Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8881
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Premiera “Rewii ognia” Teatru Cinema na “Rozdrożu”

Poniedziałek, 13 października 2014, 8:49
Aktualizacja: Wtorek, 14 października 2014, 23:56
Autor: Manu
Jelenia Góra: Premiera “Rewii ognia” Teatru Cinema na “Rozdrożu”
Fot. Teatr Cinema
Dzisiaj (w poniedziałek, 13.10) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie, w ramach jubileuszowego X Festiwalu Muzyki Teatralnej, Teatr Cinema z Michałowic zaprezentuje fragment swojego najnowszego spektaklu “Rewia ognia” na podstawie scenariusza, w reżyserii i ze scenografią Zbigniewa Szumskiego. Premiera tego przedstawienia będzie miała miejsce 27 października w Warszawie podczas XXI Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji “Rozdroże”, których organizatorem jest Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

“Rewia ognia” operuje głównie ruchem i narracją wizualną. Ukazuje miłość dwojga młodych ludzi w kontekście Holocaustu. Spektakl inspirowany jest poetycką prozą Edmonda Jabèsa, żydowskiego poety i teozofa piszącego w języku francuskim. Urodzony w Kairze w 1912 r., do roku 1967 mieszkał w Aleksandrii, mieście, którego duchowy klimat przesycony żywą tradycją filozoficznych sporów, Kabały i myśli gnostyckiej pozostawił znaczący ślad w jego twórczości. Po fali zamieszek antysemickich w 1967 r. Jabès przeniósł się na stałe do Francji. Na jego dorobek poetycki składa się kilkanaście tomów. Za najważniejsze dzieło uważana jest siedmiotomowa Księga Pytań, która jest w równej mierze medytacją nad pismem jako aktem tworzenia, jak konfrontacją literatury z jej własną utopią.

Edmond Jabès jest przede wszystkim poetą poezji. Zadaje pytania samej istocie słowa. Pismo tworzy się, a zarazem samo się niszczy. Ryzykiem każdego słowa jest powrót do milczenia, z którego się rodzi. Podstawowe wątki rozważań poeta to istota judaizmu, odwieczna trwoga pisania, groza Holokaustu, lęk pustyni, refleksje o początku i końcu, wreszcie relacja pomiędzy słowem poetyckim a przesłaniem odczytywanym w tekstach świętych Ksiąg. W całym poetyckim dziele Jabèsa jest obecny obraz Biblii.

Autorem, reżyserem i scenografem “Rewii ognia” jest Zbigniew Szumski, uhonorowany medalem “Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2014), który dobrze odnajduje się w roli reżysera i scenografa oraz znakomicie czuje się w plakacie. Urodzony w Sopocie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale malarstwa i grafiki, reżyser i scenograf Teatru Cinema z Michałowic, przez wielu określany jest jako Mistrz skrótu i wolności skojarzeń. Podczas studiów brał udział w wielu konkursach graficznych i osiągnął pierwsze spektakularne sukcesy. Wraz z żoną Katarzyną otworzył w Gdańsku własną pracownię artystyczną. Tworząc scenografie na potrzeby różnych działań artystycznych na Wybrzeżu. W roku 1992 wraz z czteroosobową grupą aktorów z Teatru im. Norwida zawiązał grupę teatralną Stowarzyszenie Teatr Cinema.

Od początku swego istnienia Teatr Cinema realizuje spektakle autorskie, które mają być odpowiedzią na zunifikowaną i zmumifikowaną twórczość zwłaszcza w telewizji i kinie. Jest jednym z najbardziej oryginalnych i cenionych polskich teatrów poszukujących, nawiązujących do tradycji polskiej i europejskiej awangardy teatralnej (m.in. do twórczości Tadeusza Kantora). Teatr Cinema występował na wielu festiwalach m.in. w Niemczech, Szwajcarii oraz Izraelu.

W “Rewii ognia” występują: Małgorzata Walas–Antoniello, Izabela Terek–Jopkiewicz, Anna Krych, Tadeusz Rybicki oraz tancerz izraelskiego pochodzenia Irad Mazliah.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group