Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5996
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prawa dziecka i człowieka pod lupą gimnazjalistów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 19 marca 2009, 14:44
Aktualizacja: Piątek, 20 marca 2009, 8:41
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Znajomości konwencji o prawach dziecka i ochronie praw człowieka poświęcony był dzisiejszy test w Młodzieżowym Domu Kultury Jelonek w Jeleniej Górze. Gimnazjaliści musieli napisać niełatwy test i odpowiedzieć na pytania ustnie. Wygrali uczniowie ZSO nr 1 im. Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Wprawdzie żyjemy w kraju demokratycznym, który podporządkowuje się wszystkim konwencjom i teoretycznie szanuje prawa człowieka, w tym prawa dziecka, często zdarza się jednak, że są one łamane. Czy to przez rodziców lub opiekunów, którzy stosują nieproporcjonalną do przewinień dzieci przemoc fizyczną, czy to przez niektórych pedagogów, którzy znęcają się nad uczniami psychicznie. Jest to jednak wciąż temat tabu i sami zainteresowani wypowiadają się w tym kontekście niechętnie.

Dorośli opiekunowie podkreślają, że to oni mają prawo do kształtowania dziecięcej psychiki i charakteru różnymi metodami. Zaś pedagodzy twierdzą, że muszą od swoich uczniów wymagać. Czy prawa najmłodszych są łamane rzeczywiście? Dociec nie sposób, bo kontrowersyjne sprawy najczęściej pozostają w kamiennym kręgu zainteresowanych.

Warto jednak te prawa znać, o czym przekonywała dziś Danuta Sitek, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury Jelonek, który zaprosił młodzież z gimnazjów na nietypowy konkurs. – Realizujemy w ten sposób cele, jakie wytycza nam ministerstwo edukacji i kuratorium – tłumaczy D. Sitek. Placówka przygotowała dla uczniów 14 testowych pytań. Gimnazjaliści musieli, między innymi, znać datę przyjęcia konwencji praw dziecka, wiedzieć, czy konwencja dopuszcza stosowanie kar cielesnych i określić, czy – w jej rozumieniu – jest dopuszczalna kara śmierci.

Po teście pisemnym odbył się etap ustny. Uczniowie odpowiadali na wylosowane pytania zespołowo. Dyplom otrzymał każdy uczestnik, a laureaci – dodatkowo dostali nagrody i szóstki w szkole.

Wyniki konkursu
I miejsce - Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 Jelenia Góra
/ 65 punktów / zespół w składzie: Justyna Szpecht, Adrian Adamczyk, Jakub Kopaniecki, Magdalena Szmajda, Mateusz Sobieszczuk

II miejsce - Gimnazjum nr 1 Jelenia Góra / 62 punkty /
zespół w składzie: Paweł Bigus, Mirosz Komsta, Michał Surynt, Norbert Musiał, Michał Szlachetka

III miejsce - Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze / 61 punktów /
zespół w składzie: Zuzanna Kuleszewicz, Szymon Adamczyk, Laura Frenczko, Daria Aleksandrowicz, Małgorzata Płoszczyca

V miejsce - Gimnazjum nr 3 Jelenia Góra / 52 punkty /
zespół w składzie: Katarzyna Wójtowicz, Ireneusz Keller, Małgorzata Wasik, Daria Dymerska, Paulina Szwed

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~nauczyciel 19-03-2009 15:24
A kiedy "pod lupą" znajdą się uczniowskie obowiązki ? Nie neguję sensowności działań Pani Dyrektor, którą cenię wysoko, ale dzisiaj słyszymy tylko o prawach. Wraz prawami wzrastać powinna odpowiedzialność.
~kopek_94 19-03-2009 17:34
Mały błąd- Mirosz Komsta powinien być w ZSO nr. 1
~Meg 19-03-2009 18:49
ostatnio w polskich gimnazjach uczniowie tylko pokazują jakie mają prawa i jakich praw nie mają nauczyciele, to juz przechodzi ludzkie pojęcie, jakby tak choc raz w życiu dostali porządny wpierdziel to od razu wiedzieliby jak maja sie zachowywać. ...a swoją droga to kto zajął IV miejsce?
~al 19-03-2009 19:26
a może pod lupę dzieci Andrzeja K oskarżonego o gwałt na 14 latce , biedne dziewczynki nadal zaniedbane i nikt nie chce im pomóc
kwakwa 19-03-2009 19:31
komuś się tu pomyliło demokrację ateńską z demokracją szlachecką...
Platix 19-03-2009 22:23
zgadzam się z ,,nauczyciel' ;] Swoją drogą... Pani ze zdjęcia nr 6 chyba przykuła uwagę fotografa :D w sumie.. niczego sobie dziewcze :D
~ 20-03-2009 9:09
Jak my chodzilismy do szkoły, to nikomu nie przyszło nawet do głowy pyskować do nauczyciela, albo robić takie cyrki jak teraz... szkoła i nauczyciel wzbudzały szacunek albo choćby strach... normalką było dostać po łapach drewnianą linijką np. Teraz ,,gimnazjaliści,, niczego się nie boją, bo mają ,,swoje prawa,, i nauczyciel ,,może im skoczyć,, oby tak dalej...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group