Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8347
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prąd, gaz, czy rozsądek?

Piątek, 28 stycznia 2022, 6:13
Autor: Agata Deja/KSON
Jelenia Góra: Prąd, gaz, czy rozsądek?
Fot. Archiwum Jelonki.com/fot. OSP Jelenia Góra
Wzrost cen gazu we wspólnotach mieszkaniowych zrodził pomysł likwidacji instalacji gazowej. W to miejsce zainstalowano specjalnie zakupione kuchenki elektryczne, prawdopodobnie zapominając, że w 30- letnich blokowiskach jest stara, niefunkcjonalna, aluminiowa instalacja elektryczna. Na pożar w jednym z jeleniogórskich wieżowców nie trzeba było długo czekać.

Lokatorzy ul. Działkowicza na długo pozbawieni zostali ciepła, wody, windy i oczywiście prądu, nie mówiąc o traumie porannego pożaru, zadymienia i ewakuacji głównie starszych i niepełnosprawnych ludzi.

Fachowcy branży energetycznej sygnalizują szereg karygodnych przykładów lekceważenia prawa energetycznego, przez samowolne zmiany i przebudowy instalacji. Takich przykładów jest mrowie. Przestrzegają przed bezmyślnymi działaniami właścicieli domów i zarządców szczególnie wspólnot mieszkaniowych. Zwracają uwagę na to, że w większości mieszkań nie ma już gazochłonnych “junkersów” a gaz używa się jedynie do gotowania.

Oznacza to relatywnie niewielkie obciążenia z tego tytułu w domowych budżetach. Odczekajmy zatem do drugiego i trzeciego rachunku, i wtedy zdecydujemy co dalej.

Koszt nowej instalacji elektrycznej jest poważny o rujnacji ścian nie mówiąc - podkreślają fachowcy. Ceny prądu też - póki co nie są stabilne - a gdy się doda, że lepiej mieć dwa odrębne źródła energii niż jeden, to rozwaga jest uzasadniona. Mało prawdziwe są ogłoszenia w blokowiskach nakłaniające mieszkańców do szybkich, głupich, przedwczesnych decyzji.

W najbliższy wtorek (1.02) o godzinie 12.00 ten “palący” temat będzie przedmiotem kolejnych warsztatów organizowanych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych na platformie “ZOOM” z udziałem przedstawicieli straży pożarnej, fachowców branży elektrycznej i gazowej a także prezesa JSM Mirosława Garbowskiego.

Kto chciałby wziąć udział w tej debacie, proszony jest o kontakt mailowy na adres biuro@kson.pl najpóźniej do poniedziałku (31.01), do godz. 12.00. Decyduje kolejność zgłoszeń, gdyż liczba połączeń jest ograniczona. Posłuchajmy, zastanówmy się, wyciągnijmy wnioski i dopiero wtedy decydujmy.

Twoja reakcja na artykuł?

3
6%
Cieszy
5
10%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
10%
Złości
37
74%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
196
Nigdy
22%
Rzadko
41%
Czasami
23%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group