Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 6018
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Prawa dziecka i człowieka pod lupą gimnazjalistów

Czwartek, 19 marca 2009, 14:44
Aktualizacja: Piątek, 20 marca 2009, 8:41
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Prawa dziecka i człowieka pod lupą gimnazjalistów
Fot. TEJO
Znajomości konwencji o prawach dziecka i ochronie praw człowieka poświęcony był dzisiejszy test w Młodzieżowym Domu Kultury Jelonek w Jeleniej Górze. Gimnazjaliści musieli napisać niełatwy test i odpowiedzieć na pytania ustnie. Wygrali uczniowie ZSO nr 1 im. Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Wprawdzie żyjemy w kraju demokratycznym, który podporządkowuje się wszystkim konwencjom i teoretycznie szanuje prawa człowieka, w tym prawa dziecka, często zdarza się jednak, że są one łamane. Czy to przez rodziców lub opiekunów, którzy stosują nieproporcjonalną do przewinień dzieci przemoc fizyczną, czy to przez niektórych pedagogów, którzy znęcają się nad uczniami psychicznie. Jest to jednak wciąż temat tabu i sami zainteresowani wypowiadają się w tym kontekście niechętnie.

Dorośli opiekunowie podkreślają, że to oni mają prawo do kształtowania dziecięcej psychiki i charakteru różnymi metodami. Zaś pedagodzy twierdzą, że muszą od swoich uczniów wymagać. Czy prawa najmłodszych są łamane rzeczywiście? Dociec nie sposób, bo kontrowersyjne sprawy najczęściej pozostają w kamiennym kręgu zainteresowanych.

Warto jednak te prawa znać, o czym przekonywała dziś Danuta Sitek, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury Jelonek, który zaprosił młodzież z gimnazjów na nietypowy konkurs. – Realizujemy w ten sposób cele, jakie wytycza nam ministerstwo edukacji i kuratorium – tłumaczy D. Sitek. Placówka przygotowała dla uczniów 14 testowych pytań. Gimnazjaliści musieli, między innymi, znać datę przyjęcia konwencji praw dziecka, wiedzieć, czy konwencja dopuszcza stosowanie kar cielesnych i określić, czy – w jej rozumieniu – jest dopuszczalna kara śmierci.

Po teście pisemnym odbył się etap ustny. Uczniowie odpowiadali na wylosowane pytania zespołowo. Dyplom otrzymał każdy uczestnik, a laureaci – dodatkowo dostali nagrody i szóstki w szkole.

Wyniki konkursu
I miejsce - Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 Jelenia Góra
/ 65 punktów / zespół w składzie: Justyna Szpecht, Adrian Adamczyk, Jakub Kopaniecki, Magdalena Szmajda, Mateusz Sobieszczuk

II miejsce - Gimnazjum nr 1 Jelenia Góra / 62 punkty /
zespół w składzie: Paweł Bigus, Mirosz Komsta, Michał Surynt, Norbert Musiał, Michał Szlachetka

III miejsce - Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze / 61 punktów /
zespół w składzie: Zuzanna Kuleszewicz, Szymon Adamczyk, Laura Frenczko, Daria Aleksandrowicz, Małgorzata Płoszczyca

V miejsce - Gimnazjum nr 3 Jelenia Góra / 52 punkty /
zespół w składzie: Katarzyna Wójtowicz, Ireneusz Keller, Małgorzata Wasik, Daria Dymerska, Paulina Szwed

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group