Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2060
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powalczyli o miano amatorskiego mistrza PZN

Wiadomości: Polana Jakuszycka
Poniedziałek, 6 lutego 2012, 0:46
Aktualizacja: Wtorek, 7 lutego 2012, 1:41
Autor: MDvR
Fot. Tomasz Raczyński
W miniony weekend Szklarska Poręba gościła zawodników walczących w I Mistrzostwach Amatorów PZN w sprintach i biegach dystansowych.

Amatorzy testowali trasy Pucharu Świata FIS w narciarstwie biegowym, który 17 i 18 lutego rozegrany zostanie w Szklarskiej Porębie. Podczas dwudniowych zawodów wyłonieni zostali Mistrzowie Polski w sprintach i na dystansach. Zmagania na Polanie Jakuszyckiej 4 i 5 lutego były dla organizatorów testem przed zawodami Pucharu Świata. Sprawdzano ustawienia narciarskiego stadionu, trasę, pracę sędziów, miejsca dla fotoreporterów, czyli wszystkie te elementy, które planowane były od wielu miesięcy.

Oczywiście, że wyłapaliśmy różne elementy, które trzeba poprawić i po to robiliśmy te zawody – mówi Jacek Jaśkowiak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. - Teraz jest jeszcze czas na to, aby wyeliminować niedociągnięcia, a muszę podkreślić, że nie było ich wiele. Nikt w Polsce nie organizował zawodów tej rangi i nie ma w tym doświadczenia, ale to nie znaczy, że nie potrafimy tego zorganizować. Egzamin już wkrótce 17 i 18 lutego, ale nie mam wątpliwości, że go zdamy

Amatorzy przez dwa dni biegali dokładnie na tych samych trasach, na których za 11 dni pojawią się najlepsi zawodnicy na świecie. W sobotę były to sprinty techniką dowolną, a w niedzielę dystanse. Trasa sprintu jest bardzo szybka. Wiele wskazuje na to, że podczas Pucharu Świata walka na finiszu będzie bardzo widowiskowa już od pierwszych startów. Najlepszymi sprinterami wśród amatorów na tej trasie zostali Edyta Olcoń z Białki Tatrzańskiej i Piotr Michałek z Jaworzynki.

Natomiast dystans 10 i 15 km (pętla 5 km) jest wymagający, o czym amatorzy przekonali się już podczas rozgrzewki. Na prośbę samych zawodników jury skróciło trasę o 5 km. Zwycięzcami na tej trasie w kategorii open zostali Edyta Olcoń z Białki Tatrzańskiej i Jakub Mroziński z Jeleniej Góry.

Szczegółowe wyniki tutaj

Udział w zawodach w Szklarskiej Porębie 17 i 18 lutego zapowiedziało 225 sportowców z 24 krajów. To absolutny rekord dla Pucharu Świata. Dwa dni sportowych zmagań relacjonować będzie też rekordowa liczba zagranicznych dziennikarzy. Nie da się ukryć, że pomaga w tym zacięta rywalizacja kobiet: Justyny Kowalczyk i Marit Bjoergen. Zawody w Polsce, kraju potrójnej zwyciężczyni Pucharu Świata cieszą się więc wielkim zainteresowaniem.

To dla nas bardzo duża szansa na promocję, nie tylko miasta, ale też kraju – mówi Grzegorz Sokoliński burmistrz Szklarskiej Poręby. - Mamy najlepsze w Polsce tereny narciarskie, nie tylko do biegania. Ośrodek na Szrenicy przez ostatnie dwa lata został zmodernizowany i możemy się też pochwalić bardzo dobrą ofertą dla narciarzy zjazdowych.

Trasy dla zjazdowców ocenić też będą mogli biegacze. Imprezą towarzyszącą Pucharowi Świata jest FIS World Uphill Trophy czyli bieg na Szrenicę i zjazd w dół, wszystko po nartostradach dla zjazdowców. Te zawody odbędą się 19 lutego. Do startu zgłosiła się już 10-osobowa ekipa z USA z czwartą w rankingu Pucharu Świata Kikkan Randall. Razem z zawodowcami mogą się także ścigać amatorzy.

(UM Szklarska Poręba)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~kibic 6-02-2012 19:44
Do pełnego przetestowania organizacji, brakowało jedynie kibiców (poza kilkudziesięcioma narto-spacerowiczami) ...i nawet zawodników, których była garstka.
~biegający 7-02-2012 12:57
To był mój ostatni start w zawodach organizowanych przez PZN i zakopiańczyków!/ choć na Polanie Jakuszyckiej/. Ten zakopiański "desant" imponował tylko zarozumialstwem, brakiem ogłady i kultury! Odnosili sie do nas - dolnoślązaków- jak do zawodników drugiej kategorii !! Spaprali zawody od początku do końca, nie przestrzegając nawet kwestii regulaminowych! Te zawody - to istny skandal! NIGDY WIĘCEJ ZAKOPANEGO W KARKONOSZACH!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group