Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 6678
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Powiat wygrywa spór ws. drogi na Okraj

Sobota, 6 stycznia 2018, 8:04
Aktualizacja: Niedziela, 7 stycznia 2018, 5:49
Autor: WAC
Powiat: Powiat wygrywa spór ws. drogi na Okraj
Fot. WAC
Powiat Jeleniogórski odniósł sukces w sporze z Sejmikiem Wojewódzkim dotyczącym własności około sześciokilometrowego odcinka drogi dojazdowej do Przełęczy Okraj.

Jak poinformowała starosta Anna Konieczyńska - Naczelny Sąd Administracyjny na rozprawie 5 stycznia oddalił skargę kasacyjną na wyrok sądu niższej instancji, który uchylał jego uchwałę, na mocy której przekazano starostwu jeleniogórskiemu drogę na Przełęcz Okraj.

Orzeczenie NSA jest finałem toczącego się od wiosny 2016 roku sporu pomiędzy Powiatem Jeleniogórskim, a Semikiem Wojewódzkim, kto powinien być właścicielem i tym samym ponosić znaczące koszty utrzymania sześciokilometrowego odcinka drogi dojazdowej do Przełęczy Okraj.

Droga ta przez wiele lat należała do województwa, które jednak przekazało ją powiatowi jeleniogórskiemu wiosną 2016 roku. Ten ostatni uznając, że cała procedura odbyła się z naruszeniem prawa zaskarżył decyzję sejmiku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten w orzeczeniu wydanym we wrześniu 2016 roku uznał racje powiatu. Wyrok WSA jednak nie był prawomocny i samorząd województwa odwołał się od niego do sądu wyższej instancji.

- Przez cały czas konsekwentnie twierdzimy, że droga na Okraj nie spełnia kryteriów określonych w Ustawie o drogach publicznych, aby uznać ją za powiatową – mówi starosta jeleniogórska Anna Konieczyńska. - Prawo stanowi, że droga powiatowa jest połączeniem miast będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą, zaś trakt na Okraj jest tylko dojazdówką do granicy państwa. Dodatkowo dzieli ją kilkanaście kilometrów od jakiejkolwiek drogi, której jesteśmy zarządcą – twierdzi A. Konieczyńska.

Decyzja NSA oznacza, że po jej uprawomocnieniu sporna droga przejdzie ponownie pod zarząd województwa. Jest też podstawą do wystąpienia przez powiat do Sejmiku Województwa o zwrot kosztów jakie poniósł na utrzymanie drogi (w tym odśnieżanie) od momentu jej przejęcia.

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
371
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group