Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10287
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prąd gaz czy rozsądek – powrót do tematu

Poniedziałek, 7 lutego 2022, 5:57
Autor: KSON
Jelenia Góra: Prąd gaz czy rozsądek – powrót do tematu
Fot. Archiwum
Z częściowym udziałem internautów na komunikatorze ZOOM i zgromadzonymi fizycznie w różnych miejscach seniorami Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zorganizował spotkanie o wydarzeniu, jakie miało miejsce 25 stycznia w wieżowcu przy ul. Działkowicza 2 w Jeleniej Górze.

Przypomnijmy. Po tym wydarzeniu na klatkach schodowych głównie wspólnot mieszkaniowych w Jeleniej Górze, ale nie tylko, ukazały się ogłoszenia zapowiadające możliwość zastąpienia gazu w gospodarstwach domowych przez energię elektryczną.

Podczas spotkania po stronie merytorycznej wystąpili przedstawiciele straży pożarnej, specjalista z branży elektrycznej oraz prezes JSM Mirosław Garbowski. Strażacy mówili o powodach pożaru na Działkowicza, w których pewnie zawiedli ludzie. Brak odpowiednich zabezpieczeń zdaje się być tą przyczyną, ale wyjaśni to prowadzone postępowanie.

Bezpieczeństwo pożarowe budynków to sprawna instalacja, zarówno ta gazowa jak i elektryczna oraz konieczność wykonywania określonych przeglądów technicznych. Strażacy przestrzegają przed “samowolą” instalacyjną energii elektrycznej, bo to ona źle wykonana jest najczęściej zarzewiem ognia. Specjalista z zakresu instalacji elektrycznych radził, aby nie podejmować pochopnych decyzji “spod dużego palca”. Wymiana instalacji elektrycznej wewnątrz naszych mieszkań, to sprawa lokatora, o ile mieści się ona w przedziale przewidzianej ilości prądu. Reszta to części wspólne budynku, które podporządkowane są obowiązkom zarządców wspólnot.

Okresowe przeglądy instalacji elektrycznej to obowiązek zarządców, który jest respektowany w dużych budynkach mieszkalnych. Przebudowa instalacji elektrycznych w mieszkaniach nie jest rzeczą tanią ani prostą, więc jeżeli po okresowych przeglądach ta instalacja zdaje egzamin, to nie ma powodu do nerwowych ruchów.

Pamiętajmy o tym - mówił elektryk pan Wojciech - że w większości budynków piekarniki kuchenek gazowych są już elektryczne, a gaz używa się tylko do gotowania posiłków, co w znaczny sposób zmniejsza ceny zużycia coraz droższego gazu.

Prezes JSM Mirosław Garbowski jako praktyk w zarządzaniu nieruchomościami, potwierdził uwagi strażaków i energetyka.

Co roku w wymaganych okresach przeprowadzamy badanie instalacji elektrycznej, szczelności instalacji gazowej, a także drożność przewodów instalacyjnych – mówił prezes JSM. - Usterki usuwa się na bieżąco i można powiedzieć, że nie ma powodów do drastycznych decyzji “tu i teraz”. Jeżeli można utrzymać w naszych mieszkaniach prąd i gaz, to będziemy spokojniejsi, że nie zostaniemy bez szklanki ciepłej herbaty, gdy zabraknie prądu. Pozostaje oczywiście sprawa ekonomii, czyli rachunków za zużycie i energii elektrycznej i gazu. We wszystkich zasobach mieszkaniowych JSM zlikwidowaliśmy podgrzewacze wody (junkers), przeto największy pochłaniacz gazu jest już wyeliminowany. Radzę, aby odczekać jeszcze do półrocza obserwując ceny poszczególnych nośników i wtedy w porozumieniu z fachowcami podejmować właściwe decyzję.
W KSON będziemy się z państwem kontaktować, przekazując najświeższe informacje w tej sprawie. Wielu naszych członków i podopiecznych sygnalizowało, że w rachunkach za energię elektryczną a zwłaszcza za drogi gaz nie tyle przerażają wartości zużytej energii gazowej lub elektrycznej, ile wszelkie pośrednie opłaty przesyłowe i koszty dostawy, często zdaniem odbiorców absolutnie niezrozumiałe. Niestety w spotkaniu nie wziął udziału nikt z “gazowników”, ale zadbamy o to wkrótce - mówi prezes KSON-u Stanisław Schubert.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
439
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group