Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 6233
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Pracuj krócej – rób więcej i lepiej

Środa, 1 sierpnia 2018, 10:11
Aktualizacja: Piątek, 17 sierpnia 2018, 9:09
Autor: TS
Polska: Pracuj krócej – rób więcej i lepiej
Fot. TS
Jak zwiększyć efektywność w pracy równocześnie dbając o zdrowie? Rozwiązanie jest niemalże banalnie proste – zmiana pozycji przy pracy z siedzącej na stojącą.

O szkodliwości pracy na siedząco i jej często naprawdę poważnych konsekwencjach nie trzeba się rozpisywać. Wystarczy wymienić kilka z nich, np. zwyrodnienie kręgosłupa, hemoroidy, otyłość, cellulit, żylaki, czy zaburzenia przepływu krwi. Wszystkie są uciążliwe i często związane z bólem, a co więcej mogą prowadzić do chorób przewlekłych takich jak np. cukrzyca.

- Ciekawostka: Kiedy siedzimy wspierając plecy o oparcie krzesła, na dolny odcinek kręgosłupa wywierany jest nacisk ok. 150 kg. W sytuacji kiedy nadmiernie się pochylamy do przodu lub garbimy wzrasta on nawet do 270 kg. Wyobraź sobie, że musisz pracować z pięcioma 50 kg workami ziemniaków na plecach ... na jakim poziomie będzie twoja koncentracja czy efektywność przy takim obciążeniu dla organizmu?

Liczne badania potwierdzają, iż praca na stojąco korzystnie wpływa na nasz organizm, m.in. aktywizuje nasze mięśnie, częściowo zmniejszając obciążenie kręgosłupa. Poprawia się również krążenie krwi, dzięki czemu mózg jest bardziej dotleniony, a co za tym idzie jesteśmy bardziej skoncentrowani, produktywni, a nawet kreatywni. Ma to bezpośredni wpływ na zwiększenie naszej efektywności.

W krótszym czasie osiągamy lepsze wyniki. Warto w tym miejscu wspomnieć, że lepsze krążenie to również mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

- Ciekawostka: Naukowcy z Uniwersytetu w Chester obliczyli, że człowiek pracujący na stojąco spala
o 0,7 kalorii więcej na minutę niż osoba, która swoje zadania wykonuje w pozycji siedzącej. Dla osoby ważącej 75 kilogramów oznacza roczne zużycie kalorii równe temu potrzebnemu do przebiegnięcia
6 maratonów!

Mając świadomość konsekwencji pracy na siedząco oraz zalet, które wynikają ze zmiennej pozycji ciała w pracy, firmy coraz częściej wybierają biurka z regulacją wysokości. Są one nie tylko funkcjonalne i łatwe w obsłudze (regulacja wysokości odbywa się jednym przyciskiem), ale wymuszając zmienną pozycję pracy mają wpływ na utratę tkanki tłuszczowej i poprawę krążenia. Ponadto odciążają plecy oraz zwiększają pojemność płuc (stojąc możemy głębiej oddychać), dzięki czemu nasz głos jest zauważalnie wyraźniejszy - ma to duże znaczenie zwłaszcza przy telemarketingu.

Sukcesywnie zwiększa się ilość firm, które zauważają wyraźny związek między pozycją pracy
a efektywnością pracowników. Wprowadzenie zmiennej pozycji pracy oraz zmiana aranżacji wystroju biura, tak, aby wymusić podejście do szafki czy drukarki wydaje się być najprostszym, a zarazem najbardziej skutecznym rozwiązaniem.

Zapewniając pracownikom tego typu rozwiązania firmy zyskują na ich efektywności oraz mniejszej absencji w pracy. Badania wyraźnie pokazują, iż prawidłowa higiena pracy przy biurku to nie tylko:
- ergonomiczne krzesło, czy fotel, który odpowiednio dobrany może mieć wpływ na poprawę krążenia krwi,
- prawidłowo ustawiony monitor z zachowaniem odpowiednich wysokości oraz odległości
- właściwe ustawienie źródła światła,
- czy ergonomiczna mata stymulująca stopy oraz odciążająca resztę ciała,
to również, a nawet przede wszystkim zmienna pozycja w trakcie wykonywania pracy.

- Ciekawostka: Rewolucyjny pomysł spotkań na stojąco wprowadził amerykański sekretarz obrony. Eliminując zwyczajowe "popijanie kawki, rozsiadanie się i zbędne pogaduchy" w prosty sposób zwiększył dynamikę narad oraz ich efektywność. To zaskakujące w swej prostocie rozwiązanie niemalże błyskawicznie zaczęto wykorzystywać w firmach nastawionych na sukces.

Chcesz zachować zdrowie i zwiększyć pomysłowość oraz produktywność w pracy? Obejrzyj film - to tylko niecałe dwie minuty. Czy takie rozwiązanie może wpłynąć na efektywność w twojej firmie?

Masz pytania? Zadzwoń +48-22-862-38-76 (pn-pt 8:00-16:30) lub wejdź na stronę https://www.ajprodukty.pl - dowiedz się więcej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group