Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 2512
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Powiat jeleniogórski w Bambergu

Niedziela, 19 czerwca 2016, 8:05
Aktualizacja: 8:07
Autor: ts
Powiat: Powiat jeleniogórski w Bambergu
Fot. Archiwum Starostwa
Na zaproszenie Starosty Bambergu w dniach 10–12.06 miała miejsce wizyta oficjalnej delegacji Powiatu Jeleniogórskiego w partnerskim Powiecie Bamberg.

Celem wizyty delegacji naszego powiatu z udziałem starosty jeleniogórskiego Anny Konieczyńskiej, wójta Gminy Mysłakowice oraz grupy folklorystycznej „Karkonosze” były obchody jubileuszu 25-lecia podpisania „Traktatu dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec, który to przypada na rok 2016.

Jubileusz podpisania Traktatu oraz krótkie podsumowanie współpracy Polski i Niemiec w ostatnich 25 latach, a także partnerstwa ich w ramach Unii Europejskiej były głównymi tematami uroczystości, które odbyły się w sali obywatelskiej w jednej z gmin powiatu Bamberg Stegaurach w dniu 10 czerwca 2016 roku. Wśród zaproszonych przez władze powiatu Bamberg gości znaleźli się oprócz polskiej delegacji burmistrzowie prawie wszystkich gmin powiatu, radni powiatowi i gminni, starostowie poprzednich kadencji, przewodniczący Okręgu Górnej Frankonii, dwoje posłów do Bundestagu, przedstawiciele administracji, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, partnerzy w naszych współnych projektach UE z Maastricht (Holandia) oraz mieszkańcy regionu Bambergu.

Za oprawę muzyczną uroczystości odpowiedzialne były grupy folklorystyczne „Kreuzschuh Kerwasmusikanten” z powiatu Bamberg i „Karkonosze” z powiatu Jeleniogórskiego. Spotkanie rozpoczął swoim wystąpieniem Starosta Bambergu Johann Kalb. Następnie powitał uroczyście wszystkich przybyłych gospodarz i organizator jubileuszowych uroczystości Burmistrz gminy Stegaurach Thilo Wagner. Starosta Jeleniogórski Anna Konieczyńska w swoim wystąpieniu często odwoływała się do konkretnych zapisów Traktatu a szczególnie do tych, które mówią o bardzo ważnej roli jaką w ramach wymiany, integracji i bliższego poznawania się naszych narodów pełnią partnerstwa i współpraca pomiędzy regionami Polski i Niemiec. Wielkie znaczenie partnerstw pomiędzy regionami naszych krajów zostało także wielokrotnie podkreślane w wystąpieniach przedstawicieli Regionu Miast Aachen z którym od 26 lat łączy nasz powiat umowa o partnerstwie i przyjaźni oraz przedstawiciele Uniwersytetu w Bambergu, którzy zaprezentowali rozwój stosunków polsko-niemieckich w aspekcie historycznym oraz teraźniejszym.

Na zakończenie części oficjalnej wszyscy przemawiający podkreślili, że podpisanie Traktatu 17 czerwca 1991 roku było punktem zwrotnym w polityce i stosunkach polsko-niemieckich oraz ważną rolę współpracy pomiędzy samorządami i regionami Polski i Niemiec, która to współpraca jest częścią fundamentu na którym budowane jest dobre sąsiedztwo, przyjaźń i współpraca o których mowa w tym potrzebnym naszym narodom dokumencie.

W kolejnych dwóch dniach pobytu u naszych partnerów w regionie Bambergu delegacja naszego powiatu wraz z zespołem „Karkonosze” brała udział serii festynów folklorystycznych w Strullendorf, Stegaurach i Kreuzschuh odbywających się w ramach festiwalu folklorystycznego z okazji święta odpustu. Udział w tego typu wydarzeniach jak podkreśla także strona niemiecka jest ważnym elementem promocji naszego regionu gdyż przybliża tradycje, kulturę i charakter danego miejsca. Zarówno występy „Karkonoszy” jak i nasz powiat cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a Pani Starosta Konieczyńska jak i pozostali członkowie delegacji byli wielokrotnie pytani przez mieszkańców powiatu Bamberg jak długo trwa podróż w nasze strony i co można u nas przeżyć i zobaczyć. Zainteresowanych naszym skrawkiem ojczyzny odsyłano także do zwiedzenia wystawy fotograficznej artystów z terenu naszego powiatu, Elżbiety Bojczuk, Grzegorza Truchanowicza, Szymona Bialica, Daniela Kaszeli i Zygmunta Trylańskiego o tytule „Polskie Karkonosze-cztery pory roku”, która trwać będzie jeszcze do końca lipca 2016 roku w Bambergu. To najlepsza okazja dla mieszkańców regionu Bambergu aby przyjrzeć się pięknu naszych Karkonoszy i nabrać ochoty do ich odwiedzenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group