Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 7002
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Prehistoryczny lew w Jaskini Niedźwiedziej

Sobota, 2 stycznia 2016, 7:50
Aktualizacja: 7:54
Autor: WFOŚiGW
Region: Prehistoryczny lew w Jaskini Niedźwiedziej
Fot. Archiwum WFOŚiGW
W sudeckiej Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie można już podziwiać ponad dwumetrową figurę prehistorycznego lwa. To niecodzienny pomysł na edukację ekologiczną dla najmłodszych w geologicznym rezerwacie przyrody. Wsparcia finansowego na ten projekt udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Model zwierzęcia został umieszczony w Sali Lwa na namulisku przy ekspozycji poświęconej pracom paleontologicznym. Nad wiernością wykonania niezwykłej repliki czuwali naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Realistyczny model groźnego drapieżnika będzie przypomniał, że właśnie w tym miejscu niegdyś odnaleziono kompletną czaszkę lwa jaskiniowego, który zamieszkiwał jaskinię kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Znalezisko było unikatem w skali kraju.

- Jaskinia jest częścią geologicznego rezerwatu przyrody, w którym prawnej ochronie podlega bogata szata naciekowa, m.in. stalaktyty, misy martwicowe i draperie naciekowe a także znaleziska kostne zwierząt plejstoceńskich, takich jak niedźwiedź, lew, hiena czy wilk - mówi Aleksander Marek Skorupa.
Na terenie rezerwatu chronione są także zjawiska krasowe w skałach wapiennych oraz cenne gatunki roślin i zwierząt. Rezerwat porasta bór wysokogórski, w którym rosną m.in. świerki, jodły, buki i modrzewie. Można w nim spotkać chronione gatunki roślin, m.in.: tojad sudecki czy kukułkę Fuchsa. W okolicznych lasach znajdują schronienie m.in. bociany czarne, głuszce i puchacze. W jaskini zimują liczne gatunki nietoperzy.

Figura prehistorycznego mieszkańca jaskini nie jest jedyną niespodzianką, którą przygotowała spółka zarządzająca jaskinią. Młodzi grotołazi będą mogli wypróbować tu swoje umiejętności w modelu jaskiniowej szczeliny, która została umieszczona w holu przy wejściu do podziemnych sal. Kilkumetrowy model fragmentu korytarza jaskini ma w najwęższym miejscu ok. 30 cm szerokości. Dzieci i młodzież, bawiąc się będą poznawać tajniki podziemnych korytarzy, z którymi zmagają się speleolodzy przy eksploracji i badaniu jaskini. Całkowity koszt zadania „Przygoda ze speleologią i paleontologią, czyli poznawanie jaskiń dla najmłodszych” to ponad 56 tyś. zł. WFOŚiGW we Wrocławiu udzielił na to zadanie dotacji o wartości ponad 16 tys. zł. Beneficjentem jest Stroński Park Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia” sp. z o.o.

- To nie pierwszy projekt w Kletnie, który wspiera finansowo WFOŚiGW we Wrocławiu. Fundusz dotował już urządzenie Centrum Edukacji Przyrodniczej w budynku, w którym mieści się wejście do jaskini. Powstała tam nowoczesna, barwna ekspozycja z rekonstrukcją szkieletu niedźwiedzia jaskiniowego, gablotami z cennymi minerałami oraz wykopaliskami paleontologicznymi - przypomina Aleksander Marek Skorupa. Uwagę turystów przyciąga także kolekcja oryginalnych czaszek niedźwiedzi. Przed zwiedzaniem tajemniczych korytarzy można odbyć również wirtualne wycieczki w czasie i przestrzeni. Na monitorach wyświetlana jest multimedialna prezentacja o historii odkrycia i badań tego miejsca, a także o sekretach życia prehistorycznych zwierząt oraz pięknie barwnych form naciekowych, w które obfituje wnętrze jaskini. Widz wybiera interesujące go tematy za pomocą panelu dotykowego. Tutaj także można podziwiać realistyczne modele zwierząt: niedźwiedzia, lwa a także hieny. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie została odkryta w 1966 roku.

Rezerwat przyrody, na terenie którego jest położona jaskinia został utworzony w 1977 r. Od 1983 roku jest możliwe zwiedzanie jaskini. Co roku odwiedza ją ponad 75 tys. tysięcy turystów. Z uwagi na ochronę specyficznego mikroklimatu, podziemne korytarze i sale w ciągu roku są udostępniane z przerwami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group