Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 8125
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pożary sadzy w kominach wciąż plagą regionu

Poniedziałek, 1 lutego 2016, 8:01
Aktualizacja: 12:47
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek/SM
Region: Pożary sadzy w kominach wciąż plagą regionu
Fot. Archiwum SM
Do 53 pożarów sadzy w kominach wyjeżdżali w tym okresie grzewczym (od 1 października 2015 roku) jeleniogórscy strażacy. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w sobotę (30.01) przy ul. Francuskiej w Jeleniej Górze.

W sobotę dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie o bardzo dużym zadymieniu i podejrzeniu spalania odpadów w budynku przy ulicy Francuskiej. - Patrol sprawdził, czym właścicielka budynku pali w piecu. Okazało się, że spalany jest węgiel i drewno. Kobieta powiedziała jednak, że z pieca wydobywają się bardzo duże ilości dymu – informuje Artur Wilimek, rzecznik SM w Jeleniej Górze. Strażnicy powiadomili o tym straż pożarną. Przybyli na miejsce strażacy stwierdzili zapłon sadzy w kominie i przystąpili do akcji gaśniczej.

Pożary sadzy w kominach, to plaga w naszym regionie.

- W okresie grzewczym w minionym roku odnotowaliśmy 63 pożary sadzy w kominach, w 2013/2014 – 75 pożarów, a w 2012/2013 – 82, więc co prawda widać tendencję spadkową, ale wciąż liczba tych zdarzeń jest duża – mówi st. kpt. Andrzej Ciosk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Kominiarze i strażacy przypominają, że przewody dymowe powinny być sprawdzane co najmniej cztery razy w roku, przewody spalinowe dwa razy, a wentylacyjne co najmniej raz w roku.

- Może się wydawać, że jeśli nie sprawdzimy komina w tym roku, możemy zrobić to w przyszłym - mówi jeden z kominiarzy. - Czasami niestety nie ma już czego sprawdzać w roku następnym, bo budynek zapalił się od sadzy i spłonął. Takich sytuacji znam wiele. Nie warto więc ryzykować - dodaje kominiarz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group