Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 3165
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Premiera „sPróbuj Próby” już w niedzielę

Sobota, 9 maja 2015, 8:30
Aktualizacja: Niedziela, 10 maja 2015, 7:39
Autor: Mea
Jelenia Góra: Premiera „sPróbuj Próby” już w niedzielę
Fot. Mea, zdjęcia z próby
„sPróbuj Próby,… czyli prawdziwa bajka o sztuce reżyserii i Czerwonym Kapturku” to kolejny spektakl z cyklu edukacyjnego „Teatr od Kuchni, czyli 4 lekcje o teatrze”, w ramach którego powstają spektakle zdradzające tajniki teatru. Premiera odbędzie się już jutro (10.05) o godz. 16.00.

Spektakl familijny przeznaczony dla widzów od siedmiu lat, zabiera gdzieś, gdzie na co dzień nie można dotrzeć, czyli na najprawdziwszą próbę teatralną. Publiczność będzie świadkiem pracy reżysera i aktorów oraz zabawnych, niekiedy niełatwych sytuacji za kulisami. Widzowie wraz z Czerwonym Kapturkiem powędrują do chorej Babci, a każde dziecko wie, że dziewczynka ma do pokonania mroczny las, siedem górek i spotkanie z naprawdę złym Wilkiem. „sPróbuj Próby” to teatr od kuchni.

Sztuka wystawiana jest z myślą o małych widzach i tworzona jest przez młodych twórców. Scenariusz do spektaklu napisał Mateusz Tymura, reżyser z Białegostoku. – Chcemy zaznajomić dzieci ze sztuką teatru poprzez przystępną formę edukacyjną. Najważniejsza jest jednak fabuła, która polega na przygotowaniu spektaklu bajki „Czerwony Kapturek”. Aktorzy wcielają się w role: reżysera, aktorów oraz akustyka czy oświetleniowca i próbują stworzyć sztukę. Jest oczywiście Czerwony Kapturek, ale gra go aktorka, która miała grać Babcię, jest też Wilk – mówił Mateusz Tymura.

W Zdrojowym Teatrze Animacji nie mogło zabraknąć lalek. – Użyliśmy małych lalek m.in. wilka i dosyć prostą scenografię oraz technikę aktorstwa żywoplanową. Z nietypowych rozwiązań scenicznych wprowadziliśmy widzów nie tylko siedzących na scenie, ale skierowanych przodem do widowni, na której również będzie grana sztuka – dodał.

Reżyser jest absolwentem białostockiej Akademii Teatralnej, założycielem niezależnej grupy Teatr Latarnia (wyreżyserował m.in.: "Małą Pasję...", "Prostą Historię", "Solaris", "Merylin Mongoł"). W latach 2009 – 2012 współpracował z Teatrem Wierszalin. Przed studiami ukończył I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu. Jest współtwórcą inicjatywy Bojary Zostają Kulturalne. Współtworzył też Podwórkowy Dom Kultury, Tymczasowy Teatr w Chacie na Wygodzie oraz Wytwórni Pionierska Records. Inicjator akcji Ratujemy Białostocki Neon Żonkil. Wiceprezes Fundacji Przestrzeń. Laureat plebiscytu Gazety Wyborczej „Przystanek Młodzi” za działalność społeczno-kulturalną na Bojarach. Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego, trzykrotny stypendysta Prezydenta Białegostoku oraz stypendysta z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Scenografią zajęła się Sylwia Maciejewska, muzyką Suavas Lewy. W postać Kapturka wcieli się Lidia Lisowicz, Wilka zagra Radosław Biniek, a Babcię Jacek Maksimowicz. W spektaklu grają też inni pracownicy teatru oraz publiczność.

- Wcielam się w Reżysera i Babci, czyli muszę połączyć dwie role, co okazuje się nie takie proste. Poprzez zabawę wprowadzamy dzieci w niełatwe techniki pracy w teatrze – stwierdził Jacek Maksimowicz.

- Nie każdy może być świadkiem próby teatralnej, a tu zdradzamy tajniki teatru – dodał Radosław Biniek grający Wilka.

Kolejna, czwarta część cyklu będzie dotyczyć scenografii. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group