Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 6123
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pracownia Codzienności – sposób na problemy

Sobota, 24 sierpnia 2013, 7:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 10:12
Autor: Mea
Jelenia Góra: Pracownia Codzienności – sposób na problemy
Fot. Mea
– Chodzi o oderwanie się od problemów życiowych i „zasmakowanie” w pracach artystycznych – tak o otwartej wczoraj (23.08.) Pracowni Codzienności mówiła Alina Boreta z Fundacji S.O.S. Codzienność, która wraz ze Spółdzielnią Socjalną Patron utworzyła miejsce dla kobiet zagrożonych wykluczeniem. Obiekt znajduje się przy ul. Wolności 41.

- Recykling i rękodzieło są coraz bardziej modne w naszym kraju, dlatego postanowiliśmy razem z Fundacją S.O.S. Codzienność otworzyć tę pracownię. Wszystko oparte jest na społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli pracy z ludźmi narażonymi na wykluczenie lub już wykluczonych społecznie. Dla kobiet m.in., które pozostają w naszych pokojach interwencji kryzysowej to jest duża szansa. Panie nie posiadają świadczeń, a mają małe dzieci, w takiej sytuacji nie mogą znaleźć pracy. My chcemy im w tym pomóc. Dlatego już jedna z tych pań zostanie zatrudniona na umowę o pracę właśnie w Pracowni Codzienność. Planujemy zatrudnić więcej kobiet, a dla pozostałych chętnych prowadzone będą warsztaty. Wykonane przedmioty będzie można tu kupić – podkreślał Konrad Sikora, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Patron.

Podstawowym materiałem, z którego uczestniczki pracowni będą tworzyć piękne rzeczy to len. – Koleżanka pokazała mi jakie ciekawe przedmioty można stworzyć z lnianej tkaniny, a wcześniej pracowałam już dwanaście lat w tkalni, postanowiłam więc wyrabiać przedmioty użytkowe i ozdobne – mówiła Sonia Wierzbicka z Pracowni Codzienność.

Twórcy pracowni planują stworzenie modnego produktu lokalnego, który będzie charakteryzował nasz region. – Większość prezentowanych tu produktów została wykonana przez podopiecznych S.O.S. Codzienność. Stawiamy głównie na rzeczy z lnu. Z tej regionalnej rośliny produkujemy bransoletki, naszyjniki, broszki, które można kupić już od 7 zł, ponadto: szale, poduszki, torebki, woreczki na chleb, pokrowce na okulary czy telefony komórkowe. Ponadto robimy biżuterię drewnianą np. kolczyki oraz z gliny - np. wisiorki – mówiła Alina Boreta.

Goście uczestniczący w otwarciu pracowni byli zachwyceni ozdobami wykonanymi z naturalnych materiałów oraz recyklingu. Zwracano uwagę na oryginalne lniane torby z krawatami. – Bardzo podobają mi się te ekologiczne produkty, które obecnie są na czasie. Kupiłam córce drewniane kolczyki w kształcie motyli. Ciekawe też są czarno-białe szale z lnu – powiedziała Alicja Szklarska, wiceprzewodnicząca Rady Cieplic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group