraszkiewicz.

Prezes Związku Banków Polskich uważa także, że myśląc o stabilności na przyszłość jednym z najważniejszych wyzwań są oszczędności długoterminowe, których w Polsce brakuje (obecnie stanowią one niewiele powyżej 4 procent). - Nauczyliśmy się likwidować niektóre banki w taki sposób, aby klienci nie tracili oszczędności – kontynuował, dodając, że obsługiwanych jest - nie 50 proc. obywateli jak na początku kryzysu - a ponad 80 proc. obywateli, którzy mogą mieć rachunek przy mniejszej liczbie pracowników i placówek, bo wiele operacji wykonuje się w domach. - Otrzymaliście państwo „klucze do banku” - mówił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Wykładowi prezesa Związku Banków Polskich przysłuchiwali się nie tylko studenci Uniwersytetu Ekonomicznego, ale również Politechniki Wrocławskiej, studenci nowego kierunku administracji na Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej oraz tegoroczni maturzyści z jeleniogórskich szkół średnich.

Spotkanie wpisuje się w serię spotkań z wybitnymi postaciami świata biznesu w ramach Cyklicznego Seminarium „Nowa Era Biznesu – Spotkania z Praktykami”, stanowiącego element realizacji projektu nagrodzonego w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepsze programy kształcenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group