Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 10581
Zalogowanych: 56
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pracownia Codzienności – sposób na problemy

Sobota, 24 sierpnia 2013, 7:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 10:12
Autor: Mea
Jelenia Góra: Pracownia Codzienności – sposób na problemy
Fot. Mea
– Chodzi o oderwanie się od problemów życiowych i „zasmakowanie” w pracach artystycznych – tak o otwartej wczoraj (23.08.) Pracowni Codzienności mówiła Alina Boreta z Fundacji S.O.S. Codzienność, która wraz ze Spółdzielnią Socjalną Patron utworzyła miejsce dla kobiet zagrożonych wykluczeniem. Obiekt znajduje się przy ul. Wolności 41.

- Recykling i rękodzieło są coraz bardziej modne w naszym kraju, dlatego postanowiliśmy razem z Fundacją S.O.S. Codzienność otworzyć tę pracownię. Wszystko oparte jest na społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli pracy z ludźmi narażonymi na wykluczenie lub już wykluczonych społecznie. Dla kobiet m.in., które pozostają w naszych pokojach interwencji kryzysowej to jest duża szansa. Panie nie posiadają świadczeń, a mają małe dzieci, w takiej sytuacji nie mogą znaleźć pracy. My chcemy im w tym pomóc. Dlatego już jedna z tych pań zostanie zatrudniona na umowę o pracę właśnie w Pracowni Codzienność. Planujemy zatrudnić więcej kobiet, a dla pozostałych chętnych prowadzone będą warsztaty. Wykonane przedmioty będzie można tu kupić – podkreślał Konrad Sikora, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Patron.

Podstawowym materiałem, z którego uczestniczki pracowni będą tworzyć piękne rzeczy to len. – Koleżanka pokazała mi jakie ciekawe przedmioty można stworzyć z lnianej tkaniny, a wcześniej pracowałam już dwanaście lat w tkalni, postanowiłam więc wyrabiać przedmioty użytkowe i ozdobne – mówiła Sonia Wierzbicka z Pracowni Codzienność.

Twórcy pracowni planują stworzenie modnego produktu lokalnego, który będzie charakteryzował nasz region. – Większość prezentowanych tu produktów została wykonana przez podopiecznych S.O.S. Codzienność. Stawiamy głównie na rzeczy z lnu. Z tej regionalnej rośliny produkujemy bransoletki, naszyjniki, broszki, które można kupić już od 7 zł, ponadto: szale, poduszki, torebki, woreczki na chleb, pokrowce na okulary czy telefony komórkowe. Ponadto robimy biżuterię drewnianą np. kolczyki oraz z gliny - np. wisiorki – mówiła Alina Boreta.

Goście uczestniczący w otwarciu pracowni byli zachwyceni ozdobami wykonanymi z naturalnych materiałów oraz recyklingu. Zwracano uwagę na oryginalne lniane torby z krawatami. – Bardzo podobają mi się te ekologiczne produkty, które obecnie są na czasie. Kupiłam córce drewniane kolczyki w kształcie motyli. Ciekawe też są czarno-białe szale z lnu – powiedziała Alicja Szklarska, wiceprzewodnicząca Rady Cieplic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
454
Tak, często
15%
Czasami
46%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
27%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group